רבע ושליש של בלוק קרח שהמיסו את הלב

המסר האדיר שקיבל המוכר קרח : מי שמכבד את אשתו – סופו להתעשר... הדברים הללו עשו רושם רב על מוכר הקרח, שראה את הכבוד שנוהג הרב באשתו למרות שהיה מדובר בפרוטות, והוא זכר אותם שנים רבות...

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

קרוב לעשר שנים מאז נישואיו ישב הרב זצ"ל ולמד תורה מבוקר עד ערב, והרבנית צביה חנה שתחיה פרנסה את המשפחה.

מובן שהם חיו בצמצום והוציאו רק את ההוצאות שהם היו חייבים. ובאמת, בשנים הראשונות לא היה להם כסף אפילו לקנות מקרר. הם היו קונים קרח ממוכר הקרח שהיה עובר ברחוב על עגלה עם סוס ומוכר לכל מי שאין לו מקרר.

כשהרבנית הייתה קונה קרח, היא הייתה לוקחת רבע קובייה, וכשהרב היה קונה קרח הוא היה לוקח שליש קובייה. כששאל אותו המוכר למה הוא לוקח שליש ואשתו לוקחת רבע, השיב לו הרב הצעיר: אני רוצה שלאשתי יהיה יותר נוח ושלא תצטרך להצטמצם. הרב הסביר לו את מה שכתוב בגמרא כי מי שמכבד את אשתו – סופו להתעשר. כנראה שהדברים הללו עשו רושם רב על מוכר הקרח, שראה את הכבוד שנוהג הרב באשתו למרות שהיה מדובר בפרוטות, והוא זכר אותם שנים רבות.

לימים נעשה הרב מרדכי אליהו לרב ראשי לישראל, ואותו מוכר קרח נעשה השומר בכניסה לרבנות הראשית. כשראה מוכר הקרח את הרב נכנס בשערי הרבנות הראשית, עם כל הכבוד סביבו, הוא שם לב שזהו אותו בחור צעיר שלקח ממנו שליש קוביית קרח במקום רבע. גם הרב עצמו הבחין מייד שהשוער הוא אותו מוכר קרח מימים עברו ומייד ניגש ללחוץ את ידו.

התרגש השוער עד מאוד ולא היה יכול להוציא מפיו יותר משתים-שלוש מילים, ואלו הן: אהה… רבע ושליש!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

קדושה

קידוש טרם קידושין

הסבא שלך עשה אתנו טובה גדולה. בתי כבר עברה את גיל שלושים ועדיין לא נישאה. היינו מודאגים. באתי אל הרב ושאלתי אותו מה לעשות. הרב שאל אותי האם עשינו לבתנו סעודת הודיה כשהיא נולדה, והשבתי שעשינו. הרב המשיך ושאל: האם הסעודה הייתה ממש על לחם, או רק עוגיות ושתייה? השבתי לו: הרב יודע, כמו שעושים לבת. קידוש.

הולדתו

הולדתו של מרן הרב

את מסכת חייו של הצדיק המקובל הקדוש רבי מרדכי אליהו זכותו תגן עלינו אנו פותחים ביום הולדתו, כ"א באדר תרפ"ט,

טהרה

נס פך השמן

הרבנית שמעה ונדהמה: "איך אפשר לחלק לכל עשרות האנשים שיש כאן מאותו בקבוקון קטן?", אך הרב הרגיע אותה ואמר לה שיחלק להם עם כפית. זה עדיין לא יספיק, חשבה הרבנית, אבל לא אמרה דבר…

צדיק בן צדיק

בחצר המלך הפנימית

כבר בתקופה ההיא, בעודו צעיר לימים ובשנותיו הראשונות בבי המדרש, עמדו גדולי החכמים על גדלותו והכניסוהו בחצר המלך הפנימית, באוצרות טמירים ונעלמים, ברזי חכמת הקבלה.

נקיות

בשלושה מלווים יקום דבר

הרב, שכנראה זיהה את המצוקה שלנו, קיבל אותנו במאור פנים מיוחד. הוא בירך את שלושתנו ודיבר על החשיבות של שלושה מלווים לחתן!

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה