מחיר מחצית השקל ושיעור תורה אחד

הרב היה רגיש מאוד והיה נותן את לבו על כל תלמידיו, כשתלמיד שהיה בקשיים כלכליים הרב היה מוצא לו פיתרון הלכתי יוצא דופן...

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

הרב היה רגיש מאוד והיה נותן את לבו על כל תלמידיו. מספר מאיר גרידיש שהיה רגיל לבא תמיד לשיעורים של הרב.

אני גר ברעננה, והייתי מגיע שלוש פעמים בשבוע לשיעורי תורה שהרב זצ"ל היה נותן בירושלים. זו הייתה נסיעה ארוכה, והעלויות של הנסיעה היו מצטברות לסכום משמעותי כל שבוע. פעם ניגשתי אל הרב ואמרתי לו שזה קשה כלכלית. אמר לי הרב: כל ההוצאות של השיעור עלי. תוריד אותם מהמעשר כספים שלך. לא עשיתי זאת, אבל למדתי הלכה למעשה שמותר להוריד נסיעות לשיעורים ממעשר כספים.

ואם בענייני כספים עסקינן, אני רואה-חשבון בבורסה ועוסק במתכות יקרות, מטבעות בעולם ותחשיבים שונים. כל שנה הייתי רגיל לחשב בשביל הרב מרדכי אליהו את המחיר של "מחצית השקל" כמו שהוא בזמן אמת. הייתי מחשב את מחיר הכסף בבורסה בעולם לאונקיה. מחלק אותו ל-31:104 גרם, שזה אונקיה אחת במתכות מהסוג הזה, מכפיל ב-10, כי זה מחצית השקל כ-10 גרם כסף טהור, מוסיף עליו את המע"מ וזה היה מחיר הכסף. עליו הרב היה מוסיף עלויות שיווק כדי לדעת מה המחיר של מחצית השקל כמו שהוא נמכר ללקוח.

פעם הבאתי את המחיר לרענן, שהיה מסיע את הרב כל בוקר לתפילה, וביקשתי ממנו ברכה. אמר לו הרב: אתמול הוא היה פה בשיעור של יום שני, למה הוא לא בא לקבל ברכה? התפלאתי, כיוון שלא הייתי יושב לידו בבית-הכנסת, ובכל זאת הוא שם לב מי בא לשיעור.
(רו"ח מאיר גרידיש, רעננה(

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

יראת חטא

אל תסתמך על היתרים

הרב אמר שההיתר – היתר. אבל מי שהוא בעל נפש – נזהר מכל דבר שיש בו אפילו נדנוד של חילול שבת. כך הרב היה נזהר מכל נדנוד של איסור. אפילו קל שבקלים.

ענווה

הבושם של הרב

פעם אחת הזדעזעתי כששמעתי את הרב אומר: אתה חושב שכל הכבוד הזה הוא בגללי? לא ולא. זה בגלל התורה שאני אומר להם. תראה איזה כבוד יש לתורה!

תורה

הארת ראש-חודש

יהודי קשיש וירא שמיים גדול מתרעם על האנשים ששוכחים להזכיר בראש חודש "יעלה ויבוא" תמיהתו גדולה שבעתיים על כך שאותם יהודים גם אינם מרגישים הארה של ראש חודש… את התשובה לכך קיבל מהרב עוד באותו יום

רוח הקודש

כרחם אב על בנים

אחרי לילות ללא שינה ובכיות והתייעצויות רפואיות, נסענו לרב מרדכי אליהו זצ"ל ואמרתי לו בבכי מה שהרופאים אמרו לי. הרב הסתכל עלי במבט כל כך טוב ואמר לי: אל תדאגי! לידה קלה, ושיהיה במזל טוב!

צדיק בן צדיק

פטירתו של חכם סלמאן אליהו זיע"א

בקושי הגיע רבי סלימאן לכלל שישים שנה ושיבה קפצה עליו. מחלות פקדוהו ואף מאור עיניו ניטל. היה שוכב על ערש דווי מלופף ביסורים,

תורה

הראש שלי והראש של חכם מרדכי שווים

פעם אחת בא אהרון אבוחצירא, כאשר היה שר בממשלה, ורעיון היה בידו להעלות את קברו של האביר יעקב אבוחצירא זצ"ל ממצרים לארץ ישראל, ובא לבבא סאלי זצ"ל לשואלו על רעיונו – מה ענה לו הבבא סאלי זיע"א?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה