ללמוד וללמד

במהלך חייו מרן שימש כמלמד בתלמוד תורה - כשהמנהל נכנס ומודיע לרב כי יש צורך להחיף רב שנעדר מהכיתה - איך מרן ריתק את התלמידים אליו בלימוד מורכב ומסובך?

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

כשהרב זצ"ל היה בגיל עשרים-ושתיים הוא לימד בבית הספר "מגן דוד" בירושלים. בכיתה שלו היה שקט. אף אחד לא הפריע. אני הייתי ילד כבן שש או שבע ואהבנו מאוד ללמוד אצלו. כל יום היינו מחכים לשיעור שלו. לא שהמורים האחרים לא היו טובים, אבל הוא היה טוב במיוחד. אהבנו אותו. היינו צוהלים בשיעור שלו.

הרב היה מקפיד ללמד בבית-הספר זמן מסוים וקבוע במשך היום ולא יותר. לאחר מכן היה הולך ללמוד בישיבה, והלימוד שם היה מאוד חשוב לו.

יום אחד בא אליו המנהל ואמר לו שהוא חייב להיות ממלא-מקום של מורה שהחסיר, המפקח מגיע ואין לו מורה בכיתה. הרב אמר לו: אני לא מוכן לשיעור, אני צריך ללמוד בזמן הזה! אבל המנהל לחץ והרב הסכים להיכנס לכיתה בלי הכנה. הוא נכנס לכיתה וראה מולו ארבעים ילדים שובבים שאין להם בכלל חשק ללמוד.

הרב נעמד מולם והתחיל ללמד את מה שהוא למד באותו זמן בישיבה, הלכות קידוש החודש, מולד הירח וכו'. כך הוא עמד מרוכז במשך שעה, והתלמידים לאט לאט משתתקים ויושבים מרותקים. תוך כדי השיעור נכנס המפקח לכיתה וראה את כל הכיתה בהקשבה מלאה לנושא כל כך מורכב וקשה.

אחרי השיעור הרב בא למנהל כדי לומר לו שהוא סיים את השיעור. אמר לו המנהל: "הרב מרדכי, המפקח אמר לי שאתה לא יכול ללמד יותר כמורה מחליף, הוא מחייב אותי לשים אותך כמחנך במשרה מלאה, ואין לי שום אפשרות לסרב".

אך הרב היה צריך להמשיך ללמוד תורה, לגדול למקום שאליו הוא הגיע לבסוף, ולכן הוא לא הסכים לכך.

המעניין הוא, שכבר בימים ההם ראו כולם את הכוח המיוחד של הרב לדבר אל אנשים. אפילו לילדים קטנים. אהבת התורה שלו הדביקה את כולם, אפילו את התלמידים השובבים שהיו מרותקים בשיעור שהעביר, למרות שהיה בנושא מסובך מאוד של "קידוש החודש".
(יצחק עובדיה, ניו-יורק(

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

מצודתו פרוסה בכל תפוצות הגולה

מוקצה מחמת מיאוס!

באחת הנסיעות של הרב לצרפת, נערכה לכבודו מסיבת קבלת פנים מטעם הקרי"ף – ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת.

טהרה

נס פך השמן

הרבנית שמעה ונדהמה: "איך אפשר לחלק לכל עשרות האנשים שיש כאן מאותו בקבוקון קטן?", אך הרב הרגיע אותה ואמר לה שיחלק להם עם כפית. זה עדיין לא יספיק, חשבה הרבנית, אבל לא אמרה דבר…

רוח הקודש

היה גידול?

לא הבנתי למה התכוון הרב עד שהגעתי לניתוח. בבדיקות שעברתי בסמוך לניתוח לא היה כל סימן ורמז לגידול. זה היה מפליא איך הגידול נעלם לו.

ענווה

פוסק שאין לפסוק כמותו

עברו כמה ימים, הטלפון מצלצל בביתנו, ומעבר לקו: "מדבר מרדכי אליהו". מובן מאליו שלא העליתי על דעתי שמדובר בכבוד הרב. מאחר שציפיתי לשמוע מה בפיו של הדובר, הבין הרב שאינני קולטת שהוא זה המדבר אלי, ושוב אמר: "מרדכי אליהו מדבר". המתנתי שוב לבאות, ואז ציין רבנו: "הרב מנחם בורשטיין נמצא לידי". רק אז הבנתי שהרב אליהו הוא הדובר אלי ושאלתי אם אני מדברת עם כבוד הרב בכבודו ובעצמו…

זריזות

שופר לא בא ברגל…

תמיד ידענו – שאם הרב אומר לא לדאוג, אני לא דואג… מרן הרב קיים את הבטחתו – הרב תקע בשופר בעבור אמי ורק לאחר מכן, מלא שמחה, עזב והלך.

תורה

דיון מציאותי

רב ניגש מייד לצד המעשי של הערכה ואמר לו מה צריך לשפר בה. הוא שיפר, וכך יצאה הערכה אחר כך לשוק. מי שהכיר את הרב ידע כי המעשיות שלו בהלכה הייתה חשובה עד מאוד…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה