רבע ושליש של בלוק קרח שהמיסו את הלב

המסר האדיר שקיבל המוכר קרח : מי שמכבד את אשתו – סופו להתעשר... הדברים הללו עשו רושם רב על מוכר הקרח, שראה את הכבוד שנוהג הרב באשתו למרות שהיה מדובר בפרוטות, והוא זכר אותם שנים רבות...

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

קרוב לעשר שנים מאז נישואיו ישב הרב זצ"ל ולמד תורה מבוקר עד ערב, והרבנית צביה חנה שתחיה פרנסה את המשפחה.

מובן שהם חיו בצמצום והוציאו רק את ההוצאות שהם היו חייבים. ובאמת, בשנים הראשונות לא היה להם כסף אפילו לקנות מקרר. הם היו קונים קרח ממוכר הקרח שהיה עובר ברחוב על עגלה עם סוס ומוכר לכל מי שאין לו מקרר.

כשהרבנית הייתה קונה קרח, היא הייתה לוקחת רבע קובייה, וכשהרב היה קונה קרח הוא היה לוקח שליש קובייה. כששאל אותו המוכר למה הוא לוקח שליש ואשתו לוקחת רבע, השיב לו הרב הצעיר: אני רוצה שלאשתי יהיה יותר נוח ושלא תצטרך להצטמצם. הרב הסביר לו את מה שכתוב בגמרא כי מי שמכבד את אשתו – סופו להתעשר. כנראה שהדברים הללו עשו רושם רב על מוכר הקרח, שראה את הכבוד שנוהג הרב באשתו למרות שהיה מדובר בפרוטות, והוא זכר אותם שנים רבות.

לימים נעשה הרב מרדכי אליהו לרב ראשי לישראל, ואותו מוכר קרח נעשה השומר בכניסה לרבנות הראשית. כשראה מוכר הקרח את הרב נכנס בשערי הרבנות הראשית, עם כל הכבוד סביבו, הוא שם לב שזהו אותו בחור צעיר שלקח ממנו שליש קוביית קרח במקום רבע. גם הרב עצמו הבחין מייד שהשוער הוא אותו מוכר קרח מימים עברו ומייד ניגש ללחוץ את ידו.

התרגש השוער עד מאוד ולא היה יכול להוציא מפיו יותר משתים-שלוש מילים, ואלו הן: אהה… רבע ושליש!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

ענווה

הבושם של הרב

פעם אחת הזדעזעתי כששמעתי את הרב אומר: אתה חושב שכל הכבוד הזה הוא בגללי? לא ולא. זה בגלל התורה שאני אומר להם. תראה איזה כבוד יש לתורה!

ענווה

איה מקומו של כבודו?

עם אחת היה מתפלל אחד שישבו על מקומו והוא כעס מאוד. ממש היפך ההנהגה של הרב. הסתכלתי על הרב, והוא לא נע ולא זע. אי-אפשר להבין את העוצמה של הענווה שלו. עוצמה של שתיקה.

לאחר פטירתו

ברכה כפולה ומשולשת

אולם כמו שאמר לה הרב בחלום – כך היה. בבדיקות שנעשו לה גילו שלושה עוברים חיים ונושמים ברחמה. כצפוי, הרופאים אמרו שצריך לדלל כדי לשמור על העוברים. אבל היא נצמדה להבטחה של הרב בחלום וילדה את שלושתם ממש כמו שהרב אמר: לפני הזמן אבל בריאים ושלמים. הברית הייתה בזמנה…

זריזות

איך אני יודע שאני צדיק?

הרב נכנס לרכב, נאנח ושאל אותי: "רענן, איך אני יודע שאני צדיק?" הייתי קצת המום מהשאלה, אבל לפני שהספקתי לחשוב ולענות איך עונים לשאלה כזאת הרב כבר ענה לי

טהרה

בכל יום שיבוא – ממש

אבל הוא לא היה מוכן בשום פנים ואופן להוציא מפיו פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שהמשיח לא יבוא עד תשעה באב, והוא יהיה יום אבל. מי אמר לך שתשעה באב לא יהיה יום של שמחה? שאני אפסוק פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שגם השנה יהיה תשעה באב? לא מוכן!

יראת חטא

שמחה כמוה כזכייה בפיס

לאחר תקופה קצרה סיפר לי חביליו: מאז שהרב אמר את הדברים, אני משתדל להסיר מעלי בשבת את כל המחשבות על המפעל שלי. אני קונה בכל שבוע כרטיס פיס, ונהגתי לבדוק בכל יום שישי אם זכיתי או לא. אך בעקבות דברי הרב החלטתי לא לבדוק לפני שבת אם זכיתי בפיס.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור