נגן וידאו

רוצים ברכה ראשית רק מה' יתברך | פרשת ויחי

יעקב אבינו מברך את הנכדים פעם שהקב"ה בעצמו יברך ופעם על ידי שליח • אז על ידי מי הברכה מגיעה • מוסר השכל גדול שהברכה תמיד קודם מאיתו יתברך ורק אחר כך על ידי שליח

אורך הוידאו:

1:17

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל:

סדר הברכה של יעקב לבניו ושל כל אב לבניו

יעקב אבינו לוקח את הבנים, את הנכדים, ומברך אותם. בברכה שאנחנו רגילים לברך את הילדים: "המלאך הגואל אותי מכל רע" איך שמברכים.

אבל כתוב: "וַיְבָרֶךְ אֶת יוֹסֵף וַיֹּאמַר, הָאֱלֹקִים אֲשֶׁר הִתְהַלְּכוּ אֲבֹתַי לְפָנָיו אַבְרָהָם וְיִצְחָק, הָאֱלֹקִים הָרֹעֶה אֹתִי מֵעוֹדִי עַד הַיּוֹם הַזֶּה".

ואחר כך כתוב: "הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ".

נשאלת השאלה מי יברך? המלאך? או ה' ?

אמרו המפרשים: "האלקים אשר התהלכו לפני אבותי אברהם ויצחק"- אני מברך אתכם בברכה שהאלקים יברך אתכם, שאפילו מדת הדין תברך אתכם, ואם אתם לא תהיו ראויים לכך- הקדוש ברוך הוא יברך אתכם, אלא אתם צריכים איזה אמצעי שהקדוש ברוך הוא ישלח את הברכה דרכו, לכן אמר יעקב: "המלאך… יברך אותי מכל רע", כלומר שקודם כל "האלקים" יברך אתכם, ואחר כך, אם לא, אז דרך אמצעי, דרך המלאך.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

הברכה שטמונה בשמירת השבת
מיוחדים

הברכה שטמונה בשמירת השבת

בימים שבהם שמירת השבת אינה דבר מאליו,לצערנו בעיקר מחמת אי ההכרה בברכה הטמונה בשמירת שבת כהלכתה – לקְרַאת שַׁבָּת לְכוּ וְנֵלְכָה כִּי הִיא מְקור הַבְּרָכָה!

יעקב אבינו והארץ המובטחת? פרשת ויצא

יעקב אבינו והארץ המובטחת | פרשת ויצא

"הארץ המובטחת לאברהם אבינו, מקופלת תחתיך, ותהא נוחה לבניך להכבש". הקב"ה לא שם את מפת הארץ מתחת ליעקב אלא את הארץ ממש, כבר ראינו, שבני אדם לוקחים "מפות" מקצצים מרחיבים ומשנים, מפה אפשר למחוק, את הארץ המובטחת אי אפשר למחוק.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה