נגן וידאו

משנכנס אדר מרבים בשמחה – האם זה כולל גם את אדר א'?

האם חובת השמחה "משנכנס אדר מרבין בשמחה" היא כבר מראש חודש אדר א'? • והאם כניסת חודש אדר היא כבר מיום המולד עוד קודם ראש חודש? • יש שמחה שהיא שמחה קטנה ויש שמחה גדולה שמתרבה בחודש זה

אורך הוידאו:

1:31

דבר תורה ל

תגיות:

בגמרא כתוב: "משנכנס אדר מרבים בשמחה". 
אומר גאון עוזנו ותפארתנו בעל הבן איש חי בספרו אדרת אליהו על פרשת משפטים: למה כתוב בגמרא "משנכנס אדר"? יגידו "באדר מרבים בשמחה", מה התוספת הזאת "משנכנס אדר"?
אז הוא אומר: כשאומרים "משנכנס אדר" – הכוונה: לא מב' לראש חודש אדר, ולא מא' דראש חודש אדר, אלא מיום המולד של אדר כבר אנחנו אומרים "מרבים בשמחה", גם "משנכנס". 
למשל: השנה ביום השבת היה המולד ועדיין לא היה אדר, אז ביום שבת כבר אפשר להתחיל מ"משנכנס אדר מרבים בשמחה". 
אז הוא כבר מוסיף לנו שמחה על שמחה. מה יהיה באדר א' ובאדר שני? האם השמחה רק באדר שני או גם באדר ראשון? אז אם הוא כבר אמר "משנכנס אדר" – אנחנו תכף נראה מחלוקת בגמרא כשאומרים "אדר" – מה הכוונה אדר? האם הכוונה לאדר ראשון או הכוונה לאדר שני. 
אז אנחנו נגיד כמו שהוא מוסיף שמחה, גם אנחנו נוסיף באדר א' אדם מרבה בשמחה. 
אלא מה? כמו שיש באדר א' "פורים קטן", ככה גם השמחה של אדר א' תהיה שמחה קטנה, כלומר שמחה… אבל באדר ב' ביום של החודש של פורים זה כבר שמחה מושלמת. 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מה ההבדל בין המן הרשע לפרעה האכזר?

בפורים אנו מחויבים למחות את זכר המן האגגי • לעומת זאת על רשע לא פחות אכזר – פרעה, לא נצטוינו למחות את שמו כמו המן הרשע • האם לפרעה יש פרוטקציה שאין להמן?

יום חמישה עשר באב – מה מעלתו וחשיבותו?

חכמינו הפליגו במעלת יום ט"ו באב, מה מיוחד ביום הזה? "אָמַר רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל, לֹא הָיוּ יָמִים טוֹבִים לְיִשְׂרָאֵל כַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בְּאָב וּכְיוֹם הַכִּפּוּרִים, שֶׁבָּהֶן בְּנוֹת יְרוּשָׁלַיִם יוֹצְאוֹת בִּכְלֵי לָבָן שְׁאוּלִין, שֶׁלֹּא לְבַיֵּשׁ אֶת מִי שֶׁאֵין לוֹ. כָּל הַכֵּלִים טְעוּנִין טְבִילָה. וּבְנוֹת יְרוּשָׁלַיִם יוֹצְאוֹת וְחוֹלוֹת בַּכְּרָמִים…"

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה