נגן וידאו

מכת ברד פרעה מכביד את ליבו | פרשת וארא

במכת ברד ישנו לימוד מיוחד על ה' אלוקים שפרעה לא האמין בו • במכת ברד ישנם מופתים שאפילו פרעה בעצמו הרגיש שהקב"ה הוא זה שנותן את המכות

אורך הוידאו:

5:08

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל:

במכת ברד, המכה האחרונה, כתוב שאמר לו…: "וַיֵּצֵא משֶׁה מֵעִם פַּרְעֹה אֶת הָעִיר וַיִּפְרֹשׂ כַּפָּיו אֶל ה' וַיַּחְדְּלוּ הַקֹּלוֹת וְהַבָּרָד וּמָטָר לֹא נִתַּךְ אָרְצָה. וַיַּרְא פַּרְעֹה כִּי חָדַל הַמָּטָר וְהַבָּרָד וְהַקֹּלֹת וַיֹּסֶף לַחֲטֹא וַיַּכְבֵּד לִבּוֹ הוּא וַעֲבָדָיו". כתוב "אפילות הנה – נעשה הפלא ופלא!".

במכת ברד פעם ראשונה צועק פרעה ואומר: "חָטָאתִי הַפָּעַם, ה' הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים".

אבל רשעים – אפילו על פתחה של גהינם לא חוזרים בתשובה, מה הוא אומר? "הַעְתִּירוּ אֶל ה'" – תתפללו אל ה', "וְרַב מִהְיֹת קֹלֹת אֱלֹקִים" – יש חס וחלילה, יש ה' ויש אלקים, אתם יש לכם שני אלקים, זה מקבל תפילות וזה מביא מכות!

אומר לו משה רבנו: "וְאַתָּה וַעֲבָדֶיךָ יָדַעְתִּי כִּי טֶרֶם תִּירְאוּן מִפְּנֵי ה' אֱלֹקִים". אנחנו ה' אלקים אנחנו!! יש לנו ה' אלקים! אומר ה"אבן עזרא", מאריך מאוד בדבר הזה, לנו יש שמות, לקדוש ברוך הוא יש הרבה שמות, אחד ושמו אחד ולא י"ג מידות!!

ק-ל, רחום, חנון, צבקות… כל אחד שם שלו אבל הוא ה' אחד ושמו אחד! שמע ישראל, ה' אלקינו – אנחנו אומרים בתפילה, בקריאת שמע, ה' אלקינו, ה', אלקינו, אלקים, שד-י, צב-אות, הכל אחד! ואתה לא, אתה מתחיל להכניס את הרפורמה, את הכפרנות בתוך הדברים האלה כולם.

בא פרעה ואומר, חטאתי הפעם, אני מודה על החטא שלי, למה? אמר לו משה למען תדע כי לה' הארץ, למען תדע כי אני ה' בקרב הארץ". מה אתה רואה? מים ואש מתחברים ביחד! קולות מזעזעים את כל הציבור כולו! רעש גדול! כבר כולם התחילו לרעוד מהקולות האלה ולהאמין בקדוש ברוך הוא. אפילו פרעה הרשע, עם כל הטומאה שלו – כשראה אתה הקולות האלה, שמע קולות אלהים איך שאמר "ורב מהיות קולות אלהים", הקולות האלה – אני מודה שהם מהשמים, זה לא חרטומים אומרים לי, זה אני מרגיש כבר! אני מרגיש את הדברים האלה! לראות אש ומים מתהלך ביחד! לראות את הברד מכה, והיהודי הולך והברד כמו מטרייה על ראשו, והוא לא מקבל כלום, הוא לא רטוב ולא מקבל מכות ולא כלום. הירא את דבר ה' הניס את המקנהו לתוך הבתים וזה בסדר גמור, איזה בתים? עשו בתים מניירות, מקרטון, אז זה היה בסדר כדבר ה', אבל בתים מבוצרים אז בא הברד ושבר אותם, שבר את כל ה…

אז אומר לו משה רבנ: אני יודע, אתה רק מדבר, תדע לך, אני כבר מכיר אותך זה כבר המכה השביעית, אני מכיר אותך ויש לי נסיון ממך. בהתחלה אני האמנתי לך, עכשו אני מכיר אותך. אבל מה, אני יודע שמגיע לך ומגיע לו עוד עשר מכות ואני אין לי בררה אז אני אתפלל.

אז הוא התפלל לה'. רק ראה פרעה כי חדל המטר והברד, ויוסף לחטוא, ויכבד לבו. אומרים חכמי המסור, לכל אחד ואחד קורה לפעמים שיש לו "פרעה בלב". קורה לפעמים, לפעמים לא תמיד. אדם לא מרגיש טוב – "רק אני אהיה בריא ואני אלך להתפלל", "רק אני אהיה בריא ואני אעשה ככה". נהיה בריא – ויכבד לבו הוא ועבדיו. שוכח, שוכח!

אדם, אשריהם ישראל, חייבים לצאת למלחמה, כולם מאמינים בה'. מאמינים בני מאמינים. אמרתי לקצין אחד גבוה היה אצלנו השבוע, אמרתי לו: כולכם מאמינים בה' בלב שלכם, צא מקרא למלחמה, אתם רואים איזה ניסי ניסים הקדוש ברוך הוא ה' עושה עמנו, איך ניסי ניסים ה' עושה עמנו! בכל המלחמות כולם. הצבא מפעיל דבר ולה' התשועה. נכון, הוא הודה בדבר הזה. מודים בדבר הזה.

אבל אחר כך מתחילים לפטפט. אנחנו אומרים, רבונו של עולם, אנחנו אין לנו פרעה, אנחנו מאמינים בקדוש ברוך הוא, עשית עמנו ניסים – תעשה עוד ניסים ונפלאות.

אבל כתוב "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות", אראה לבנים מה שלא הראיתי לאבות. לאבות – עשר מכות, פה יהיו חמישים מכות, ולמאן דאמר חמש מאות מכות. מכה אחת של הסקאדים שבאו עליהם ראינו, אבל עוד ארבעים ותשע מכות עוד לא ראינו אותם, יהי רצון שנזכה לראות אותם בעגלא ובזמן קריב.

לפני שאני מסיים אני רוצה לחזור עוד הפעם על מה שאנחנו הכרזנו ופרסמנו. כדאי שמחר בבוקר, אחרי התפילה, וגם מחר במנחה – עדיף שגם במנחה בעיקר במנחה – להתפלל ולקרוא ארבעה מזמורי תהילים, ארבע לשונות גאולה, ק"מ, קמ"א, קמ"ג, ו-ק"כ. ק"כ זה "אשא עיניי אל ההרים מאין יבוא עזרי".

היום יש לנו אויבים מבפנים ומבחוץ, ועוד שלחו יחד לחוץ לארץ שידבר, וה' ישמור צאתו ובואו מעתה ועד עולם, שלא יזיק לנו, אדרבה יבוא ולא יצליחו ללחוץ עליו שום דבר ויחזור ויעתר אות הוד ונצחון, והנצחון האמיתי שלנו: "והבאתי אתכם בגאולה שלמה בעגלא ובזמן קריב".

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

כוחו של כל יהודי? לצאת מהעבדות? פרשת יתרו

כוחו של כל יהודי לצאת מהעבדות | פרשת יתרו

אחת מהמטרות בהתגלות של הקב"ה לעם ישראל במתן תורה הייתה בכדי לרומם את ישראל מעלה – מעלה • הסוד הוא איך לשמור על מדרגה גבוהה בלי להיכשל • המתכון המושלם להרגיש קרבת ה' יום יום • צפו ותחי נפשכם

קול ברמה נשמע - רחל אימנו
שיעורים לנשים

קול ברמה נשמע – רחל אימנו

בעת החורבן האמא שלנו רחל עמדה והתפללה היכן בניי?! • האמא שתמיד מלמדת על בניה זכות וההבטחה מאת הקב"ה לרחל • ושבו בנים לגבולם ! אמן

פרשת בארות המים אז והיום? פרשת תולדות

פרשת בארות המים אז והיום | פרשת תולדות

על היחס הנכון לאויבי ישראל שמבחוץ ועל שונאי ישראל שבתוכנו • מרן הרב פורס את הפירושים על הבארות בהשאלה למצב שעם ישראל נמצא בו כעת • מוסר השכל עצום מאבותינו הקדושים לדורנו אנו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה