נגן וידאו

כל ענייני זכר למחצית השקל

מדוע מיד אחרי מתן תורה, בחרה התורה להתעסק בדיני בתי דין • מה אנו יכולים ללמוד מהיחס לעבד עברי המקביל ליחסו של הקב"ה אלינו • שבת שקלים - מהם המנהגים השונים במחצית השקל וכיצד אדם יכול לקיים את זכר למחצית השקל בצורה המהודרת ביותר

אורך הוידאו:

1:10:06

מספר:

82

נמסר בחודש

שבט

תשנ"ט

בפרשת:

משפטים

בנושא:

 

•   הסיבה שמיד אחרי מתן תורה הדבר הראשון שהתורה בוחרת לעסוק בו הוא דיני עבד עברי היא שעיקר העניין הוא להשכין שלום ולכן בעשרת הדיברות באים לידי ביטוי דווקא בצורך בדינים בדרך התורה ולא בדרכי הגויים.

 

•   התורה מלמדת אותנו על הצורך שיש לפרנס עבד עברי, אותו ואת אשתו ובניו, אם אנחנו ננהג בעבד עברי באנושיות ובדרך ארץ כך גם הקב"ה, שאנחנו עבדיו, יתנהג אתנו. בהמשך השיעור מרן הרב מסביר שדרכיו של הקב"ה לא תמיד מובנות לנו כיוון שאנחנו רואים את המציאות רק מהצד שלנו כיוון שהחיים שלנו קצובים, אך אם היינו רואים את המכלול של הדברים בראיה של דורות ישנם דברים שהיו מתחוורים לנו.

 

•  שבת שלפני ר"ח אדר נקראת שבת שקלים. בזמן בית המקדש היו אוספים את מחצית השקל, אך כבר בזמן המדבר היו מפרישים שקלים.  בשיעור ישנו דיון האם מותר לקטן לעלות ולקרא בתורה את פרשת שקלים ומה יהיה הדין אם בבית הכנסת שכחו לקרא פרשה זו.

 

•  המנהג הוא לתת מחצית השקל וישנם מנהגים שונים בזמן נתינתו. בשיעור הרב מפרט את המנהגים השונים בעניין. ישנם נוהגים לתת מחצית השקל גם על בניהם הקטנים משעה שנולדו וישנם שנותנים רק מגיל בר מצוה וישנם רק מגיל עשרים. בשיעור יש הסבר על המחלוקת בעניין. ישנם עוד פרטים בדיני מחצית השקל לגבי הסכום שנותנים, נתינתו מכספי מעשר, מה אומרים בנתינתו ועוד. בשיעור יש הרחבה של דינים אלו כך שאדם יוכל לתת זכר למחצית השקל בצורה המהודרת ביותר.

 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב print
הדפס

אולי יעניין אותך גם:

תוכנית רדיו – שאלות ותשובות – ערב שבת פרשת לך לך

האם אפשרי לתת מעשר כספים על חשבון משכורת של חודש הבא? – מדוע תיקון חצות מכונה בשם "תיקון רחל/לאה"? – האם יש ענייין שהשולחן צריך להיות על ארבע רגליים? – הורים שאינם שומרי שבת האם מותר להזמין אותם לסעודת שבת בערב שבת למרות שהם נוסעים בשבת

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה