מעשר זמן – בורא שיעור תורה

הרב נהג לספר על דודו רבי יהודה צדקה זצ"ל על ויכוח של קשישים בבית אבות אם עברו בכביששבע או שמונה מכוניות... בזכות אותו ויכוח נוסד שיעור תורה באותו מקום

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

בהשראת "הפחח" – חכם מנחם מנשה זצוק"ל היה הרב מרדכי אליהו ז"ל עוסק רבות בקירוב רחוקים. הוא היה מזכיר תדיר בהקשר זה את מאמר הגמרא במסכת בבא מציעא (פה) שאומרת: "כָּל הַמְלַמֵּד אֶת בֶּן חֲבֵרוֹ תּוֹרָה – זוֹכֶה וְיוֹשֵׁב בִּישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה, שֶׁנֶּאֱמַר, "אִם תָּשׁוּב וַאֲשִׁיבְךָ, לְפָנַי תַּעֲמֹד". וְכָל הַמְלַמֵד אֶת בֶּן עַם הָאָרֶץ תּוֹרָה – אֲפִלּוּ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא גוֹזֵר גְּזֵרָה, מְבַטְּלָהּ בִּשְׁבִילוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר, "וְאִם תּוֹצִיא יָקָר מִזּוֹלֵל, כְּפִי תִהְיֶה".

היה אומר על זה הרב מרדכי אליהו ז"ל: אם דבר זה לא היה כתוב בגמרא – אי היה אפשר כלל לאומרו. לומר על בן אדם "כְּפִי תִהְיֶה" – כמו פיו של הקדוש ברוך הוא, מי יכול לומר דבר כזה. אין זאת אלא שמעלתה של הפצת התורה הוא למעלה ממה שאנחנו בכלל משערים.

הרב זצ"ל היה מספר: דודי הרב יהודה צדקה ע"ה היה ראש ישיבת "פורת יוסף", והיה כואב מאוד את מצבו של עם ישראל. פעם אחת עבר הרב צדקה בסוף רחוב יפו. היה שם בית-אבות והוא ראה את הזקנים מתווכחים, חלק אומרים שבע, ואילו האחרים אומרים שמונה. שאל אותם: על מה הריב? אמרו לו שהם ספרו את המכוניות שעברו ברחוב והתווכחו אם עברו שבע או שמונה מכוניות. אמר להם הרב: אולי עברה משאית גרר, והיא גררה רכב אחר, אתה ספרת אחד והוא ספר שניים?

אמרו לו: כן, איך ידעת? שאל אותם: למה חשוב לכם כמה מכוניות עברו? אמרו לו שמשעמם להם. אמר להם הרב: היכנסו פנימה ונלמד ביחד תורה.

כידוע שהלימוד מביא לימוד אחר ומביא תענוג גדול, וכך היה שם בכל יום בשיעור התורה שהוא היה מלמד. לאחר כמה זמן הוא שלח אחד מהתלמידים ללמד את הזקנים, ואמר לנו כי אף על פי שיש בזה כביכול ביטול תורה, כך צריך לעשות. זו הייתה דרכו של אברהם אבינו, להפיץ תורה. וכמו שאדם חייב במעשר כספים, כך הוא חייב במעשר זמן ללמד תורה לאחרים.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

לאחר פטירתו

אשרי מי שראה פניו בחלום

קמתי בבוקר עם זיכרון החלום והייתי מאוד מרוגש. הרגשתי שזהו ממש חלום אמת. ממשי ביותר. שלושה חודשים לפני הלידה המשוערת שלנו ילדה גיסתי בן וקראו לו "אליהו". הבנתי למה הרב לא רצה שנקרא לו אליהו…

ענווה

פוסק שאין לפסוק כמותו

עברו כמה ימים, הטלפון מצלצל בביתנו, ומעבר לקו: "מדבר מרדכי אליהו". מובן מאליו שלא העליתי על דעתי שמדובר בכבוד הרב. מאחר שציפיתי לשמוע מה בפיו של הדובר, הבין הרב שאינני קולטת שהוא זה המדבר אלי, ושוב אמר: "מרדכי אליהו מדבר". המתנתי שוב לבאות, ואז ציין רבנו: "הרב מנחם בורשטיין נמצא לידי". רק אז הבנתי שהרב אליהו הוא הדובר אלי ושאלתי אם אני מדברת עם כבוד הרב בכבודו ובעצמו…

רפואה וחיים

פתאום קם אדם

רב הניח את ידו על ראש הילד ואמר: "ישלח דברו וירפאם". לאחר שלושה ימים הילד נעמד והתחיל ללכת. היה זה פלא גדול בעינינו!

תורה

להכין תרופה למכה

הרב שמע על הבעיה ואמר לי מייד את דעתו, שאסור להפריע לאנשי חברת החשמל לתקן. והוא גם כתב לי כך. בסוף מכתבו הוא ציין שאחרי התיקון, האוכל יהיה מותר לחולים בלבד. אבל הרב היה גם עניו גדול וגם מעשי מאוד.

רוח הקודש

קמחא דפסחא לחבר כנסת

לפני שעה התקשר אלי הרב אליהו ושאל אם הבאתי לך קמחא דפסחא. שאלתי את הרב מה פתאום, הרי מדובר בחבר כנסת לשעבר והוא בוודאי מקבל פנסיה יפה, והשיב לי הרב: תן לו מנה כפולה ומכופלת, ועכשיו ועתה. עשיתי כמצוות הרב, העמסתי שתי מנות, שמתי ליד ביתך והלכתי…

בין אדם לחברו

היזהרו על הכהנים

על חכמת ניגון המקאם (סולם וניגון מוזיקלי) בתפילה אבל יותר מכך על חכמת האדם…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור