תפילין של רש"י ושל רבנו תם

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

מתוך הספר

אביהם של ישראל חלק חמישי

בנושא:

לפני כמה שנים באתי אל הרב אליהו זצ"ל, והוא שאל אותי כמה זוגות תפילין יש לי. השבתי לו שיש לי זוג אחד, של רש"י. הרב אמר לי להניח תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד. אמרתי לו שאני הגעתי מאיטליה, ולא נהגו כך באיטליה. והוא אמר לי: אף על פי כן. הלכתי לרב רובין לבקש שיכין לי תפילין מהודרות של רבנו תם, והוא הביא לי תפילין שכתב הרב מונסה. זה היה כתב מיוחד כמו של זקנים, ולא נראה לי כמו כתב סופר. הלכתי לשאול את הרב אליהו, והוא אמר לי שהכתב הזה הוא בסדר גמור. אבל למרות זאת לא קניתי אותן.

בינתיים הייתי צריך לנסוע לשווייץ, והתפילין שלי היו במזוודה. כשהגעתי לשדה התעופה הודיעו לי שהמזוודה שלי נעלמה עם התפילין. בציריך נכנסתי לבית-כנסת כדי להתפלל, וחיפשתי מישהו שיכול לתת לי תפילין בהשאלה להניח בינתיים, עד שתימצא המזוודה שלי עם התפילין. בבית-הכנסת ראיתי יהודי ספרדי שמניח תפילין כמו שאני רגיל, וביקשתי ממנו את התפילין שלו להניח אחרי התפילה.

אמר לי אותו יהודי: אתן לך, בתנאי שתניח גם של רש"י וגם של רבנו תם ביחד. התפלאתי מדוע הוא עושה אתי את התנאי הזה, אבל הסכמתי. כך הנחתי בציריך בעל כורחי תפילין של רש"י ושל רבנו תם ביחד, בדיוק כמו שהציע לי הרב. וגם התיידדתי עם בעל שני זוגות התפילין הללו.

כשהייתי צריך לעזוב את ציריך, הודיעו לי משדה התעופה שמצאו את המזוודה שלי ובתוכה התפילין שלי. שמחתי.

כשהגעתי לישראל, נכנסתי אל הרב אליהו והוא הסתכל עלי ואמר: הנחת תפילין של הרב מונסה! אמרתי לו: מה פתאום? לא קניתי את התפילין ההן. אמר לי הרב: לא אותן תפילין. אבל הנחת תפילין אחרות של הרב מונסה. מייד חשבתי על התפילין שהנחתי בציריך. אבל התפלאתי, איך יגיעו תפילין של הרב מונסה דווקא לציריך?

התקשרתי לאותו בן-אדם ושאלתי אותו האם את התפילין שלו כתב הרב מונסה. הוא התפלא כיצד אני יודע, אבל אישר שאכן כן הוא. אמרתי לו את מה שאמר לי הרב אליהו, ושנינו התפלאנו על הסיפור המופלא הזה. כמובן שמייד רצתי לסופר שיביא לי תפילין של הרב מונסה, אבל לצערי בינתיים הוא נפטר ולא היה אפשר להשיג פרשיות בכתב היד שלו.
(הרב גבריאל סוריאני, רב מועצה אזורית חוף הכרמל)

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סיפורים נוספים

טהרה

בכל יום שיבוא – ממש

אבל הוא לא היה מוכן בשום פנים ואופן להוציא מפיו פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שהמשיח לא יבוא עד תשעה באב, והוא יהיה יום אבל. מי אמר לך שתשעה באב לא יהיה יום של שמחה? שאני אפסוק פסק הלכה שיוצא מתוך הנחה שגם השנה יהיה תשעה באב? לא מוכן!

תורה

הרב של הדיינים

אל חדרו של מרן הרב היו מגיעים דיינים מכל רחבי הארץ עם תיקים סבוכים ומורכבים,

רוח הקודש

כל המשמח חתן וכלה

נסענו אתו מייד לבית-החולים "שערי צדק", ובמשך לילה שלם ניסו להחזיר לו את העצם למקומה, כשהוא מורדם, אך ללא הועיל! זאת הייתה אחת הפעמים שראינו בחוש איך ברכותיו של הרב מתקיימות. איך הוא פועל מעבר לזמן ולמקום…

מצודתו פרוסה בכל תפוצות הגולה

חושך ועלטה בבית הכנסת

פעם הגיע הרב להתפלל בליל שבת בבית כנסת גדול באחת הקהילות בחוץ לארץ. בשעת התפילה הבחין הרב, שאין ילדים בין המתפללים.

שנות בחרותו

התמדה עצומה

בגיל שבע עשרה שנה בלבד סיים הרב את הש"ס בפעם הראשונה, ומאז עד סוף ימיו היה חוזר ומשנן את הש"ס מראשיתו לסופו.

שנות בחרותו

ספרים לא לקישוט

פעם שוחח הרב עם נכדו על דרכי הלימוד, איך לומדים תורה? ובאיזו שיטה קונים ידיעות נרחבות בה?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה