מבית דרכי הוראה לרבנים

מעשר זמן – בורא שיעור תורה

הרב נהג לספר על דודו רבי יהודה צדקה זצ"ל על ויכוח של קשישים בבית אבות אם עברו בכביששבע או שמונה מכוניות... בזכות אותו ויכוח נוסד שיעור תורה באותו מקום

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

בהשראת "הפחח" – חכם מנחם מנשה זצוק"ל היה הרב מרדכי אליהו ז"ל עוסק רבות בקירוב רחוקים. הוא היה מזכיר תדיר בהקשר זה את מאמר הגמרא במסכת בבא מציעא (פה) שאומרת: "כָּל הַמְלַמֵּד אֶת בֶּן חֲבֵרוֹ תּוֹרָה – זוֹכֶה וְיוֹשֵׁב בִּישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה, שֶׁנֶּאֱמַר, "אִם תָּשׁוּב וַאֲשִׁיבְךָ, לְפָנַי תַּעֲמֹד". וְכָל הַמְלַמֵד אֶת בֶּן עַם הָאָרֶץ תּוֹרָה – אֲפִלּוּ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא גוֹזֵר גְּזֵרָה, מְבַטְּלָהּ בִּשְׁבִילוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר, "וְאִם תּוֹצִיא יָקָר מִזּוֹלֵל, כְּפִי תִהְיֶה".

היה אומר על זה הרב מרדכי אליהו ז"ל: אם דבר זה לא היה כתוב בגמרא – אי היה אפשר כלל לאומרו. לומר על בן אדם "כְּפִי תִהְיֶה" – כמו פיו של הקדוש ברוך הוא, מי יכול לומר דבר כזה. אין זאת אלא שמעלתה של הפצת התורה הוא למעלה ממה שאנחנו בכלל משערים.

הרב זצ"ל היה מספר: דודי הרב יהודה צדקה ע"ה היה ראש ישיבת "פורת יוסף", והיה כואב מאוד את מצבו של עם ישראל. פעם אחת עבר הרב צדקה בסוף רחוב יפו. היה שם בית-אבות והוא ראה את הזקנים מתווכחים, חלק אומרים שבע, ואילו האחרים אומרים שמונה. שאל אותם: על מה הריב? אמרו לו שהם ספרו את המכוניות שעברו ברחוב והתווכחו אם עברו שבע או שמונה מכוניות. אמר להם הרב: אולי עברה משאית גרר, והיא גררה רכב אחר, אתה ספרת אחד והוא ספר שניים?

אמרו לו: כן, איך ידעת? שאל אותם: למה חשוב לכם כמה מכוניות עברו? אמרו לו שמשעמם להם. אמר להם הרב: היכנסו פנימה ונלמד ביחד תורה.

כידוע שהלימוד מביא לימוד אחר ומביא תענוג גדול, וכך היה שם בכל יום בשיעור התורה שהוא היה מלמד. לאחר כמה זמן הוא שלח אחד מהתלמידים ללמד את הזקנים, ואמר לנו כי אף על פי שיש בזה כביכול ביטול תורה, כך צריך לעשות. זו הייתה דרכו של אברהם אבינו, להפיץ תורה. וכמו שאדם חייב במעשר כספים, כך הוא חייב במעשר זמן ללמד תורה לאחרים.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

ילדים זו שמחה

כבוד ה' הסתר דבר

. "עם מכון פוע"ה התייעצתם?" הוא מייד שאל. "לא", ענינו. "תתייעצו אִתם", אמר הרב, ולחש איזו תפילה. אחר כך סיים באמירת "ברכה והצלחה"

רוח הקודש

ואלה שמות

אשר אחותי עלתה עם אמנו ממרוקו, היא נקראה בשם אחר. כשהגיעה לארץ, שינו לה את השם ובאמת יש לה שני שמות. חזרנו אל הרב עם שני השמות, המקורי והחדש, הרב בירך אותה ו"דעתו נחה"…

הרב הראשי לישראל

"אמן ואמן"

באחת הפעמים שנסע הרב לארצות הברית ביחד עם רבי אברהם שפירא, נערכה לכבודם קבלת פנים חגיגית.

צדיק בן צדיק

גור אריות עלה מבבל

כאשר נודע לחכמים כמה גדול הוא הצער שעובר על רבי סלימאן, ניגשו וסיפרו את כל הדברים למרן ה'בן איש חי',

רוח הקודש

תביעה לפשרה

חזרנו לאולם הדיונים, והשופטת חזרה על בקשתה בתוך האולם: תגיע לפשרה. התובע לא נענה, וכך היא המשיכה ולחצה עליו במשך שלושת-רבעי שעה. לבסוף הוא הבין שאם הוא לא ישמע בקול השופטת שכל כך לוחצת, היא עלולה לשפוט אותו לרעה בדיון, אם יתקיים, ולכן הסכים לפשרה…

הולדתו

הולדתו של מרן הרב

את מסכת חייו של הצדיק המקובל הקדוש רבי מרדכי אליהו זכותו תגן עלינו אנו פותחים ביום הולדתו, כ"א באדר תרפ"ט,

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה