לא מקובל על הרב

ואז הרב אמר בהתרגשות תוך כדי סערות רגשות :"את הישיבה מנהלים ראש הישיבה והר"מים, ולא מקובלים מבחוץ. תעשו מה שנראה לכם שהוא טובת הישיבה!"

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

תגיות:

שנים רבות אני משמש כראש ישיבת הגולן בחיספין. הישיבה קיימת עשרות שנים, ובכל מחזור לומדים מאות תלמידים. כמו בכל ישיבה, יש לנו צוות רבנים מלמדים, ואני מתייעץ אתם ומקבל את עצותיהם לגבי התלמידים הראויים ללמוד בישיבה ואלה שצריכים ללמוד במקומות אחרים.

היה לנו מקרה של תלמיד שלא למד. הוא התנהג בצורה שלא הצדיקה את שהייתו בישיבה, לא ניצל את זמנו ללימוד תורה, ובכך הזיק גם לעצמו וגם לתלמידים האחרים. על כן, בישיבה שקיימו חבריי המלמדים, הוחלט להציע לו ללכת למקום אחר.

הבחור לא הסכים עם ההחלטה שלנו. הוא פנה לאחד הרבנים המקובלים המפורסמים, וחזר אלינו עם מכתב מאותו מקובל האומר שאסור להוציא את אותו תלמיד מהישיבה, ואסון יקרה לכל מי שיהיה מעורב בהוצאתו ממנה. הדבר הפליא אותנו. אותו חכם מקובל לא שאל מה הן הסיבות שגרמו לנו לקבל את אותה החלטה, והרי הכלל הראשון של כל נושא הלכתי מסוג זה הוא "שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק". הרב הפוסק צריך לשמוע את שני הצדדים ביחד, ולא להחליט על סמך דברים של צד אחד בלבד.

באופן רגיל לא היינו צריכים להתחשב כלל בדעתו. אבל ה"ברכות" שהוא בירך בהן את הרבנים המלמדים בישיבה גרמו לנו לפנות לרב מרדכי אליהו זצ"ל כדי לשאול מה לעשות. ידענו כולנו שהרה"ג מרדכי אליהו הוא מקובל גדול בעצמו. עוד ידענו כולנו, שהרב נוהג בכל מעשיו על-פי ההלכה וה"שולחן ערוך".

התקשרתי לרב אליהו תוך כדי ישיבת צוות הר"מים בישיבה, והשיחה הושמעה לנוכחים באמצעות רמקול. הוא שמע את הדברים בטלפון, וניכר היה בקולו שהוא נסער ביותר. לאחר מכן הוא אמר לכולם: "את הישיבה מנהלים ראש הישיבה והר"מים, ולא מקובלים מבחוץ. תעשו מה שנראה לכם שהוא טובת הישיבה".

הגיבוי המוחלט שקיבלתי להחלטתי ולהחלטת הר"מים, לימד אותי מה הוא הפירוש האמיתי של מידת הענווה.
(הרב אמנון שוגרמן, ראש ישיבת ההסדר חיספין(

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

לאחר פטירתו

חלום של ערבית

בוקר אחד התקשר אלי הבעל וסיפר לי שהוא חלם בלילה את הרב מרדכי אליהו זצ"ל בא אליו בחלום ואומר לו: תקפיד על תפילת ערבית ובעזרת ה' יהיו לכם ילדים משלכם!

תורה

מסירות נפש לתורה

ואז אמר הרב לרופא: "חטאתי, עוויתי ופשעתי שלמדתי תורה ולא הלכתי לרופא מוקדם יותר".

ענווה

פוסק שאין לפסוק כמותו

עברו כמה ימים, הטלפון מצלצל בביתנו, ומעבר לקו: "מדבר מרדכי אליהו". מובן מאליו שלא העליתי על דעתי שמדובר בכבוד הרב. מאחר שציפיתי לשמוע מה בפיו של הדובר, הבין הרב שאינני קולטת שהוא זה המדבר אלי, ושוב אמר: "מרדכי אליהו מדבר". המתנתי שוב לבאות, ואז ציין רבנו: "הרב מנחם בורשטיין נמצא לידי". רק אז הבנתי שהרב אליהו הוא הדובר אלי ושאלתי אם אני מדברת עם כבוד הרב בכבודו ובעצמו…

רוח הקודש

ברכה מדויקת

לאחר זמן מה, התרחש נס גדול לבננו. הוא נפל לבריכה עם בגדיו, וחבר בכיתה א' משך אותו והעלהו מן המים. רק אז הבנתי את פשר מילות הברכה הקצרות והמדויקות, ברוח קודשו של מורנו ורבנו הרב זצ"ל.

בין אדם לחברו

אוהב את התוכחות

בתקופה שהרב למד בישיבת 'פורת יוסף' היה חכם זקן ושמו רבי אברהם ענתבי-סקא זצ"ל,

לאחר פטירתו

עין ה' אל יראיו

כעבור חודש הגעתי לבית-החולים ביום שנקבע לי, שם צילמו לי את העין בסי.טי. והנה אני רואה את המומחה מסתכל עלי בתדהמה ואומר: "אין צורך בניתוח, הקרע הולך ונסגר. אבל אני לא מבין משהו. זאת לא אותה העין שראיתי לפני חודש?!".

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה