מספר ר' ישראל טוויל, חזן בבית-הכנסת היכל יעקב

איך מרן הרב הגיב לכך שהציעו לעשות ספר שלם רק מהשאלות שנשאל בדרכו לביתו? היחס המדהים של מרן הרב לילדים קטנים גם בשאלות שנראות כמגוחכות - היחס שהעניק מרן לאותם ילדים הותיר בליבם רושם לדורות

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

תגיות:

בכל ליל-שבת כשהיה הרב חוזר מבית-הכנסת לביתו היינו מלווים את הרב זצ"ל. קבוצה גדולה של אנשים שחלקם שואלים שאלות. הוא היה עונה לכל שואל על השאלה שלו. שאלות מנושאים שונים וסוגים שונים.

אמרתי לו פעם שאפשר לעשות ספר מכל השאלות הללו. הרב חייך את החיוך שלו ואמר לי שיש לו כבר שם לספר: "בלכתך בדרך". אני חושב שאפשר לעשות מהשאלות הללו כמה כרכים של שאלות ותשובות.

בכל שבת "בשלח" היינו הולכים לבית-הכנסת "עדס". הרב היה אומר שם דברי תורה לציבור, שהיה מחכה לשמוע בצמא את דבריו. בשביל הרב, ללמד תורה היה מעל הכול. הוא היה הולך ללמד בכל מזג-אוויר, ולאורך כל הדרך היו שואלים אותו שאלות קשות. חלקם היו תלמידי-חכמים גדולים שהיו מחכים לדרך הזאת, שהייתה ארוכה, ושם היו שואלים את הרב את השאלות הקשות שלהם. הרב היה עונה להם על כל שאלה כאילו הוא למד את הנושא שלהם כאן ועכשיו.

הפלא הגדול היה איך שהוא היה מתייחס לילדים קטנים ששואלים שאלות. הוא היה מקשיב לשאלה שלהם בכובד ראש וברצינות. אותו כובד ראש ורצינות שהוא היה מקדיש ללמדנים הגדולים. התייחס אליהם כמו אל בוגרים. גם אם השאלה שלהם הייתה נראית לנו ילדותית.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

טהרה

הנה עין ה' אל יראיו

באותו יום, קודם הפיגוע, ביקש הרב אליהו זצ"ל להתפלל בכותל המערבי לביטול איזו גזירה שאף אחד לא ידע מה היא, ורק אחר כך התבררה כפיגוע שבו נהרגו שמונת תלמידי הישיבה. על כן רבים היו בכותל באותה תפילה, וכך גם אנחנו…הרב יצא באותו יום מהכותל בפנים חתומות, שלא כדרכו.

פרקי ילדות

משחקי ילדות והשכנת שלום

כאשר היה הרב ילד רך בשנים, בגיל בו רגילים ילדים להשתובב ולשחק ברוב מרץ, הוא לא השתתף במשחקם ולא נענה לקריאתם להצטרף אליהם.

לאחר פטירתו

ברכה כפולה ומשולשת

אולם כמו שאמר לה הרב בחלום – כך היה. בבדיקות שנעשו לה גילו שלושה עוברים חיים ונושמים ברחמה. כצפוי, הרופאים אמרו שצריך לדלל כדי לשמור על העוברים. אבל היא נצמדה להבטחה של הרב בחלום וילדה את שלושתם ממש כמו שהרב אמר: לפני הזמן אבל בריאים ושלמים. הברית הייתה בזמנה…

לאחר פטירתו

עין ה' אל יראיו

כעבור חודש הגעתי לבית-החולים ביום שנקבע לי, שם צילמו לי את העין בסי.טי. והנה אני רואה את המומחה מסתכל עלי בתדהמה ואומר: "אין צורך בניתוח, הקרע הולך ונסגר. אבל אני לא מבין משהו. זאת לא אותה העין שראיתי לפני חודש?!".

בין אדם לחברו

אוהב את התוכחות

בתקופה שהרב למד בישיבת 'פורת יוסף' היה חכם זקן ושמו רבי אברהם ענתבי-סקא זצ"ל,

בין אדם לחברו

מחילה מראש

לפני שאנחנו מתחילים, אני רוצה לבקש ממך מחילה מראש אם אפגע בך במהלך העבודה… את המשפט המדהים הזה אמר מרן לעורך ספרי ההלכה של הרב…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה