נגן וידאו

לא להיות כפוי טובה! | פרשת וארא

משה רבינו נתן לאהרון להכות את היאור כדי שיהפוך לדם • בעבר היאור עזר למשה כשהיה בתיבה • רק בכדי לא להיות כפויי טובה משה לא היכה אותו • וגם סיפור מדהים על הרי"ף

אורך הוידאו:

2:07

דבר תורה לפרשת

תמצית דברי מרן הרב זצוק"ל –

אמר לו ה' למשה רבנו שאת הים ואת היאור, את המים – יהפוך לדם. אומרים חז"ל, אדם אסור לו להיות כפוי טובה! כפוי טובה אסור לו להיות! אמר משה רבנו, הים הזה, הגלים באו עד התבה ולא טבעתי בים, הים עזר לי, אז אני לא אכה את הים ולא אהפוך אותו לדם, לא אהפוך את הדגה מתה ושיהיה סרוח, הוא עשה לי טובה!

כתוב על הרי"ף עליו השלום, הרי"ף הרי ברח והגיע לפס, הגיע למרוקו. הגיע למרוקו, היה עייף ויגע, והיה מלוכלך, כמה זמן לא התרחץ. אז הוא בא, וכולם הרי הכירו את המעלה של הרי"ף, כולם הכירו אותו, הוא אמר – מה שעכשיו אני רוצה, דבר ראשון, זה להתרחץ.

אז עוד לא היה אמבטיה ומקלחת בבתים, אלא בית מרחץ, היה בית מרחץ של יהודים. מייד נכנס לשם והסיקו לו, חיממו לו והתרחץ, ואז הוא הרגיש טוב. ואחר כך הוא יצא ונח, ואז אמר – עכשיו אתם יכולים לשאול שאלות בהלכה ואני אענה לכם. אחרי כמה זמן, האבא שבא לבית המרחץ נפטר והסתכסכו שני האחים על בית המרחץ. אז באו להתדיין לפני הרי"ף, כבר קיבלו אותו לדיין עליהם.

אז התחילו לדבר, אבא השאיר ירושה, אני רוצה והוא רוצה… מה זה? אמרו, בית מרחץ. איזה רחוב? מקום פלוני. איזה מקום? כאן. אמר: אני פסול מלדון! אני בבית המרחץ הזה שעשה לי טובה כשהרגשתי כל כך טוב, אני אדון אותו?! אני לא אדון אותו! אני פסול!! שימו לב איזה הכרת טובה לאבנים, למים, לבית מרחץ.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

ניסוך המים – אין מים אלא תורה

בזמן שהיה בהמ"ק קיים, לא היו הצדוקים מנסכים ניסוך המים שהיה על גבי המזבח, בטענה שלא היה כתוב דבר זה בתורה…• מדוע הצדוקים התעקשו על כך ואיך ניסו לעקור מנהג חשוב זה?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה