שותף בניהול העולם

פעם אחת הרב נכנס למקום שבו אנחנו עושים את ההרצאות. הוא הסתכל על האולם, שהיה למעשה מרתף, ואמר לנו: זה מקום קטן, אתם צריכים מקום גדול פי אלף מהמקום הזה!

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

תגיות:

מספרים ר' ששון ושאול ארז: יש לנו מכון של לימודי יהדות בשם "דרכי אבות", שבו אנחנו מלמדים חיילים יהדות, וברוך ה' הברכה שרויה במעוננו. בכל שבוע אלפי חיילים טועמים אצלנו משהו מן היהדות, ומתקרבים לשורשים שלהם. הרב זצ"ל אהב אותנו כמו בנים וליווה אותנו בכל בעיה. בכל פעם שהזמנו אותו, הוא היה מגיע לתת שיחה לחיילים, אלא אם כן היה בחו"ל או שלא יכול היה להגיע.

הרב היה מספר לנו שסבא שלנו היה רגיל להתפלל עם הרב צדקה הזקן זצ"ל בבית-הכנסת "שמש צדקה" והיה רגיל להשכים קום כדי לפתוח את בית-הכנסת, וזכותו עומדת לנו יחד עם כל הצדיקים של הדור הקודם שהסבא שלנו היה מקושר אליהם.

פעם אחת הרב נכנס למקום שבו אנחנו עושים את ההרצאות. הוא הסתכל על האולם, שהיה למעשה מרתף, ואמר לנו: זה מקום קטן, אתם צריכים מקום גדול פי אלף מהמקום הזה. ברוך ה', זכינו לקנות מקום יוקרתי במחיר זול יחסית, ועכשיו אנחנו מקימים בו אולם יותר מרווח להרצאות.

פעם אחת הייתה לנו בעיה גדולה שאי-אפשר לתאר אותה. כל כך גדולה, שבגינה לא ישנתי שנה וחצי מרוב צער. לא היה לה פתרון. כל כמה שחשבנו ואימצנו את מחשבתנו, לא מצאנו לה פתרון ונראה היה שכל המפעל שלנו בסכנה. גם המפעל הרוחני החשוב הזה וגם חיינו האישיים. אני נמנע מלהזכיר מה הבעיה, כי חלק מהאנשים שמעורבים בה עדיין חיים אתנו.

פנינו אל הרב, והוא שמע את הבעיה ושאל כמה שאלות. כאשר הרב הבין את חומרת הבעיה ואת המלכודת שבה אנו נמצאים, הוא אמר להוציא כל איש מעליו, כולל המזכירים והעוזרים. רק אנחנו היינו שם בחדר אתו. אני ואחי, שמלווה אותי כל הזמן בכל הקשור ל"דרכי אבות".

הרב הוריד את ראשו על ידו שהייתה מונחת על השולחן. ראינו שהוא מתאמץ, מרוכז כולו, וחושב. כעבור כמה דקות הוא הרים את ראשו ואמר לנו: זהו, הבעיה נפתרה. אין יותר בעיה. לכו לדרככם לשלום.

כך, בהינף יד.

לא ידענו איך הבעיה הולכת להיפתר, אבל הרגשנו באותה שעה שהרב עשה את העבודה הרוחנית שלו. הרגשנו שזה היה מאמץ מיוחד, ולמרות שלא ידענו מה הוא עשה, היה ברור לנו שזה משהו מיוחד. כבר כשיצאנו משם הרגשנו את ההרווחה בלבנו, וכעבור כמה ימים הבעיה אכן נפתרה. בדרך פלא הכול הסתדר.

לא יודע מה היה שם, אבל ברור לנו שהיה שם משהו רוחני גדול. גם אנחנו הרגשנו את המעמד. ראינו מהי עבודה רוחנית. ראינו איך העולם מנוהל. איך הצדיקים שותפים בניהול העולם. והכל בשביל לסדר לנו את המקום שנוכל ללמד תורה בנחת רוח.
(ששון ושאול ארז, "דרכי אבות")

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

זריזות

כשכשהעננים מתפזרים גם בניסי ניסים

פעם הרב אמר לחזן להגיד את הפסוק: "כִּי אֶרְאֶה שָׁמֶיךָ מַעֲשֵׂה אֶצְבְּעֹתֶיךָ יָרֵחַ וְכוֹכָבִים אֲשֶׁר כּוֹנָנְתָּה", מייד אחרי שהחזן אמר – נגלתה הלבנה, וראינו את השמים ואת הירח והכוכבים. כל כך התרגלנו לזה, שלא חשבתי שזה מעשה מיוחד!

ענווה

בן עלייה

ביקש ממני אחד המתפללים לעלות לתורה. אמרתי לו שהיום זו ה"עלייה" של כבוד הרב. הוא הלך מייד לכבוד הרב וביקש ממנו שיוותר לו כדי שהוא יעלה. כמובן שכבוד הרב ויתר לו והוא עלה…

נקיות

פלפלתא חריפתא

אמר הבבא סאלי לרב: אם אתה לא אוכל, לפחות תשתה! ומזג לרב כוס ערק. הרב, שלא היה רגיל לשתות משקאות חריפים כלל, בירך ושתה והיה חריף לו מאוד. רצה להפיג את החריפות, הגישו לפניו פלפלין, בירך וטעם והייתה חריפותן קשה מהערק!

רוח הקודש

קמחא דפסחא לחבר כנסת

לפני שעה התקשר אלי הרב אליהו ושאל אם הבאתי לך קמחא דפסחא. שאלתי את הרב מה פתאום, הרי מדובר בחבר כנסת לשעבר והוא בוודאי מקבל פנסיה יפה, והשיב לי הרב: תן לו מנה כפולה ומכופלת, ועכשיו ועתה. עשיתי כמצוות הרב, העמסתי שתי מנות, שמתי ליד ביתך והלכתי…

תורה

מספר הרב יצחק אלידר, בית-הכנסת היכל יעקב

בחרנו להביא בפניכם דברים שנאמרו על-ידי המתפללים הקבועים בבית-הכנסת "היכל יעקב", בית-הכנסת של רבנו הרב מרדכי אליהו זצ"ל. אנשים שליוו את הרב עשרות שנים, אנשים שהכירו את הרב יותר מכולנו. שנה שלמה הם כמעט לא דיברו על הרב, וגם עתה לא היה קל להם לדבר. הסיפורים שלהם שזורים בין דפי ספר זה. הנה כמה מהם, כפי שנאמרו, במילותיהם הם

ילדים זו שמחה

בנים ובני בנים

הלכתי לרב וסיפרתי לו שהרופאים לא נותנים לבתי סיכוי להתרפא, וביקשתי ברכה. אמר לי הרב: את עוד תראי ממנה נכדים ונכדות. היא תתרפא ותתחתן ותלד בנים ובנות בעזרת ה' !

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה