נגן וידאו

נס בתוך נס | פרשת וארא

מדוע פרעה רצה שמשה ואהרון יוכחו ע"י מופת שהם שליחים של הקב"ה? • למה הוא הצריך אותם להפוך מטה לתנין? • ביאור נפלא בנס המטה של משה ואהרון

אורך הוידאו:

3:04

דבר תורה לפרשת

תמצית דברי מרן הרב זצוק"ל –

כשאנחנו רואים בפעם הראשונה שבא משה רבנו לפרעה, אז בא עם אהרן ומראה לו את הנס של המטה, אז כתוב שיאמר לכם פרעה: "תְּנוּ לָכֶם מֹפֶת", מי אמר שה' שלח אתכם?! הרי הוא כבר אמר: "מִי ה' אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקוֹלוֹ", כבר הכחיש! אמר, טוב, אבל תגידו לי, אתם אומרים שה' שלח אתכם, תנו לכם מופת, תראו שאתם באמת השליחים של הקדוש ברוך הוא.

לקח אהרן את המטה, השליך אותו לפני פרעה ונהיה לתנין, אז אומר פרעה, איך אמר רש"י? "תבן אתם מכניסים לעפריים"?! מה אתם מכניסים? אני אביא לכם את ה"כיתה א" של החרטומים שלי, של המכשפים, גם הם ככה יעשו!

אמר לו משה, לפחות תביא את החכמים שבמכשפים, לא את הקטנים. הביא את החכמים שבמכשפים, "וַיַּעֲשׂוּ גַם הֵם חַרְטֻמֵּי מִצְרַיִם בְּלַהֲטֵיהֶם כֵּן", גם הם עשו את הדבר הזה וזרקו את המטה שלהם "וַיְהִי לְתַנִּין".

איך ששמעתי מעליו השלום הרב הגדול הצדיק החסיד פה מפיק מרגליות, הרב מנשה שלו עליו השלום, ששמע את זה מפיו של גאון עוזנו ותפארתנו ראש כל בני הגולה בעל ה"בן איש חי", אומר: בזמנם היה ידוע שגם בדורות הקודמים וגם היום עוד נשאר קצת זכר לזה, כל אדם חשוב היה לו מקל, מטה, וכמה שיותר שוב אז הידית היתה יותר חשובה. ואם הוא אדם רגיל, אז היה לו ידית של עץ, אולי היתה קצת ככה עם פרחים. ויותר חשוב היה של נחושת, ויותר חשוב היה של כסף, של זהב, וחרטומים בודאי היה להם עם מרגליות – הידית של המטה. אז הם זרקו את המטה שלהם "ויהי לתנין".

"וַיִּבְלַע מַטֵּה אַהֲרֹן אֶת מַטֹּתָם" – בלע את המטות שלהם עם הידית הכסף וידית הזהב, עם זה, וכמו שאומר ה"אבן עזרא" וכמו שאומר רש"י: לאחר שהיה מטה – בלע, "נס בתוך נס".

אז באים עכשו החרטומים לאהרן ואומרים לו: "אהרן! תביא את המטה שלנו! אומר, אנחנו לוקחים ולא מחזירים, מיהב יהבי מישקל שקלי מיהדר לא הדרי, אנחנו… הנה המטה הזה נשאר רזה כמו שהיה, מה אתם רוצים? קחו! אולי תצליחו להוציא ממנו! אתם חרטומים, אתם פקחים, תוציאו בבקשה את המקל שלכם!

כתוב "וַיֶּחֱזַק לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם" – ראה את הדבר הזה שהחרטומים נכשלו ובאים להתחנן לפני אהרן, אז טוב, אולי תתעורר ואולי תביא לו משהו? לא!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

משמעות השם חנוכה ונס פך השמן

כמה שמות קדושים ורמזים יש במילת "חנוכה"? • מה השם היותר נכון "חנוכה" מלשון "חינוך או מלשון "חנו-בכ"ה"? • ואיך טיהרו את כלי המקדש

מיוחדים

הניסים העצומים במלחמות ישראל

בזמן הבהלה הגדולה שאחזה בקרב מנהיגי הציבור במלחמות תש"ח (48') ומלחמת תשכ"ז (67') ויום הכיפורים (73') עמדו יהודים והתפללו מעומק ליבם לבורא עולם • אף במלחמת המפרץ (92') ניסים גדולים ועצומים בנפילת 39 טילי סקאד קטלניים על אדמת ארץ ישראל • חסדי ה' כי לא תמו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור