נגן וידאו

תרומות ומעשרות על גידולי בית שאן

הלכה למעשה בעניין תרומות ומעשרות על גידולי בית שאן וסביבתה.

אורך הוידאו:

4:02

בנושא:

ערב טוב לכבוד הרב הגאון ולכל הקהל.

שאלתנו כאן בבית שאן היא לעניין סדר הפרשת תרומות ומעשרות הלכה למעשה בעניין גידולי בית שאן וסביבתה.

שאלת המאזין: (הרב יוסף בן חמו ר"מ בישיבת בית שאן)
תשובה: בעניין בית שאן יש שאלה ידועה האם היא בית שאן המקורית והמקראית או שמא בית שאן של ימינו היא עיר אחרת שלקחה את שמה. ידוע שבאזורכם נמצאו על הריצפה ה`תוספתא` וה`שערים` המפורסמים, כך שלכל הפחות יש ספק סביר שאולי בית שאן של היום היא בית שאן המקורית.

למעשה, נהגננו תמיד לומר למגדלי בית שאן הנוכחית של היום ולאנשי האזור כולו, להפריש תרומות ומעשרות

אלא שבעניין הברכה על ההפרשות, וכן בעניין נתינה ללוי, [כפי שנהוג בכל טבל גמור שצריכים לתת את המעשר ללוי ולעני ואין אנו פוסקים כאותם האומרים שמחכים עד שיתבע אותו הכהן או הלוי, והרי הלוי צריך להביא הוכחה על יחוסו – ולעני אין ממילא שום בעיה להוכיח את עניותו, בפרט שבעצם הבקשה יש מספיק בזיון כדי להוכיח את העניות שלו], יש לתת את הדעת כיון שיש להם דין שונה מכל אזור אחר. גם בעניין הפרשה מגידולי בית שאן על גידולי אזורים אחרים, יש לדעת שיש לזה דין מיוחד.

כפי שהקדמנו, יש באזור בית שאן בכל אופן ספק, וצריכים אנשי בית שאן להזהר ולהשמר שכאשר מקבלים ירקות מאזור הגידולים של אזורם, ובד בבד מקבלים ירקות אחרים שגדלים באזור יותר מערבי או מזרחי אליה, שלא יעשרו מהגידולים של האזור שלהם על ירקות של אזור אחר, שלא יהיה מעשרות מן החיוב על הפטור או מן הפטור על החיוב, אלא יש לעשר כל ירק וירק בפני עצמו.

ולעניין הברכה, אם הגידולים קרובים יותר לאזור הירדן, יש להפריש בלי ברכה, אבל אם הם מאזור יותר מערבי או מזרחי, יש להפריש בברכה.

לגבי בית שאן, קשה לקבוע את גבולותיה, ועל כן יש להם להפריש בלי ברכה. יש בבית שאן אזור שאוספים תמרים לכל האזור, והתמרים של אזורם נתברכו בברכת ארץ זבת חלב ודבש, והם טעימים וטובים – לגבי התרומות שלהם, אנו ממליצים כפי שהמלצנו בשאר הדברים שעליהם לסמן בשעת הברכה את התמרים שיוצאים מאזורם, כך שלא תהיה תקלה ולא יבאו לעשר מתמרים של אזורם על תמרים של אזורים אחרים, אלא יפרישו מניה וביה בלבד.

כתוב בחז"ל שאם יש גן עדן בעולם הזה, הרי שבית שאן היא פתחה של גן עדן. אשריכם אנשי בית שאן שאתם גרים באזור של פתחה של גן עדן.

יהי רצון שנזכה להפריש תרומות ומעשרות כדין וכדת, ושהכהנים יקחו את התרומות והמעשרות שלהם ושיאכלו אותם, ולא רק שיקבלו שמן לשריפה, אלא שיקבלו תרומות ומעשרות לאכילה, ואת השמן שיקבלו גם לאכילה ולסיכה כאשר נזכה לביאת גואל צדק במהרה בימינו אמן.
שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מעלת יום ראש השנה ותשובה מאהבה

"תחל שנה וברכותיה" כמה חשוב לחזור בתשובה בחודש אלול עוד לפני ראש השנה, ומעלתו של החוזר בתשובה מאהבה שיתקיים בו הפסוק "ווְנָתַן ה' אֱלֹהֶיךָ אֵת כָּל הָאָלוֹת הָאֵלֶּה עַל אֹיְבֶיךָ וְעַל שֹׂנְאֶיךָ אֲשֶׁר רְדָפוּךָ"

תפילות וסגולות

סגולה לחולה – ילך אצל חכם

בדרך כלל שאדם חולה הוא נזעק לרופא לקבל מזור למחלתו – כשיהודי חולה הוא הולך גם לחכם שיתפלל עליו ויזכיר אותו בתפילתו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה