נגן וידאו

לא כוחי ועוצם ידי – רק מלחמה בשם ה' מנצחים!

בעקבות האיגרת ששלח אל"מ עופר וינטר ללוחמיו אודות יציאתם לקרב, ובהזכירו כי : 'כי ה' אלוהיכם ההולך עמכם להילחם לכם עם אויבכם להושיע אתכם' קמה מהומה בתקשורת ובמיעוט מהעם • מרן הרב לפני 16 שנים בדיוק באותה פרשה הזכיר את החובה להזכיר שם ה' • אשרי העם שאלו לוחמיו

אורך הוידאו:

3:34

בנושא:

בתקופת מלחמת "צוק איתן" – גיבור ישראל מח"ט גבעתי עופר וינטר הי"ו – שלח ללוחמים איגרת שמתארת את אופי הפעולה ומטרותיה כפי שהוא רואה לנגד עיניו.

תחת הכותרת דף מפקד לקרב מבצע "צוק איתן", כותב וינטר:

"… זכות גדולה נפלה בחלקו לפקד ולשרת בחטיבת גבעתי בעת הזו. "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי "העזתי" אשר מחרף מנאץ ומגדף, אלוקי מערכות ישראל" – נערכנו והתכוננו לעת הזו ואנו מקבלים על עצמנו את המשימה מתוך שליחות וענווה גמורה ומתוך כך שאנו מוכנים להסתכן ולמסור את נפשנו על מנת להגן על משפחותינו, על עמנו ועל מולדתנו" .

בסיום מכתבו כותב מפקד החטיבה אל"מ וינטר לחייליו כי הוא סומך עליהם –

"שיפעלו ברוח לוחמים ישראליים ההולכים חלוצים לפני המחנה. אני נושא עיני לשמים וקורא עמכם, 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד '. ה' אלקי ישראל היה נא מצליח דרכינו, אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך.

בשם לוחמי צה"ל ובפרט לוחמי החטיבה והמפקדים עשה ויתקיים בנו מקרא שכתוב 'כי ה' אלוהיכם ההולך עמכם להילחם לכם עם אויבכם להושיע אתכם ' ונאמר אמן. יחד ורק יחד ננצח"

האיגרת הזו בעלת העוצמה כל כך חזקה גרמה לתחושת זהות יהודית עמוקה בקרב החיילים, ולהעלאת המורל של כל חיילי החטיבה גם מחטיבות אחרות אשר הבינו שהקב"ה הוא הנותן כוח לעשות חייל ובשמו הגדול ננצח.

וכמו שדויד המלך אמר בתהילים כ ':

אֵלֶּה בָרֶכֶב, וְאֵלֶּה בַסּוּסִים
וַאֲנַחְנוּ, בְּשֵׁם-יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר.
הֵמָּה, כָּרְעוּ וְנָפָלוּ; וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ, וַנִּתְעוֹדָד.
ה' הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ, יַעֲנֵנוּ בְיוֹם-קָרְאֵנוּ.

הפחד שתקף מיעוט זניח ושולי בעם למראה לוחם יקר ואמיתי זה, תקף את דבריו של אל"מ וינטר בצורה בוטה וחריפה.

למרות כל ההתקפות והסערה שחוללו דבריו, אל"מ וינטר נשאר בעמדתו – עמדת עם ישראל כולו לדורותיו – וקידש שם שמיים ברבים. ואף התחייס לכך בראיון שהעניק לעיתון "משפחה":

"מי שתקף אותי בגין המכתב ראה כנראה כלי נשק רק בתמונות, לא היה בחיים שלו בקרב ואינו יודע מהי רוח לחימה…

לפני יציאה לקרב אני מקריא לפני חייליי את דברי כהן משוח המלחמה – 'שמע ישראל אתם יוצאים היום למלחמה' וכו'. אין אחד מהם, ואפילו החילונים ביותר, שאינם אומרים בכוונה עצומה את התפילה לפני יציאה לקרב. במלחמה, כשהחיילים יודעים שהם עשויים למסור את הדבר הכי יקר להם, את חייהם, הם מתחברים לאמת שלהם. כשאדם בסכנת חיים, הוא מתחבר לאמת הפנימית הכי עמוקה שלו, וכשזה קורה, גם הכופר הכי גדול פוגש את אלוקים. זאת הסיבה שבמלחמה כולם מאמינים, חוץ מזה שרואים כל כך הרבה נסים, שקשה מאוד לא להאמין“. 

 

כמו כן האריך אל"מ וינטר באותה כתבה לתאר את הניסים הרבים ואת ההצלחות שברוך ה' זכינו לראות.

 

אנו מחזקים את דבריו ובתפילה שה' ישמור אותו ואת כל חיילי צה"ל ושיחזרו לביתם בריאים בגופם ונפשם.

 

דבריו של אל"מ וינטר, שלא במקרה הובאו דווקא בשבת פרשת "מסעי".

 

בתיזמון מדהים, מרן הרב, לפני כ – 16 (!) שנים ( ה'תשנ"ח 1998 למניינם), בפרת מטות מסעי, הזכיר ודיבר בהרחבה על מחאת משה רבינו ע"ה נגד הלוחמים מבני שבט ראובן וגד, אשר לא הזכירו בדבריהם כי רק ה' הוא הנותן כוח לעשות חיל במלחמה.

אנו מביאים בפניכם את דברי מרן הרב זצוק"ל:

 

כתוב בפרשה שבני גד ובני ראובן היה להם ויכוח עם משה רבנו.

 

הם רצו לקחת את הגולן ואת מה שמסביב, את הבשן. אמר להם משה רבנו:
"איך אתם הולכים?! איך אתם עושים את זה?!"  צעק עליהם…

 

נגשו אליו ואמרו לו: "גדרות צאן נבנה למקננו פה וערים לטפנו ואנחנו נחלץ חושים לפני בני ישראל". אנחנו גיבורים, שבט גד גיבור, שבט ראובן, אנחנו נלך! אנחנו נלך ונלחם! שימו לב: "ואנחנו נחלץ חושים לפני בני ישראל. לא נשוב אל בתינו עד התנחל בני ישראל איש נחלתו" ורש"י אמר שהם אמרו לו גם כיבוש וגם חילוק, ארבע עשרה שנים. "ויאמר אליהם משה, אם תעשון את הדבר הזה…". מה אמר להם? "ויאמר אליהם משה, אם תעשון את הדבר הזה, אם תחלצו לפני ה' למלחמה". זה פסוק אחד.

 

פסוק שני כתוב: "ועבדיך יעברו כל חלוץ צבא לפני ה' למלחמה כאשר אדוני דובר". 

 

בהתחלה אמרו "נחנו נחלץ חושים", אנחנו גיבורים! אנחנו חזקים! מה!? אתם סומכים על הכח שלכם?! אתם סומכים על ה"כחי ועוצם ידי"?! "אנחנו נחלץ חושים"?! "אנחנו גיבורים"?! אני לא מסכים.

 

אמר להם משה "אם תעשון את הדבר הזה, אם תחלצו לפני ה' למלחמה, תגידו שבורא עולם ה' "הוא הנותן כח לעשות חיל", לא בחיל ולא בכח כי אם ברוחי אמר ה' צבקות, זה אני מסכים, לא בכח הגבורה שלכם. 

אז אמרו לו מיד: "ועבדיך יעברו כל חלוץ צבא לפני ה' למלחמה", אנחנו מסכימים, אתה צודק, אנחנו בסייעתא דשמיא, לשם יחוד קודש אבריך הוא ושכינתיה. 

ברגע שאדם חושב שכחו ועוצם ידו, גם מי שיש לו טנקים, גם מי שיש לו צבא, וגם מי שיש לו מה שיהיה לו – אז יכולים לבלבל את האדם בכח שלך! הנה הכח שלך! עושים משמרות שלא יכנסו לירושלים. שומרים, שוטים, חיילים, מסכן – עובר יהודי אחד ומחכה חצי שעה או רבע שעה עד שהוא יעבור את המחסום. אז רוצים להראות הנה השמירה שלך לא טובה, הנה הצליחו לעבור.

 

אבל רחמנות עלינו, רוצים להראות להם, אבל רחמנות עלינו – אז מה עושה הקדוש ברוך הוא? משנה עתים ומחליף את הזמנים. השעון שלו מתקלקל לו אז מפעיל אותו לפני הזמן או אחרי הזמן והם… "ואתה תחלץ". אנחנו מצטערים מכל הדברים האלה.

זה כשנעשה נס בירושלים אז צריכים להודות להקב"ה, וכל אחד ואחד צריך לעשות חשבון, הנה ה' עשה לי נס – מה אני יכול לעשות? או להתפלל יותר טוב או ללמוד יותר טוב, או לאהוב את עם ישראל יותר טוב, מה אני יכול לעשות בכדי להודות להקב"ה על הנס שעשה.

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

יום כ"ה באלול – דבר בעיתו מה טוב

בריאת העולם (לדעה אחת בגמ') התחילה ביום כ"ה אלול עד בריאת אדם הראשון ביום ראש השנה • הסגולות המיוחדות שיש בימים אלו שהם גם סוף השנה וגם התחלה של בריאה חדשה

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה