ממתק למלכה

סיפור מרגש על ילדה שחשבה שלא נעים לעמוד בחברת הבנים כשאומרים "ימלוך" בשבת בבוקר, מצד שני גם על הממתק הטעים לא יכלה לוותר.. מי נחלץ לעזרתה?

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

כשבתי רחל מלכה הייתה בגיל גן, היא הייתה באה אתי לתפילות ותיקין בבית-הכנסת של הרב זצ"ל.

בבית-הכנסת של הרב ישנו מנהג שבו הילדים עולים כולם לתיבה לפני תפילת מוסף ואומרים בקול "ימלוך ה' לעולם אלוקייך ציון לדור ודור הללויה". לאחר מכן, היה אחד המתפללים אחראי לחלק להם ממתקים. זו הייתה אחת הדרכים של הרב לקרב את הילדים לתפילה, ובמיוחד את אלה שמתפללים כל כך מוקדם. לתת להם פרס על בואם.

פעם שאלה אותי בתי הקטנה האם זה ראוי שהיא תעמוד עם הבנים יחד באמירת "ימלוך". מצד אחד היא רוצה לקבל אתם ממתק, ומצד שני אולי זה לא צנוע שהיא תעמוד בין הבנים.

עניתי לה שאם היא מספיק חכמה להבין שזה לא צנוע לעמוד בין הבנים, אז באמת לא ראוי שתעשה זאת.

וכך היא באמת עשתה. לא עלתה יחד עם כל הבנים לאמירת "ימלוך", ועמדה יחד אתי ליד ההיכל בעת שהחזירו את ספר התורה למקומו.

לפתע הרב קרא לאדם שחילק ממתקים לילדים. אותו אדם הגיע אל הרב בחיפזון, כי חשב שאם הרב קורא לו הרי שמדובר במשהו חשוב מאוד. הרב הצביע על הבת הקטנה שלי ושאל: "האם נתתם לה ממתק?".

מיותר לציין כי מאותו יום ואילך הקפיד מחלק הממתקים לתת ממתקים גם לכל הילדות שהגיעו לבית-הכנסת. גם לאלה הגדולות יותר שהיו מתפללות בעזרת הנשים.
(הרב אריאל פרגון, ראש ישיבת "מעלה אפרים")

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

דן דין אמת

רחום בדין

בשבתו לדון, היה הרב מקפיד על יחס נאות ואנושי כלפי בעלי הדין המתייצבים בפני הדיינים. תמיד זכר והדגיש, כי לכל אדם יש צרכים ורגשות וצריכים להתחשב בהם.

תורה

הלכה למעשה

באחד משיעורי הרב פונה אליו אחד המשתתפים: כבוד הרב אומר דברים שאין בהם טעם, כי מה לפירורים של חמץ ולספרים? אין אלו אלא דברי חסידות בעלמא ותו לא, וכי מי אוכל פירור שנמצא בספר?!

שנות בחרותו

לימוד תחת אש

כאשר פרצה מלחמת השחרור, בתחילת שנת תש"ח, היו יהודי ירושלים שרויים בסכנה ובחרדה.

טהרה

הנה עין ה' אל יראיו

באותו יום, קודם הפיגוע, ביקש הרב אליהו זצ"ל להתפלל בכותל המערבי לביטול איזו גזירה שאף אחד לא ידע מה היא, ורק אחר כך התבררה כפיגוע שבו נהרגו שמונת תלמידי הישיבה. על כן רבים היו בכותל באותה תפילה, וכך גם אנחנו…הרב יצא באותו יום מהכותל בפנים חתומות, שלא כדרכו.

טהרה

התפילין של בר-כוכבא

איך יגאל ידין לא התעורר להניח תפילין כשהוא רואה כי לוחמי בר-כוכבא התמידו במצווה הזאת בתנאים כל כך קשים? האם קשר הדורות לא עורר אותו לראות שאנחנו היום ממשיכים את דרכם בתפילין ובמקוואות ובירושת הארץ? הרב אמר לנו שיגאל ידין הסתכל על התפילין כמו פרופסור, וזה לא כמו שאנחנו מסתכלים עליהן…

טהרה

בכל יום שיבוא – ממש

אבל הוא לא היה מוכן בשום פנים ואופן להוציא מפיו פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שהמשיח לא יבוא עד תשעה באב, והוא יהיה יום אבל. מי אמר לך שתשעה באב לא יהיה יום של שמחה? שאני אפסוק פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שגם השנה יהיה תשעה באב? לא מוכן!

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה