מספר ר' ישראל טוויל, חזן בבית-הכנסת היכל יעקב

איך מרן הרב הגיב לכך שהציעו לעשות ספר שלם רק מהשאלות שנשאל בדרכו לביתו? היחס המדהים של מרן הרב לילדים קטנים גם בשאלות שנראות כמגוחכות - היחס שהעניק מרן לאותם ילדים הותיר בליבם רושם לדורות

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

תגיות:

בכל ליל-שבת כשהיה הרב חוזר מבית-הכנסת לביתו היינו מלווים את הרב זצ"ל. קבוצה גדולה של אנשים שחלקם שואלים שאלות. הוא היה עונה לכל שואל על השאלה שלו. שאלות מנושאים שונים וסוגים שונים.

אמרתי לו פעם שאפשר לעשות ספר מכל השאלות הללו. הרב חייך את החיוך שלו ואמר לי שיש לו כבר שם לספר: "בלכתך בדרך". אני חושב שאפשר לעשות מהשאלות הללו כמה כרכים של שאלות ותשובות.

בכל שבת "בשלח" היינו הולכים לבית-הכנסת "עדס". הרב היה אומר שם דברי תורה לציבור, שהיה מחכה לשמוע בצמא את דבריו. בשביל הרב, ללמד תורה היה מעל הכול. הוא היה הולך ללמד בכל מזג-אוויר, ולאורך כל הדרך היו שואלים אותו שאלות קשות. חלקם היו תלמידי-חכמים גדולים שהיו מחכים לדרך הזאת, שהייתה ארוכה, ושם היו שואלים את הרב את השאלות הקשות שלהם. הרב היה עונה להם על כל שאלה כאילו הוא למד את הנושא שלהם כאן ועכשיו.

הפלא הגדול היה איך שהוא היה מתייחס לילדים קטנים ששואלים שאלות. הוא היה מקשיב לשאלה שלהם בכובד ראש וברצינות. אותו כובד ראש ורצינות שהוא היה מקדיש ללמדנים הגדולים. התייחס אליהם כמו אל בוגרים. גם אם השאלה שלהם הייתה נראית לנו ילדותית.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

סיפורים מהעולם הבא

תיקון נשמות נפטרים

לפתע ראינו שהרב לא נמצא רק אתנו. הוא מתפלל על כלל ישראל שחיים פה עכשיו. הוא שם את לבו להתפלל גם על נשמות מדורות עברו שנמצאות בעולם העליון.

ענווה

צחוק עשה לי אלוקים

פעם נשאלה הרבנית צביה אליהו שתחיה: מה הייתה תגובתו של בעלך הרב זצ"ל לאחר שהיה פועל מופתים או אחרי שהיה רואה את תגובת הסובבים לאותו מופת?

ענווה

פוסק שאין לפסוק כמותו

עברו כמה ימים, הטלפון מצלצל בביתנו, ומעבר לקו: "מדבר מרדכי אליהו". מובן מאליו שלא העליתי על דעתי שמדובר בכבוד הרב. מאחר שציפיתי לשמוע מה בפיו של הדובר, הבין הרב שאינני קולטת שהוא זה המדבר אלי, ושוב אמר: "מרדכי אליהו מדבר". המתנתי שוב לבאות, ואז ציין רבנו: "הרב מנחם בורשטיין נמצא לידי". רק אז הבנתי שהרב אליהו הוא הדובר אלי ושאלתי אם אני מדברת עם כבוד הרב בכבודו ובעצמו…

זריזות

איך אני יודע שאני צדיק?

הרב נכנס לרכב, נאנח ושאל אותי: "רענן, איך אני יודע שאני צדיק?" הייתי קצת המום מהשאלה, אבל לפני שהספקתי לחשוב ולענות איך עונים לשאלה כזאת הרב כבר ענה לי

לאחר פטירתו

אשרי מי שראה פניו בחלום

קמתי בבוקר עם זיכרון החלום והייתי מאוד מרוגש. הרגשתי שזהו ממש חלום אמת. ממשי ביותר. שלושה חודשים לפני הלידה המשוערת שלנו ילדה גיסתי בן וקראו לו "אליהו". הבנתי למה הרב לא רצה שנקרא לו אליהו…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור