מבית דרכי הוראה לרבנים

מחיר מחצית השקל ושיעור תורה אחד

הרב היה רגיש מאוד והיה נותן את לבו על כל תלמידיו, כשתלמיד שהיה בקשיים כלכליים הרב היה מוצא לו פיתרון הלכתי יוצא דופן...

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

הרב היה רגיש מאוד והיה נותן את לבו על כל תלמידיו. מספר מאיר גרידיש שהיה רגיל לבא תמיד לשיעורים של הרב.

אני גר ברעננה, והייתי מגיע שלוש פעמים בשבוע לשיעורי תורה שהרב זצ"ל היה נותן בירושלים. זו הייתה נסיעה ארוכה, והעלויות של הנסיעה היו מצטברות לסכום משמעותי כל שבוע. פעם ניגשתי אל הרב ואמרתי לו שזה קשה כלכלית. אמר לי הרב: כל ההוצאות של השיעור עלי. תוריד אותם מהמעשר כספים שלך. לא עשיתי זאת, אבל למדתי הלכה למעשה שמותר להוריד נסיעות לשיעורים ממעשר כספים.

ואם בענייני כספים עסקינן, אני רואה-חשבון בבורסה ועוסק במתכות יקרות, מטבעות בעולם ותחשיבים שונים. כל שנה הייתי רגיל לחשב בשביל הרב מרדכי אליהו את המחיר של "מחצית השקל" כמו שהוא בזמן אמת. הייתי מחשב את מחיר הכסף בבורסה בעולם לאונקיה. מחלק אותו ל-31:104 גרם, שזה אונקיה אחת במתכות מהסוג הזה, מכפיל ב-10, כי זה מחצית השקל כ-10 גרם כסף טהור, מוסיף עליו את המע"מ וזה היה מחיר הכסף. עליו הרב היה מוסיף עלויות שיווק כדי לדעת מה המחיר של מחצית השקל כמו שהוא נמכר ללקוח.

פעם הבאתי את המחיר לרענן, שהיה מסיע את הרב כל בוקר לתפילה, וביקשתי ממנו ברכה. אמר לו הרב: אתמול הוא היה פה בשיעור של יום שני, למה הוא לא בא לקבל ברכה? התפלאתי, כיוון שלא הייתי יושב לידו בבית-הכנסת, ובכל זאת הוא שם לב מי בא לשיעור.
(רו"ח מאיר גרידיש, רעננה(

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

נקיות

בשלושה מלווים יקום דבר

הרב, שכנראה זיהה את המצוקה שלנו, קיבל אותנו במאור פנים מיוחד. הוא בירך את שלושתנו ודיבר על החשיבות של שלושה מלווים לחתן!

תורה

מספר ר' ישראל טוויל, חזן בבית-הכנסת היכל יעקב

איך מרן הרב הגיב לכך שהציעו לעשות ספר שלם רק מהשאלות שנשאל בדרכו לביתו? היחס המדהים של מרן הרב לילדים קטנים גם בשאלות שנראות כמגוחכות – היחס שהעניק מרן לאותם ילדים הותיר בליבם רושם לדורות

טהרה

היכל הנגינה קרוב להיכל התשובה

התחלתי לראות את ברכת הרב פועלת. לאחר כמה זמן הם אמרו לי: אנחנו מניחים תפילין בכל יום. כך לאט לאט החלו שני התלמידים הללו לקיים מצוות ולשמוע שיעורי תורה. גם היום הם הולכים יחד, האחד חזן מבוקש עטור זקן, והשני תמיד מלווה אותו בקולו הנאה…

תורה

הראש שלי והראש של חכם מרדכי שווים

פעם אחת בא אהרון אבוחצירא, כאשר היה שר בממשלה, ורעיון היה בידו להעלות את קברו של האביר יעקב אבוחצירא זצ"ל ממצרים לארץ ישראל, ובא לבבא סאלי זצ"ל לשואלו על רעיונו – מה ענה לו הבבא סאלי זיע"א?

רוח הקודש

יודע מתי לברך

שמתי לב כל השיחה, שהרב מדבר אתו אבל לא מברך אותו, וזה היה לי קשה מאוד. הייתי בסערת נפש גדולה, והרבנית שתחיה הרגישה מה שעובר עלי. היא ניגשה אל הרב ואמרה לו: לא בירכת אותו. הרב ענה לה: "זה בסדר, הוא יעבור את הניתוח". שוב הרב לא בירך…

רוח הקודש

הניתוח התבטל, החולה בריא ושלם

חתני התקשר אלי בבקשה שאשאל את הרב זצ"ל מה לעשות. תשובת הרב הייתה כי אין צורך בניתוח. הילד יצא מייד בריא מבית-החולים. ירדתי מהמשרד ותוך דקות הייתי בבית-החולים, שם אני רואה את הנכד רץ ומשחק במסדרון. כשראה אותי הנכד הוא אמר לי: שלחו אותנו הביתה.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה