נגן וידאו

רכישה רק מתוצרת הארץ ועבודה יהודית | פרשת משפטים

בזמן שהיובל נוהג היה לאדם 2 אפשרויות ברכישת עבד : כנעני או עברי. מה לדעתכם היה כדאי? • מדוע התורה הקדושה התעקשה שהעבודה בבית תהיה דווקא עברית • איך אנו יכולים לחזק עבודה עברית ותוצרת הארץ

אורך הוידאו:

2:45

דבר תורה לפרשת

על הפסוק: "כי תקנה עבד עברי שש שנים יעבוד ובשביעי יצא לחפשי חינם"

הפשט הוא שאדם קונה עבד, ואומרים חז"ל שכל מי שקונה עבד עברי קנה אדון לעצמו, שאם יש לו כר אחד – לעבד, כוס מים אחת – לעבד, מכסה – לעבד, וכן על זה הדרך.

אומר האור החיים הקדוש: "כי תקנה עבד עברי" – אולי יכוון לומר שאם יהיה לפניו לקנות עבד כנעני ועבד עברי, הולך בשוק לקנות עבדים, יש לו אפשרות של עבד עברי או עבד כנעני, וכן (בזמננו) שמחפש פועל ויש פועל יהודי ופועל ערבי/גוי, וכמו כן יש מי שהולך לשוק לקנות דבר יפה, חולצה ומגבת, יש מגבת תוצרת חוץ ויש מגבת תוצרת ארץ ישראל, וכן אם הולך לקנות מוצרי מאכל כגון שוקולד, יש שוקולד תוצרת חו"ל ויש שוקולד תוצרת ארץ ישראל, ואני מדבר כרגע באופן שהשוקולד של ארץ ישראל כשר למהדרין, ואין דבר כזה אצלם בחוץ לארץ כשרות מהודרת כמו בארץ ישראל שהרי יש להם חלב עכו"מ, ולצערנו הרב אפילו לארץ התחילו להכניס לנו את האבקת חלב של גויים לתוך השוקולד.

עוד מעט פורים וקונים בקבוקים וממתקים שונים – יש לך מארץ ישראל ויש לך מחוץ לארץ? תקנה של ארץ ישראל! שיהודים יהנו ויהודים יתפרנסו!

"כי תקנה" – אומר האור החיים הקדוש": "אולי התכוון לומר, יש לך עבד כנעני ועבד עברי, תקדים לקנות עבד עברי לפני העבד כנעני", תקנה את היהודי הזה, תפרנס אותו שיאכל אצלך ושיישן אצלך ושתפרנס גם את אשתו ואת בניו ובנותיו, והקב"ה יתן לך ברכה בדבר הזה כולו.

"ואם תאמר, אם אני אקנה את העבד הזה, הוא לא יעבוד אותי לעולם" שהרי עבד עברי עובד רק עד השמיטה הקרובה, וזה לכל היותר שש שנים? ובמקום זאת עבד כנעני הוא עבד לעולם, כמו שכתוב: 'לעולם בהם תעבודו'? ואם כן זה יותר משתלם לי הדבר הזה כולו?

על זה אומר האור החיים הקדוש, שיש לדעת שעם ישראל הוא לא עבד עולמי אלא לקדוש ברוך הוא בלבד, וזהו שכתוב: 'כי לי ישראל עבדים' – ודרשים: "עבדיי הם ולא עבדים לעבדים", ותדע לך שכשיבוא אצלך עבד עברי – תדע איך להתנהג אתו בחסד וברחמים, וגם אתך יתנהגו בחסד וברחמים.

ונראה שאפילו בענין של "אלה המשפטים" מיד, זה ידבר על תוצרת של ארץ ישראל ועל חשיבות של לקנות מוצר שמיוצר בארץ ישראל אצל עם ישראל.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

לשלוח רק משלוח מנות עם תוצרת הארץ!

על אותם המשלחים מנות ממאכלים של חוץ לארץ קורא אני את הפסוק: "שתים רעות עשה עמי, אותי עזבו מקור מים חיים לחצוב להם בורות נשברים אשר לא יכילו המים" – וכי למה שיהודים לא יתפרנסו?! • לפרנס ולקנות רק מבני ברית בארץ ישראל

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה