תפילין של רש"י ושל רבנו תם

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

לפני כמה שנים באתי אל הרב אליהו זצ"ל, והוא שאל אותי כמה זוגות תפילין יש לי. השבתי לו שיש לי זוג אחד, של רש"י. הרב אמר לי להניח תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד. אמרתי לו שאני הגעתי מאיטליה, ולא נהגו כך באיטליה. והוא אמר לי: אף על פי כן. הלכתי לרב רובין לבקש שיכין לי תפילין מהודרות של רבנו תם, והוא הביא לי תפילין שכתב הרב מונסה. זה היה כתב מיוחד כמו של זקנים, ולא נראה לי כמו כתב סופר. הלכתי לשאול את הרב אליהו, והוא אמר לי שהכתב הזה הוא בסדר גמור. אבל למרות זאת לא קניתי אותן.

בינתיים הייתי צריך לנסוע לשווייץ, והתפילין שלי היו במזוודה. כשהגעתי לשדה התעופה הודיעו לי שהמזוודה שלי נעלמה עם התפילין. בציריך נכנסתי לבית-כנסת כדי להתפלל, וחיפשתי מישהו שיכול לתת לי תפילין בהשאלה להניח בינתיים, עד שתימצא המזוודה שלי עם התפילין. בבית-הכנסת ראיתי יהודי ספרדי שמניח תפילין כמו שאני רגיל, וביקשתי ממנו את התפילין שלו להניח אחרי התפילה.

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

כשהייתי צריך לעזוב את ציריך, הודיעו לי משדה התעופה שמצאו את המזוודה שלי ובתוכה התפילין שלי. שמחתי.

כשהגעתי לישראל, נכנסתי אל הרב אליהו והוא הסתכל עלי ואמר: הנחת תפילין של הרב מונסה! אמרתי לו: מה פתאום? לא קניתי את התפילין ההן. אמר לי הרב: לא אותן תפילין. אבל הנחת תפילין אחרות של הרב מונסה. מייד חשבתי על התפילין שהנחתי בציריך. אבל התפלאתי, איך יגיעו תפילין של הרב מונסה דווקא לציריך?

התקשרתי לאותו בן-אדם ושאלתי אותו האם את התפילין שלו כתב הרב מונסה. הוא התפלא כיצד אני יודע, אבל אישר שאכן כן הוא. אמרתי לו את מה שאמר לי הרב אליהו, ושנינו התפלאנו על הסיפור המופלא הזה. כמובן שמייד רצתי לסופר שיביא לי תפילין של הרב מונסה, אבל לצערי בינתיים הוא נפטר ולא היה אפשר להשיג פרשיות בכתב היד שלו.
(הרב גבריאל סוריאני, רב מועצה אזורית חוף הכרמל)

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

תורה

מעשר זמן – בורא שיעור תורה

הרב נהג לספר על דודו רבי יהודה צדקה זצ"ל על ויכוח של קשישים בבית אבות אם עברו בכביששבע או שמונה מכוניות… בזכות אותו ויכוח נוסד שיעור תורה באותו מקום

רוח הקודש

ההבטחה שקוימה

בצער הלכנו לבשר את הבשורה הקשה הזאת לרב. שאלנו את הרב מה עלינו לעשות והיכן הם ספרי התורה ואיך נתפלל בלי ספרי תורה. הרב בירך אותנו שהגניבה תחזור. למעשה הוא הבטיח לנו ואמר: "ספרי התורה יחזרו שלמים בלי שום שריטה". הרב הוסיף והבטיח לנו, שעוד יהיו לנו כפליים ספרי תורה!

זריזות

איך אני יודע שאני צדיק?

הרב נכנס לרכב, נאנח ושאל אותי: "רענן, איך אני יודע שאני צדיק?" הייתי קצת המום מהשאלה, אבל לפני שהספקתי לחשוב ולענות איך עונים לשאלה כזאת הרב כבר ענה לי

ענווה

מגיע לי!

הלך האב והביא את בנו אל הרב. הסתכל הרב על הילד, נגע במקום הנפוח ואמר לו: אין לך כלום. אין לך שום דבר. לא צריך ניתוח. לך הביתה… חזרו האב ובנו לביתם, ובאמת לאחר יומיים הנפיחות עברה ולא נותר ממנה כלום. הכול עבר בלי שום ניתוח.

בין אדם לחברו

להרגיש בצרת חברו

הרב זצ"ל היה מלמד אותנו לשים לב אחד לכאבו של השני. להתעניין בשלומם של חברינו. להרגיש אותם ממש ! ביטוי מעשי בלכך בסיפור הבא

חפש סרטון, סיפור, או שיעור