הסבלנות משתלמת

אם מתחילים במלחמה – לא ננצח! חכה ותראה שעם הזמן הם כולם יבואו ויתחברו לעם ישראל... ומי הסית את הקייסים האתיופים לא לקבל את עמדת מרן לגבי יהודתם של יהודי אתיופיה

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

כשהרב מרדכי אליהו זצ"ל נבחר להיות הרב הראשי לישראל, הוא ביקש ממני לעבוד עם הקייסים האתיופים. בימים ההם התנדבתי ב"מכון מאיר" ולימדתי אותם יהדות ותורה וכל מה שהם היו צריכים. אבל הם לא עשו נחת לרב, והיו מפגינים מול הרבנות הראשית בטענה שהם יהודים והם לא צריכים לטבול שוב, כפי שהורו להם.

קבוצה אחת שלהם נלחמה מאוד ברב אליהו. אבל הרב ישב אתם בסבלנות מעבר לכל גבול ושאל אותם מה מפריע להם. הם אמרו לו שלטבול במקווה זה כמו שהטבילו אותם הנוצרים, והם לא רוצים לטבול שם.

אמר להם הרב: תטבלו בים. בצד אחד יטבלו הגברים ובצד השני יטבלו הנשים, ובכך ייפתרו כל הבעיות של העדה ביום אחד. הם קיבלו את ההצעה של הרב, וכבר סוכם על כך שלמחרת יבואו כל הקייסים לסכם זאת.

למחרת ישבנו עם כל הקייסים, והם הסכימו להצעת הרב מאמש. אך לפתע נכנסה אישה אחת מהשמאל הקיצוני ובידה מצלמת טלוויזיה ואמרה להם: אל תסכימו. אנחנו נסדר לכם את הכול גם בלי טבילה.

בעיניי ראיתי איך הם מתבלבלים ממה שהיא אמרה, וכעסתי מאוד. מי נתן לה רשות להיכנס? אבל הרב היה מאוד רגוע. הוא הסתכל עלי וראה אותי בסערת רגשות גדולה ואמר לי: תירגע!

אמר להם הרב: אני לא יודע איזה עסק יש לכם עם האישה הזאת. היא לא תעזור לכם כשתצטרכו אותה. אם אתה לא רוצים מקווה, כי הוא מזכיר לכם את הנצרות, תטבלו בים.

אבל אותה אישה המשיכה להסית אותם שלא יסכימו גם לזה.

כעסתי מאוד באותה שעה. אבל הרב דיבר אתם בקור רוח גדול. בלי שום טיפה של כעס.

אחרי שהם יצאו, בלי הסכמה ובלי פשרה, אמר לי הרב: אם מתחילים במלחמה – לא ננצח! חכה ותראה שעם הזמן הם כולם יבואו ויתחברו לעם ישראל.

הסבלנות העצומה שלו ממש הבהילה אותי.

ואכן, באותה שעה לא נסגרו העניינים והקייסים לא הסכימו לטבילה. עובדה זו גרמה להרבה בעיות של נישואין בין הקהילה האתיופית לבין חלקים אחרים בעם ישראל. אבל אלה הם ייסורי הגאולה שנפתרים עם השנים. כמובן שאותה אישה מסיתה ומדיחה לא התמודדה אחר כך עם הכאבים של הקהילה הזאת. היא הסיתה והלכה לה.

אחרי שנים רבות של עבודה עמם, הקהילה התרככה וחלקים נרחבים יותר ויותר הסכימו לטבילה, ונתחברו יותר ויותר לקהילות ישראל האחרות. אני בעצמי הייתי נוכח בכמה חתונות שהרב מרדכי אליהו חיתן בהן ישראלים ותיקים עם חתנים וכלות מהקהילה האתיופית, והיה בשמחה גדולה מזה. כמובן אחרי טבילה כדת וכדין.
(הרב יצחק אלידר, ממתפללי בית הכנסת "היכל יעקב")

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

רוח הקודש

שניים אוחזין בטלית

הוא התרגש מאוד, לקח את הטלית שלו, ניגש לכבוד הרב ואמר לו: כבוד הרב, שלום קשר לי את הטלית הזאת. הרב לקח את הטלית ואמר: לא, שלום לא עשה את זה. אותו אדם התפלא, לקח את הטלית, הסתכל וראה שבטעות הוא לקח טלית אחרת…

בין אדם לחברו

אדני חסד לבית של תורה

במה היה החתן עסוק ביום חתונתו? גאון מופלג ואיש הלכה שכמותו, בוודאי הרהר בדברי תורה והלכה הנוגעים לחופה ולקידושין. או שכבן ביתם של גדולי המקובלים התאמץ להעמיק בכוונות ובסודות הקבלה הקשורים למעמד נשגב זה.

טהרה

היכן מוצאים מים לנטילה?

הרב היה באמצע סעודת פורים. הוא הסתכל עלי והראה לי בידו את המטבח, מקום בו אוכל ליטול ידיים. זה היה פלא, כי לא אמרתי לו מאומה, והוא לא אמר לאף אחד חוץ ממני ליטול ידיים…

טהרה

כוחה הגדול של אהבת ישראל

עוזריו של הבבא סאלי לא הבינו מה בדעתו של רבם לעשות, אך משהביאו כוסות כמצוותו, עמדו נדהמים וראו כיצד יושב רבם ומוזג כוס אחר כוס בערק, עד שמילא את כוסותיהם של כל באי הכינוס. לפחות מאה משתתפים היו שם, וכולם זכו לשתות מן הבקבוק ה"ריק"…

הרב הראשי לישראל

התמסרות אישית של הרבנים הראשיים

כדי לחולל מהפכה שכזו, הקדישו הרבנים הראשיים לישראל חלק נכבד מסדר היום שלהם – ובעצם, אחוז ניכר מחייהם! הם היו מעורבים באופן אישי בכל הכרעה הלכתית הנוגעת לכשרות.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה