תפילין של רש"י ושל רבנו תם

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

לפני כמה שנים באתי אל הרב אליהו זצ"ל, והוא שאל אותי כמה זוגות תפילין יש לי. השבתי לו שיש לי זוג אחד, של רש"י. הרב אמר לי להניח תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד. אמרתי לו שאני הגעתי מאיטליה, ולא נהגו כך באיטליה. והוא אמר לי: אף על פי כן. הלכתי לרב רובין לבקש שיכין לי תפילין מהודרות של רבנו תם, והוא הביא לי תפילין שכתב הרב מונסה. זה היה כתב מיוחד כמו של זקנים, ולא נראה לי כמו כתב סופר. הלכתי לשאול את הרב אליהו, והוא אמר לי שהכתב הזה הוא בסדר גמור. אבל למרות זאת לא קניתי אותן.

בינתיים הייתי צריך לנסוע לשווייץ, והתפילין שלי היו במזוודה. כשהגעתי לשדה התעופה הודיעו לי שהמזוודה שלי נעלמה עם התפילין. בציריך נכנסתי לבית-כנסת כדי להתפלל, וחיפשתי מישהו שיכול לתת לי תפילין בהשאלה להניח בינתיים, עד שתימצא המזוודה שלי עם התפילין. בבית-הכנסת ראיתי יהודי ספרדי שמניח תפילין כמו שאני רגיל, וביקשתי ממנו את התפילין שלו להניח אחרי התפילה.

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

כשהייתי צריך לעזוב את ציריך, הודיעו לי משדה התעופה שמצאו את המזוודה שלי ובתוכה התפילין שלי. שמחתי.

כשהגעתי לישראל, נכנסתי אל הרב אליהו והוא הסתכל עלי ואמר: הנחת תפילין של הרב מונסה! אמרתי לו: מה פתאום? לא קניתי את התפילין ההן. אמר לי הרב: לא אותן תפילין. אבל הנחת תפילין אחרות של הרב מונסה. מייד חשבתי על התפילין שהנחתי בציריך. אבל התפלאתי, איך יגיעו תפילין של הרב מונסה דווקא לציריך?

התקשרתי לאותו בן-אדם ושאלתי אותו האם את התפילין שלו כתב הרב מונסה. הוא התפלא כיצד אני יודע, אבל אישר שאכן כן הוא. אמרתי לו את מה שאמר לי הרב אליהו, ושנינו התפלאנו על הסיפור המופלא הזה. כמובן שמייד רצתי לסופר שיביא לי תפילין של הרב מונסה, אבל לצערי בינתיים הוא נפטר ולא היה אפשר להשיג פרשיות בכתב היד שלו.
(הרב גבריאל סוריאני, רב מועצה אזורית חוף הכרמל)

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

ילדים זו שמחה

כוחה של ברכה

הרב בירך אותו, ואחר כך הסתכל לצדדים לחפש את המלווים של החתן. אני עמדתי בצד, כדרכי. כשהרב הבחין בי הוא שאל אותי: מה אתה רוצה ברכה? אמרתי לו: ילדים!

ילדים זו שמחה

בנים ובני בנים

הלכתי לרב וסיפרתי לו שהרופאים לא נותנים לבתי סיכוי להתרפא, וביקשתי ברכה. אמר לי הרב: את עוד תראי ממנה נכדים ונכדות. היא תתרפא ותתחתן ותלד בנים ובנות בעזרת ה' !

לאחר פטירתו

הרב מסייע כבר ב"שבעה"

כבר למחרת בבוקר, התקשר אליי גיסי ואמר שקהילה קדושה באחד המקומות בארץ מחפשת רב ושאל האם אני מעוניין. אמרתי שאשאל את מורי ורבי. הרב חשב ושאל האם נסעתי לקבר של הרב זצ"ל, והשבתי שכן. הוא אמר לי לקבל את ההצעה

נקיות

השגחה פרטית

שוב הבנתי עד כמה הרב זהיר בענייני מאכלים, אבל גם לא פחות בעניינים של כבוד הבריות…

ההכתרה

שלושה חודשים לאחר הבחירה, ביום ב' לחודש תמוז תשמ"ג נערך מעמד הכתרתו של הרב לכהונת הרב הראשי לישראל והראשון לישראל. כמסורת שנמשכה מאות בשנים.

רוח הקודש

למען ירבו ימיכם

הרב חזר ואמר: אף-על-פי-כן לבדוק את התפילין. עשינו כדבריו והלכנו לבודק מומחה, והוא בדק ומצא שבאמת חסרות בתפילין המילים "למען ירבו ימיכם וימי בניכם". מילים כל כך משמעותיות לנו בעת ההיא בדיוק.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה