התפילין של בר-כוכבא

איך יגאל ידין לא התעורר להניח תפילין כשהוא רואה כי לוחמי בר-כוכבא התמידו במצווה הזאת בתנאים כל כך קשים? האם קשר הדורות לא עורר אותו לראות שאנחנו היום ממשיכים את דרכם בתפילין ובמקוואות ובירושת הארץ? הרב אמר לנו שיגאל ידין הסתכל על התפילין כמו פרופסור, וזה לא כמו שאנחנו מסתכלים עליהן...

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

פעם סיפר הרב אליהו זצ"ל על פגישתו עם פרופסור יגאל ידין ז"ל, שחפר במצדה באזור ים המלח וגילה שם מקוואות ותפילין ושאר חפצי קודש. סיפר הרב: היות שלא הייתה גישה למצדה דרך ים המלח אלא דרך באר-שבע, ואני כיהנתי כדיין בבאר-שבע, הוא קרא לי לראות את הגילויים.

כשהגעתי לשם הוא הראה לי את המקוואות שהיו בזמנם. מדדתי את המידות של המקווה ומצאתי שהם תואמים להלכה. שמתי לב לחריץ החקוק באחד מקירות המקווה, וכששאלתי אותו אם הוא יודע את פשר הדבר, הוא לא ידע. הסברתי לו שזה סימן לגובה המים שיש בהם ארבעים סאה, והיו צריכים להקפיד שלא יפחתו המים משיעור זה. הוא מאוד שמח על התגלית.

אחר כך הוא הביא לי זוג תפילין שמצא בחפירות. אמרתי לו שאני רוצה לראות אם הן תפילין של רש"י או של רבנו תם. יגאל ידין היה מנומס ואמר לי ברגישות: כבוד הרב אולי בקי בהלכה, אבל לא בקי כל כך בהיסטוריה. רש"י ורבנו תם היו לפני שמונה-מאות שנה בצרפת, ואילו מצדה זה לפני אלפיים שנה בארץ ישראל. לא ייתכן שאלה תפילין של רש"י ורבנו תם.

הסברתי לו בעדינות שתפילין של רש"י ותפילין של רבנו תם הם שמות של שיטות הלכתיות שהיו נהוגות גם קודם להם הרבה שנים, ורק נקראות עם שמם. הרב סיפר כי אחרי שפתחו את התפילין הללו, מצאו שהם כתובות כשיטת רש"י. הכתב מאוד ברור, למרות השנים הרבות בהן הן היו קבורות באדמה.

כשהרב סיים לספר לנו זאת, שאלנו אותו: איך יגאל ידין לא התעורר להניח תפילין כשהוא רואה כי לוחמי בר-כוכבא התמידו במצווה הזאת בתנאים כל כך קשים? האם קשר הדורות לא עורר אותו לראות שאנחנו היום ממשיכים את דרכם בתפילין ובמקוואות ובירושת הארץ? הרב אמר לנו שיגאל ידין הסתכל על התפילין כמו פרופסור, וזה לא כמו שאנחנו מסתכלים עליהן. הוא הביא לנו דוגמה מהגמרא, ואמר כי אם היינו פוגשים היום את אביי, היינו מתעניינים ברוחו ובדעותיו ובדבריו. פרופסור שעוסק בארכיאולוגיה היה מתעניין במה שהוא לובש ומה שהוא אוכל ושאר דברים חיצוניים לו. אנחנו משתדלים להמשיך את הדרך בחיינו ממש. לא להסתכל עליהם מבחוץ.
(עו"ד איתן מלמד, ממתפללי בית-הכנסת "היכל יעקב")

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

תורה

מעשר זמן – בורא שיעור תורה

הרב נהג לספר על דודו רבי יהודה צדקה זצ"ל על ויכוח של קשישים בבית אבות אם עברו בכביששבע או שמונה מכוניות… בזכות אותו ויכוח נוסד שיעור תורה באותו מקום

רפואה וחיים

ניתנה רשות לרב לרפא

הרופא אמר לי לבוא לביקורת בעוד שלושה חדשים. כשבאתי אחרי שלושה חודשים לביקורת, שוב לא היה לי כלום. אמר לי הרופא: אינך צריך לבוא יותר לביקורת. ואם חלילה יחזרו הכאבים, אתה כבר יודע למי לפנות….

תורה

להציל עשוק מיד עושקו

לאחר ההנחיה הלכתית הורה הרב לאתר את האישה, להזהיר אותה מכוונותיו של בעלה, ולהתריע בפניה כי הוא כבר פנה לבית-הדין בתביעת גירושין…

ענווה

מגיע לי!

הלך האב והביא את בנו אל הרב. הסתכל הרב על הילד, נגע במקום הנפוח ואמר לו: אין לך כלום. אין לך שום דבר. לא צריך ניתוח. לך הביתה… חזרו האב ובנו לביתם, ובאמת לאחר יומיים הנפיחות עברה ולא נותר ממנה כלום. הכול עבר בלי שום ניתוח.

תורה

מסירות נפש לתורה

ואז אמר הרב לרופא: "חטאתי, עוויתי ופשעתי שלמדתי תורה ולא הלכתי לרופא מוקדם יותר".

זריזות

יבוא שלום

בבוקר קמתי, ובמקום לנסוע ישר לבית-הכנסת החלטתי לעשות סיבוב ליד ביתו של כבוד הרב. כאשר ראיתי את מכוניתו של הרב בחנייה, עליתי לביתו. כאשר הרב ראה אותי, הוא צחק צחוק גדול ופניו האירו…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור