הארת ראש-חודש

יהודי קשיש וירא שמיים גדול מתרעם על האנשים ששוכחים להזכיר בראש חודש "יעלה ויבוא" תמיהתו גדולה שבעתיים על כך שאותם יהודים גם אינם מרגישים הארה של ראש חודש... את התשובה לכך קיבל מהרב עוד באותו יום

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

הרב אליהו זצ"ל היה מלמד תורה ברבים מאז היותו צעיר. פעם סיפר הרב באחד משיעוריו כי היה רגיל בצעירותו להעביר שיעור בין מנחה לערבית בבית-כנסת "דוידוב". מול בית-הכנסת הייתה חנות של כלים, והיה מוכר בה יהודי בוכרי, זקן מופלג, למעלה מגיל תשעים, והיה מכובד בעיני האנשים שם, והיו קוראים לו "רבי" מתוך כבוד. אותו זקן היה מתמיד להופיע בשיעור, אף בימים עמוסים כגון בערב פסח וכדומה, והיו המצוות חביבות בעיניו מאוד, ולא היה דבר מפריע לו בעבודת ה'.

הרב סיפור כי היה ערב ראש-חודש והוא לימד הלכות "יעלה ויבא", כיצד יש להתנהג אם שכח ביום או בלילה, אם חוזרים או לא. אותו זקן התפלא מאוד כיצד ייתכן לשכוח בכלל אמירת "יעלה ויבא", ואמר לרב שלא ייתכן הדבר, "וכי לא מרגיש כל אדם הארה של ראש-חודש?" אמרתי לו: מדובר באדם שלא הרגיש הארה.

אמר לי שסוף סוף אומרים "ברכי נפשי", ועוד שאומרים ומכריזים "יעלה ויבא" בקול, ואיך לא שמים לב? אמרתי לו שלפעמים זה קורה, וצריך לדעת מה לעשות. והיה הדבר לפלא גדול בעיניו.

סיימנו את השיעור בליל ראש-חודש. אמרנו "ברכי נפשי", ועמדנו להתפלל תפילת ערבית. אחרי התפילה שאלתי אותו: "רבי, אמרת "יעלה ויבא"?" אמר לי: "לא". שאלתי אותו אם לא הרגיש הארה של ראש-חודש, ואמר לי: לא. שאלתי אותו אם שמע "ברכי נפשי", והשיב שלא שם לב כלל.

אמרתי לו שהיום ראש-חודש והוא שכח, ומאוד הצטער ואמר לי באותו מעמד: הריני היום כבן תשעים שנה, ומגיל חמש אני מתפלל. זה כשמונים-וחמש שנה שאני מתפלל ומעולם לא שכחתי לומר "יעלה ויבא". אמרתי לו שראוי לנשק את פיו שבמשך שמונים-וחמש שנה לא פסק מלומר "יעלה ויבא". והרבה חשבתי אחר כך למה דווקא ביום זה שכח לומר "יעלה ויבוא" אחרי כל כך הרבה שנים.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

נקיות

ניצל מדג

בדיעבד התברר לי שכבוד הרב לא אוכל טונה בכלל, רק סרדינים שרואים את הקשקשים שלהם ואין שום חשש שמא התערב כריש במקום טונה בתוך הקופסא, בלי שום אפשרות לזהות את הטעות..

תורה

יותר חשוב ממלך ספרד

זוג צעיר יוצא מגוש קטיף על מנת לזכות שמרן הרב יקצוץ בשערות ילדם בן השלוש – "חלאקה". אך הזוג איחר בחצי שעה… לא רק שהזוג מתקבל אלא שמתברר להם שהילד שלהם יותר חשוב ממלך ספרד בכבודו ובעצמו…

דן דין אמת

הקדוש ברוך הוא ישלם שכרו…

גם כדי להשכין שלום בין איש לרעהו, או כדי להניח דעתו של מר נפש שנפגע מזולתו, היה מוכן הרב להקריב את כולו ומאודו. מדהימה ומרגשת היא העובדה הבאה, אותה סיפר הרב בעצמו:

לאחר פטירתו

פדיון נפש

למחרת בבוקר התעוררתי מההרדמה בעקבות הניתוח, והצוות הרפואי שבא לבדוק אותי לא האמין שאני מסוגל להזיז את הידיים ואת הרגליים.

רוח הקודש

ברכה בלי לברך

מנהל קופת-החולים סידר לנו למחרת בבוקר בדיקת אולטרסאונד דחופה בבית-חולים "הדסה" הר-הצופים. בשעה 04:00 לפנות בוקר נסענו עם בתנו הראשונה, שהייתה בת שנה, לרב מרדכי אליהו זצ"ל. היה זה ערב ראש השנה, והעומס היה אדיר. היינו בספק רב אם נוכל בכלל להתקרב לרב.

לאחר פטירתו

חלום של ערבית

בוקר אחד התקשר אלי הבעל וסיפר לי שהוא חלם בלילה את הרב מרדכי אליהו זצ"ל בא אליו בחלום ואומר לו: תקפיד על תפילת ערבית ובעזרת ה' יהיו לכם ילדים משלכם!

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה