נגן וידאו

מדוע משה לא רצה לחלק את הדם | פרשת משפטים

"ויקח משה חצי הדם וישם באגנות וחצי זרק על המזבח" • מדוע היה צריך מלאך בשביל לחלק את חצי הדם? • מדוע משה רבינו בעצמו לא חילק את הזאת הדם לשני חלקים

אורך הוידאו:

2:00

דבר תורה לפרשת

כשמשה רבנו לוקח את הדם, אז כתוב 'ויקח משה חצי הדם וישם באגנות, וחצי הדם זרק על המזבח'.
אומר רש"י שזרק עליהם בשביל לטהר אותם ואמר להם תלכו למקוה, בכדי לטהם את עם ישראל מכל הגילולים ומכל העבודה זרה של מצרים – התנקו.
בא רש"י, ואומרים חז"ל, מקשים קושיה: 'ויקח משה חצי הדם' – איך חילק חצי הדם? איך ידע משה רבנו לחלק חצי הדם? ויש להבין מה פירוש איך הוא יודע? שיקח משקל או מידה וימדוד ויחלק, מה קרה? מביאים חצי פחות וחצי יותר?
באים חז"ל ואומרים: 'ויקח משה חצי הדם' – מי חלקו? מלאך בא ולחקו. המלאך בא וחילק. הפשט: שברגע שזורקים חצי על המזבח וחצי על עם ישראל, אז כל אחד רוצה יותר, המזבח רוצה יותר ועם ישראל רוצים יותר, רוצים יותר טהרה ויותר קדושה, והמזבח רוצה יותר גם כן… לא, לא לא! אתה, מגיע לך חצי והם מגיע להם חצי, וזה מספיק החצאים האלה.
ויש אומרים דרך פירוש: אומרים למשה רבנו, קח תחלוק! אומר להם: מחלוקת – אני לא אוהב! אומרים חצי העם וחצי העם, כל אחד אומר: חצי העם אצלו… זה אומר חצי העם אצלי, וזה אומר חצי העם אצלי… לכן אומר משה רבנו, אני – המחלוקת של חצי העם אני לא אוהב, אני אוהב אחדות בעם ישראל, אני לא אוהב את החלוקות האלה כולן.
אפילו כשרוצים לנסוע לרבת עמון מתקוטטים מי ייסע ומי לא ייסע; להלווייה הולכים לבכות, ומה אתם הולכים ומתקוטטים?? הולכים לשמה וזה מוסר ידיו לרוצח וזה לא מוסר ידיו לרוצח, על מה מתקוטטים גם במקומות כאלה?! הולכים חצי העם, חצי פה וחצי פה?!
אנחנו רוצים "אחדות", ואחדות זה על ידי לימוד תורה!!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

חובת השעה לאחדות - רק באמצעות התורה!
אקטואליה

חובת השעה לאחדות – רק באמצעות התורה!

חובת השעה תמיד לנגד עיני מרן הרב היתה תמיד האחדות בעם ישראל • בכל כנס מרן היה זועק מנהמת ליבו על הצורך באחדות • הדבר שמאחד בעיני מרן הוא רק על ידי תורה • וידאו עוצמתי וסוחף

מלאכי צבאות ידודון ידודון - משל מרתק
לימוד תורה

מלאכי צבאות ידודון ידודון – משל מרתק

אמר רבי יהושע בן לוי, כל דיבור ודיבור שיצא מפי הקב"ה (-במתן תורה) חזרו ישראל לאחוריהן שנים עשר מיל, והיו מלאכי השרת מדדין אותן, שנאמר (תהלים סח, יג) "מלכי צבאות ידודון ידודון", אל תיקרי ידודון אלא ידודון (פח ע"ב). – מה התרחש שם בעת מתן תורה?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור