נגן וידאו

מדוע לא אומרים כשם שעשית ניסים ונפלאות לחשמונאים כן תעשה לנו?

למה אנו לא אומרים בנוסח על הניסים בתפילות חג החנוכה "כשם שעשית ניסים ונפלאות לחשמונאים כן תעשה לנו"? ומדוע אנחנו אומרים בלשון עתיד "ונודה לשמך הגדול"?

אורך הוידאו:

3:36

דבר תורה ל

דברי הרב

למה לא אומרים 'כשם שעשית' ב'על הנסים'

בשולחן ערוך מביא שתי דעות כיצד הנוסח של 'על הנסים' וזה לשונו: (סימן תרפ"ב ס"ג) "אין אומרים כשם שעשית ניסים ונפלאות לחשמונאים כן תעשה לנו, אלא מסיים ועשית עמהם נסים וגבורות בימים ההם בעת הזאת; ויש אומרים שאומרים אותו".
וביאור הדברים הוא שלפי היש אומרים מוסיפים כן תעשה לנו ניסים. אבל אנחנו בתפלה אומרים 'וקבעו שמונת ימי חנוכה אלו בהלל ובהודאה ועשית עמהם נסים ונפלאות ונודה לשמך הגדול סלה' ולא כתוב 'כשם שעשית נסים ונפלאות עם אבותינו כך תעשה לנו'. והשאלה למה לא אומרים את התוספת הזאת? וכי אנחנו לא יכולים לבקש מהקב"ה שיעשה עמנו נסים ונפלאות כשם שעשה לאבותינו, וכי אין אנחנו ראויים לזה, והרי אנחנו אומרים רבש"ע אנחנו ראויים וראויים שתעשה עמנו נסים ונפלאות גם בדור הזה. ואם כן מדוע לא תקנו לומר את זה?

 

אלא יש מפרשים שבאמת הקב"ה אומר לנו שהוא יעשה עמנו נסים ונפלאות כשם שעשה עם אבותינו, ואם כן מספיק במה שאנחנו מזכירים ומשבחים אותו בהזכירנו את הנסים שעשה עם אבותינו.
ויש מפרשים שיש בבקשה הזו 'פקחות', כי אנחנו אומרים 'וקבעו שמונת ימי חנוכה אלו בהלל ובהודאה' ולכאורה די בזה, ומדוע עוד אומרים 'ונודה לשמך הגדול סלה', שהרי זה לשון עתיד? אלא שאנחנו אומרים להקב"ה יש מחלוקת כיצד לומר את הנוסח של ה'על הנסים', יש האומרים שצריך לומר כשם שעשית לאבותינו או לא לאומרו, על כן אנחנו אומרים את זה בלשון רמז: 'רבש"ע תעשה עמנו נסים ונפלאות כשם שעשית עם אבותינו ואנחנו נודה לשמך הגדול סלה'. ואם חכמים תקנו לומר כמה פרקים מההלל, כשיבא המשיח נקרא את כל התהלים, ולא רק את ההלל, ולא נדליק בלילה הראשון נר אחד ואחר כך שתי נרות וכו', אלא נדליק שמונה נרות ואחר כך תשע נרות וגם שמונים נרות כמו שאומר הרמב"ם, ונעשה שבח לבורא עולם מעלה מעלה. 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

פרסום הנס והודאה לה' מכל הלב!

כל המהות של מצוות נר חנוכה זה פרסום על הנס ושבח להקב"ה על הניסים שהוא מתמיד לעשות עמנו • הדלקת הנרות שמרימה על נס את הנהגת ה' בעולם

הראשון לציון הרב מרדכי אליהו
אקטואליה

הגאולה תבוא רק באחדות ישראל

הדבר היחיד שיכול לאחד את עם ישראל בכל קצוות תבל זה ע"י התורה והעלייה לארץ ישראל או לכל הפחות ירגישו שייכים לארץ ישראל

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה