ללמוד וללמד

במהלך חייו מרן שימש כמלמד בתלמוד תורה - כשהמנהל נכנס ומודיע לרב כי יש צורך להחיף רב שנעדר מהכיתה - איך מרן ריתק את התלמידים אליו בלימוד מורכב ומסובך?

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

כשהרב זצ"ל היה בגיל עשרים-ושתיים הוא לימד בבית הספר "מגן דוד" בירושלים. בכיתה שלו היה שקט. אף אחד לא הפריע. אני הייתי ילד כבן שש או שבע ואהבנו מאוד ללמוד אצלו. כל יום היינו מחכים לשיעור שלו. לא שהמורים האחרים לא היו טובים, אבל הוא היה טוב במיוחד. אהבנו אותו. היינו צוהלים בשיעור שלו.

הרב היה מקפיד ללמד בבית-הספר זמן מסוים וקבוע במשך היום ולא יותר. לאחר מכן היה הולך ללמוד בישיבה, והלימוד שם היה מאוד חשוב לו.

יום אחד בא אליו המנהל ואמר לו שהוא חייב להיות ממלא-מקום של מורה שהחסיר, המפקח מגיע ואין לו מורה בכיתה. הרב אמר לו: אני לא מוכן לשיעור, אני צריך ללמוד בזמן הזה! אבל המנהל לחץ והרב הסכים להיכנס לכיתה בלי הכנה. הוא נכנס לכיתה וראה מולו ארבעים ילדים שובבים שאין להם בכלל חשק ללמוד.

הרב נעמד מולם והתחיל ללמד את מה שהוא למד באותו זמן בישיבה, הלכות קידוש החודש, מולד הירח וכו'. כך הוא עמד מרוכז במשך שעה, והתלמידים לאט לאט משתתקים ויושבים מרותקים. תוך כדי השיעור נכנס המפקח לכיתה וראה את כל הכיתה בהקשבה מלאה לנושא כל כך מורכב וקשה.

אחרי השיעור הרב בא למנהל כדי לומר לו שהוא סיים את השיעור. אמר לו המנהל: "הרב מרדכי, המפקח אמר לי שאתה לא יכול ללמד יותר כמורה מחליף, הוא מחייב אותי לשים אותך כמחנך במשרה מלאה, ואין לי שום אפשרות לסרב".

אך הרב היה צריך להמשיך ללמוד תורה, לגדול למקום שאליו הוא הגיע לבסוף, ולכן הוא לא הסכים לכך.

המעניין הוא, שכבר בימים ההם ראו כולם את הכוח המיוחד של הרב לדבר אל אנשים. אפילו לילדים קטנים. אהבת התורה שלו הדביקה את כולם, אפילו את התלמידים השובבים שהיו מרותקים בשיעור שהעביר, למרות שהיה בנושא מסובך מאוד של "קידוש החודש".
(יצחק עובדיה, ניו-יורק(

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

רוח הקודש

ברכה בלי לברך

מנהל קופת-החולים סידר לנו למחרת בבוקר בדיקת אולטרסאונד דחופה בבית-חולים "הדסה" הר-הצופים. בשעה 04:00 לפנות בוקר נסענו עם בתנו הראשונה, שהייתה בת שנה, לרב מרדכי אליהו זצ"ל. היה זה ערב ראש השנה, והעומס היה אדיר. היינו בספק רב אם נוכל בכלל להתקרב לרב.

שנות בחרותו

תורת חיים ואהבת חסד

כאשר החל שמו של הרב להתפרסם בעולם, שהוא מברך את הפונים אליו וברכותיו מתקיימות ועושות פרי, בבחינת 'צדיק גוזר והקדוש ברוך הוא מקיים',

דן דין אמת

תפילתו של מרן

למעלה מארבעים שנה שימש הרב כדיין בבתי הדין השונים. אך למרות הוותק העצום, ועל אף שכולם הכירו בסגולותיו ובמעלותיו כאחד הדיינים המובהקים ביותר שקמו לעם ישראל בדור האחרון,

רוח הקודש

צדיק כתמר יפרח

כחודש לפני הלידה, בחג הסוכות, היה כנס של "אלפי מנשה" – הקבלת פני רבו לרב מרדכי אליהו זצ"ל באולם "אפיריון" הסמוך למקום מגורינו. בגלל החששות שלי מהניתוח, ביקשתי מבעלי שיפנה אל הרב לקבל ברכה. הרב נתן לבעלי תמר ואמר לו: "תן לאשתך לאכול מהתמר הזה, ולא יהיה ניתוח"…

ענווה

כי תראה רכב חברך

והנה מגיעים שני אנשים שעזרו לו לדחוף את המכונית, אחד מבוגר ואחד צעיר. כשיצא להודות להם על העזרה, ראה שבעצם מי שעזר לו לדחוף את רכבו היו הרב אליהו זצ"ל והעוזר שלו.

יין של ארץ ישראל

סיפר הרב, שפעם הוא נסע להשתתף בכנס חשוב בחוץ לארץ שישבו בו שועי עולם, רבנים ונגידים, מנהיגי קהילות ובעלי השפעה.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה