מבית דרכי הוראה לרבנים

מספר ר' ישראל טוויל, חזן בבית-הכנסת היכל יעקב

איך מרן הרב הגיב לכך שהציעו לעשות ספר שלם רק מהשאלות שנשאל בדרכו לביתו? היחס המדהים של מרן הרב לילדים קטנים גם בשאלות שנראות כמגוחכות - היחס שהעניק מרן לאותם ילדים הותיר בליבם רושם לדורות

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

תגיות:

בכל ליל-שבת כשהיה הרב חוזר מבית-הכנסת לביתו היינו מלווים את הרב זצ"ל. קבוצה גדולה של אנשים שחלקם שואלים שאלות. הוא היה עונה לכל שואל על השאלה שלו. שאלות מנושאים שונים וסוגים שונים.

אמרתי לו פעם שאפשר לעשות ספר מכל השאלות הללו. הרב חייך את החיוך שלו ואמר לי שיש לו כבר שם לספר: "בלכתך בדרך". אני חושב שאפשר לעשות מהשאלות הללו כמה כרכים של שאלות ותשובות.

בכל שבת "בשלח" היינו הולכים לבית-הכנסת "עדס". הרב היה אומר שם דברי תורה לציבור, שהיה מחכה לשמוע בצמא את דבריו. בשביל הרב, ללמד תורה היה מעל הכול. הוא היה הולך ללמד בכל מזג-אוויר, ולאורך כל הדרך היו שואלים אותו שאלות קשות. חלקם היו תלמידי-חכמים גדולים שהיו מחכים לדרך הזאת, שהייתה ארוכה, ושם היו שואלים את הרב את השאלות הקשות שלהם. הרב היה עונה להם על כל שאלה כאילו הוא למד את הנושא שלהם כאן ועכשיו.

הפלא הגדול היה איך שהוא היה מתייחס לילדים קטנים ששואלים שאלות. הוא היה מקשיב לשאלה שלהם בכובד ראש וברצינות. אותו כובד ראש ורצינות שהוא היה מקדיש ללמדנים הגדולים. התייחס אליהם כמו אל בוגרים. גם אם השאלה שלהם הייתה נראית לנו ילדותית.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

תורה

יותר חשוב ממלך ספרד

זוג צעיר יוצא מגוש קטיף על מנת לזכות שמרן הרב יקצוץ בשערות ילדם בן השלוש – "חלאקה". אך הזוג איחר בחצי שעה… לא רק שהזוג מתקבל אלא שמתברר להם שהילד שלהם יותר חשוב ממלך ספרד בכבודו ובעצמו…

בין אדם לחברו

ממתק למלכה

סיפור מרגש על ילדה שחשבה שלא נעים לעמוד בחברת הבנים כשאומרים "ימלוך" בשבת בבוקר, מצד שני גם על הממתק הטעים לא יכלה לוותר.. מי נחלץ לעזרתה?

דרכי הלכה

הגדרות חדשות בכשרות אתרוגים

כשמדברים על הפסיקה של הרב בארבעת המינים, מעניין מאד להתייחס גם לצורה בה התבטא ובאיזו צורה חילק והגדיר את רמות הכשרות וההידור.

לאחר פטירתו

מי יראה את המשיח?

אנו אומרים לבבא סאלי: תעמוד בתפילה על עם ישראל. ואנו אומרים: רבש"ע, אתה אבינו, אתה מלכנו, אתה מושיענו, אתה תושיענו! ותשועת ה' כהרף עין, ונזכה לגאולה שלמה בעגלא ובזמן קריב

טהרה

הרב של כלל ישראל

אותה שבת קרעו את הרקיע תפילותיהם של כלל ישראל מכל הזרמים ומכל העדות, כשכולם זועקים "א-ל נא רפא נא לה", "אַל נא יהי עולם בלי ירח". את התוצאות ראינו מייד בצאת השבת.

דן דין אמת

אלוקים ניצב בעדת א-ל

באחד הימים, לפני שפתחו בדיון בבית הדין, שאל אחד הדיינים את הרב לפשרה של התפילה שהוא אומר מתוך הכתב בכל יום.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה