נגן וידאו

נס בתוך נס | פרשת וארא

מדוע פרעה רצה שמשה ואהרון יוכחו ע"י מופת שהם שליחים של הקב"ה? • למה הוא הצריך אותם להפוך מטה לתנין? • ביאור נפלא בנס המטה של משה ואהרון

אורך הוידאו:

3:04

דבר תורה לפרשת

תמצית דברי מרן הרב זצוק"ל –

כשאנחנו רואים בפעם הראשונה שבא משה רבנו לפרעה, אז בא עם אהרן ומראה לו את הנס של המטה, אז כתוב שיאמר לכם פרעה: "תְּנוּ לָכֶם מֹפֶת", מי אמר שה' שלח אתכם?! הרי הוא כבר אמר: "מִי ה' אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקוֹלוֹ", כבר הכחיש! אמר, טוב, אבל תגידו לי, אתם אומרים שה' שלח אתכם, תנו לכם מופת, תראו שאתם באמת השליחים של הקדוש ברוך הוא.

לקח אהרן את המטה, השליך אותו לפני פרעה ונהיה לתנין, אז אומר פרעה, איך אמר רש"י? "תבן אתם מכניסים לעפריים"?! מה אתם מכניסים? אני אביא לכם את ה"כיתה א" של החרטומים שלי, של המכשפים, גם הם ככה יעשו!

אמר לו משה, לפחות תביא את החכמים שבמכשפים, לא את הקטנים. הביא את החכמים שבמכשפים, "וַיַּעֲשׂוּ גַם הֵם חַרְטֻמֵּי מִצְרַיִם בְּלַהֲטֵיהֶם כֵּן", גם הם עשו את הדבר הזה וזרקו את המטה שלהם "וַיְהִי לְתַנִּין".

איך ששמעתי מעליו השלום הרב הגדול הצדיק החסיד פה מפיק מרגליות, הרב מנשה שלו עליו השלום, ששמע את זה מפיו של גאון עוזנו ותפארתנו ראש כל בני הגולה בעל ה"בן איש חי", אומר: בזמנם היה ידוע שגם בדורות הקודמים וגם היום עוד נשאר קצת זכר לזה, כל אדם חשוב היה לו מקל, מטה, וכמה שיותר שוב אז הידית היתה יותר חשובה. ואם הוא אדם רגיל, אז היה לו ידית של עץ, אולי היתה קצת ככה עם פרחים. ויותר חשוב היה של נחושת, ויותר חשוב היה של כסף, של זהב, וחרטומים בודאי היה להם עם מרגליות – הידית של המטה. אז הם זרקו את המטה שלהם "ויהי לתנין".

"וַיִּבְלַע מַטֵּה אַהֲרֹן אֶת מַטֹּתָם" – בלע את המטות שלהם עם הידית הכסף וידית הזהב, עם זה, וכמו שאומר ה"אבן עזרא" וכמו שאומר רש"י: לאחר שהיה מטה – בלע, "נס בתוך נס".

אז באים עכשו החרטומים לאהרן ואומרים לו: "אהרן! תביא את המטה שלנו! אומר, אנחנו לוקחים ולא מחזירים, מיהב יהבי מישקל שקלי מיהדר לא הדרי, אנחנו… הנה המטה הזה נשאר רזה כמו שהיה, מה אתם רוצים? קחו! אולי תצליחו להוציא ממנו! אתם חרטומים, אתם פקחים, תוציאו בבקשה את המקל שלכם!

כתוב "וַיֶּחֱזַק לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם" – ראה את הדבר הזה שהחרטומים נכשלו ובאים להתחנן לפני אהרן, אז טוב, אולי תתעורר ואולי תביא לו משהו? לא!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

איך גורמים לים להיקרע? פרשת בשלח

איך גורמים לים להיקרע? | פרשת בשלח

כשמשה רבינו צועק לפני הקב"ה לפני בקיעת הים הוא ננזף על ידי הקב"ה "מה תצעק אליי" • מה מעורר רחמים לפני הקב"ה בעת קטרוג • ומה קשור בקיעת הים למצוות ציצית • צפו ותחי נפשכם

מלאכי צבאות ידודון ידודון - משל מרתק
לימוד תורה

מלאכי צבאות ידודון ידודון – משל מרתק

אמר רבי יהושע בן לוי, כל דיבור ודיבור שיצא מפי הקב"ה (-במתן תורה) חזרו ישראל לאחוריהן שנים עשר מיל, והיו מלאכי השרת מדדין אותן, שנאמר (תהלים סח, יג) "מלכי צבאות ידודון ידודון", אל תיקרי ידודון אלא ידודון (פח ע"ב). – מה התרחש שם בעת מתן תורה?

כיבוש הארץ רק עם לימוד תורה? פרשת ויחי

כיבוש הארץ רק עם לימוד תורה | פרשת ויחי

יעקב אבינו משנה את סדר הנחת ידיו על בני יוסף • מה העדיף יעקב אבינו? מנהיג גדול שרק כובש את הארץ, או מנהיג תלמיד חכם שגם כובש את הארץ • ומדוע ספר יהושוע "מפריע" לכמה שרים בממשלת ישראל

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה