מעשר זמן – בורא שיעור תורה

הרב נהג לספר על דודו רבי יהודה צדקה זצ"ל על ויכוח של קשישים בבית אבות אם עברו בכביששבע או שמונה מכוניות... בזכות אותו ויכוח נוסד שיעור תורה באותו מקום

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

בהשראת "הפחח" – חכם מנחם מנשה זצוק"ל היה הרב מרדכי אליהו ז"ל עוסק רבות בקירוב רחוקים. הוא היה מזכיר תדיר בהקשר זה את מאמר הגמרא במסכת בבא מציעא (פה) שאומרת: "כָּל הַמְלַמֵּד אֶת בֶּן חֲבֵרוֹ תּוֹרָה – זוֹכֶה וְיוֹשֵׁב בִּישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה, שֶׁנֶּאֱמַר, "אִם תָּשׁוּב וַאֲשִׁיבְךָ, לְפָנַי תַּעֲמֹד". וְכָל הַמְלַמֵד אֶת בֶּן עַם הָאָרֶץ תּוֹרָה – אֲפִלּוּ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא גוֹזֵר גְּזֵרָה, מְבַטְּלָהּ בִּשְׁבִילוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר, "וְאִם תּוֹצִיא יָקָר מִזּוֹלֵל, כְּפִי תִהְיֶה".

היה אומר על זה הרב מרדכי אליהו ז"ל: אם דבר זה לא היה כתוב בגמרא – אי היה אפשר כלל לאומרו. לומר על בן אדם "כְּפִי תִהְיֶה" – כמו פיו של הקדוש ברוך הוא, מי יכול לומר דבר כזה. אין זאת אלא שמעלתה של הפצת התורה הוא למעלה ממה שאנחנו בכלל משערים.

הרב זצ"ל היה מספר: דודי הרב יהודה צדקה ע"ה היה ראש ישיבת "פורת יוסף", והיה כואב מאוד את מצבו של עם ישראל. פעם אחת עבר הרב צדקה בסוף רחוב יפו. היה שם בית-אבות והוא ראה את הזקנים מתווכחים, חלק אומרים שבע, ואילו האחרים אומרים שמונה. שאל אותם: על מה הריב? אמרו לו שהם ספרו את המכוניות שעברו ברחוב והתווכחו אם עברו שבע או שמונה מכוניות. אמר להם הרב: אולי עברה משאית גרר, והיא גררה רכב אחר, אתה ספרת אחד והוא ספר שניים?

אמרו לו: כן, איך ידעת? שאל אותם: למה חשוב לכם כמה מכוניות עברו? אמרו לו שמשעמם להם. אמר להם הרב: היכנסו פנימה ונלמד ביחד תורה.

כידוע שהלימוד מביא לימוד אחר ומביא תענוג גדול, וכך היה שם בכל יום בשיעור התורה שהוא היה מלמד. לאחר כמה זמן הוא שלח אחד מהתלמידים ללמד את הזקנים, ואמר לנו כי אף על פי שיש בזה כביכול ביטול תורה, כך צריך לעשות. זו הייתה דרכו של אברהם אבינו, להפיץ תורה. וכמו שאדם חייב במעשר כספים, כך הוא חייב במעשר זמן ללמד תורה לאחרים.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

תורה

דיון מציאותי

רב ניגש מייד לצד המעשי של הערכה ואמר לו מה צריך לשפר בה. הוא שיפר, וכך יצאה הערכה אחר כך לשוק. מי שהכיר את הרב ידע כי המעשיות שלו בהלכה הייתה חשובה עד מאוד…

תורה

אתם צוחקים ואני בוכה

איך מרן מגיב כשילד קטן בן שלשו שנים מטיח בו "לא בירכת אותי"! ומוסר השכל גדול שקיבלו הקהל באותו רגע…

רוח הקודש

כל המשמח חתן וכלה

נסענו אתו מייד לבית-החולים "שערי צדק", ובמשך לילה שלם ניסו להחזיר לו את העצם למקומה, כשהוא מורדם, אך ללא הועיל! זאת הייתה אחת הפעמים שראינו בחוש איך ברכותיו של הרב מתקיימות. איך הוא פועל מעבר לזמן ולמקום…

רפואה וחיים

פתאום קם אדם

רב הניח את ידו על ראש הילד ואמר: "ישלח דברו וירפאם". לאחר שלושה ימים הילד נעמד והתחיל ללכת. היה זה פלא גדול בעינינו!

תורה

בן-גוריון והדיבר החסר

איך ענה מרן הרב לראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון לטענת האחרון כי אצלו יש רק תשע דיברות כי על השבת הוא מוותר ?

לאחר פטירתו

היהלומים שבכתר

הלכתי לרבנית צביה, והיא נתנה לי חתיכות מהאתרוג למסור להם, תוך כדי שהיא מזהירה אותי ואומרת: תשמור על חתיכות האתרוג הללו יותר מיהלומים. אלו חתיכות מהאתרוג שהרב עשה בו הקפות בסוכות. תן לזוג שיברך עליהן ויאכל אותן בשעה הראויה.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה