נגן וידאו

נצחיות גבולות ארץ ישראל מפי בורא עולם | פרשת מסעי

הציווי האלוקי התמידי בעניין קביעת הגבולות של ארץ ישראל היא נצחית • חוץ מהמצווה לשמור על הארץ שבכך ישמר ביטחון היושבים בה יש עניין בקיום מצוות התלויות בארץ • ולמה תוכנית ההתנקות תהיה אסון

אורך הוידאו:

2:29

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל –

כתוב בפרשת מסעי:

"צו את בני ישראל ואמרת אליהם זאת הארץ אשר תפול לכם בנחלה בארץ כנען לגבולותיה והיה לכם פאת נגב ונסב לכם הגבול וגבול ים והיה לכם היד הגדול".

וכי זה "לכם"? מה כל ה"לכם" הזה? עד הסוף: "לכם", "לכם" "לכם", "לכם".

ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, כתוב שהרשע שואל "מה העבודה הזאת לכם – לכם ולא לו".

ככה, "לכם" זה אומר משהו.

בא ואומר הקב"ה, דעו לכם, לכם פאת נגב, לכם הגבול, לכם הים, רק לכם!! ואין לשום אומות העולם שום חלק כל שהוא בחלק הזה.

למה? מה יש? רחמנות! אז תתן רצועה קטנה! (רצועת עזה צ.ה.)

קודם כל מה אתה נותן רצועה קטנה, מי יודע מה הם יעשו ברצועה הזאת. דבר שני אומר רש"י, משהו עצום אומר רש"י: "לפי שהרבה מצוות נוהגות בארץ, ואין נוהגין בחוץ לארץ הוצרך לכתוב מצרי הגבול רוחותיה סביב, לומר לך מן הגבול הללו ולפנים המצוות נוהגות".

בכל אומה ולשון יש להם מפה עם גבולות שלה, אפילו שהיום כמעט אין גבולות באירופה אבל כל אומה עדיין יש לה, זה בלגיה, זה צרפת, זה ככה, עד כאן הגבול. ויש לה מפות. אז גם כן פה ה' נותן לנו מפה של ארץ ישראל.

אומר רש"י, לא, שמה אתה שם את זה לפה ואתה שם את זה לפה, או צרפת או בלגיה, מה אכפת לנו! תגיד ככה או תגיד ככה אין נפקא מינה. אבל פה – כל חלק מארץ ישראל, אומר רש"י – מצוה! ומצוה יש בו! מצות ישוב ארץ ישראל! ועל כן אני אומר לכם את זה, שאני נותן לכם את גבולות ארץ ישראל, אני נותן לכם אותה שתדע שכאן אם תזרע אתה חייב ושם אם תזרע אתה פטור. וזה הגבולות האלה הם מדוייקים בדיוק לדעת אותם. זה לא גבולות של "מדינה", אלא גבולות של הקב"ה שנותן לנו אותם כדי לקיים את המצוות.

ויהי רצון שנזכה אנחנו בגבולות שהבטיחו לאברהם אבינו, לא הגבולות שכתובים כאן אלא יותר, ונזכה לקיים מצוות תרומות ומעשרות וחלה כדינה של תורה.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

יעקב אבינו והארץ המובטחת? פרשת ויצא

יעקב אבינו והארץ המובטחת | פרשת ויצא

"הארץ המובטחת לאברהם אבינו, מקופלת תחתיך, ותהא נוחה לבניך להכבש". הקב"ה לא שם את מפת הארץ מתחת ליעקב אלא את הארץ ממש, כבר ראינו, שבני אדם לוקחים "מפות" מקצצים מרחיבים ומשנים, מפה אפשר למחוק, את הארץ המובטחת אי אפשר למחוק.

מעלת האנשים הדרים בארץ ישראל
ארץ ישראל

מעלת האנשים הדרים בארץ ישראל

כמה חשוב לקנות פירות ארץ ישראל או כל דבר שמיוצר בארץ ישראל • כל דבר שגדל בארץ ישראל יש לו מעלה וגם אנחנו שגדלים בארץ! • איש את אחיו יעזורו – שבחה של ארץ ישראל

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה