נגן וידאו

מעלתה של העיר חברון – מרתק

סיפורים נפלאים על העיר חברון מתובלים בדרשות ופנינים מתוקים על מערת המכפלה מפי מרן הרב מרדכי אליהו - צפייה מהנה ומחכימה

אורך הוידאו:

16:32

בנושא:

מעלת חברון – מפי הראשל"צ הרה"ג מרדכי אליהו זצוק"ל

דברי הרב כלשונם:

פעם באו אורחים לאברהם אבינו, הוא רץ להביא גדי בכדי לשחוט ולתת להם לאכול בשר טרי. הוא בא לקחת את הגדי, והגדי בורח, רץ אחריו ושוב בורח, ממשיך לרוץ אחריו ושוב בורח. פתאום הוא רואה שהגדי נכנס לאיזה מערה, רץ אחריו אברהם אבינו לתוך המערה לראות מה ראה זאת? פתאום הוא רואה איזה ריח טוב! איזה אור יפה! משהו נפלא! ואז רואה שיש שמה שני קברות – אדם וחוה. אמר אברהם אבינו, המקום הזה הוא מקום טוב מאוד וזה מקום חשוב מאוד, והחליט להקבר שם. הקבורה היתה כשהמערה למטה היתה חשוכה ואף אחד לא רצה, אפילו מסביב לא רוצים לקנות אותה. מה יקנו מקום כזה חשוך ולא טוב!

כששרה אמנו נפטרה, אז אמר אברהם אבינו: אני אקבור אותה שם, באותו מקום. הביאו את שרה אמנו לשמה, עומד אדם הראשון ועומדת חוה ואומרים לאברהם אבינו אנחנו לא רוצים שתקבר כאן! למה? למה? אז אומרת חוה: בושה לי! שרה אמנו נקברת כאן, צדקת, אף פעם לא שיקרה, אף פעם לא דיברה דבר לא נכון, פעם אחת שינתה ואמרה לקדוש ברוך הוא למה?! למה ככה עשתה?! אז זה בושה בשבילנו! אנחנו חטאנו! אנחנו – מצוה אחת ה' ציוה אותנו וחטאנו! וזאת – כמה מצוות קיימה! כמה אורחים הכניסה! אמר אברהם אבינו לאדם וחוה, תשכבו במנוחה, אני מבטיח לכם שהיא תלמד עליכם סנגוריא, וגם אני אלמד עליכם סנגוריא. וכך קבר את שרה אמנו.

יש מחלוקת בין המפרשים הראשונים, האם שרה נקברה ליד חוה או שרה נקברה במקום יותר רחוק. זאת אומרת, איך סדר הקבורה: אדם, חוה, שרה ואברהם, יצחק רבקה, ואחר כך לאה ויעקב – או בדרך אחרת? ויש בזה מחלוקת. מה שהיום אומרים: "אוהל אברהם, אוהל יצחק", אף אחד לא יודע את האמת, אומרים את הדברים האלה כולם, אבל המקום זה המקום, אבל לא המיקום המדוייק של קבר אברהם וקבר יצחק וקברים של האבות, המיקום המדוייק אנחנו לא יודעים.

מכל האמהות – כולם נקברו שם ורק רחל נקברה על אם הדרך, בעד שתתפלל על כלל עם ישראל.
חז"ל אומרים שאבימלך נתן לו לאברהם אבינו אלף כסף. וחז"ל אומרים ש"וישקול אברהם לעפרון" – עֶפְרֹן חסר וא"ו, עפרן כתיב. מה זה "חסר וא"ו" ומה העניין בכך?

העניין הוא כך: עפרון היה אדם פשוט מאוד. כשבא אברהם ואמר למי שייכת השדה הזו? אמרו לו: לעפרון. אמרו לו: עפרון!! אברהם רוצה לדבר אתך!! אברהם!! רוצה לדבר אתך!! לקחו את עפרון ועשו לו כבוד גדול! הלבישו אותו בבגדים מיוחדים! היה עפר ונהפך לעפרון.

אמר לו אברהם: אני רוצה לקנות את המערה. אמר לו: תקח את זה בחינם! אמר לו: לא, אני רוצה לשלם. אמר לו: "ארץ ארבע מאות שקל כסף ביני ובינך מה היא", איך היום אומרים? תן לי "מתחת לשולחן" שמס הכנסה לא יראו! אמר לו: "ארץ ארבע מאות שקל כסף בי

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

סרטים וקליפים

מעמד סליחות מרכזי במערת המכפלה

"עננו אלוהי אברהם עננו": מעמד סליחות מרכזי במערת המכפלה שהיה מתקיים מידי שנה בעשרת ימי תשובה עם מרן הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, מוגש לפניכם טעימה מהמעמד המרגש….

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה