נגן וידאו

גברא רבא בצדקות ובחסד – הרב מאיר כהנא

מילי דהספידא על הרב מאיר דוד כהנא הי"ד ראש ישיבת "הרעיון היהודי" • על התכונות הטובות והיראת שמיים שלו • איך נפלו גיבורים • הספד מרגש על יהודי גדול ויקר

אורך הוידאו:

3:26

"ידך לא אסרת ורגליך לא לנחשתים הגשו, כנפול לפני בני עוולה נפלת ויוסיפו כל העם לבכות עליו" (שמואל ב' ג', ל"ד)

מורי ורבותי! הפסוקים הללו, הקינה הזאת נאמרה על אבנר. "ידיך לא אסורות ורגליך לא לנחשתים הוגשו", איך נפלת לפני בני עוולה? "ויוסיפו כל העם לבכות עליו" – לא מספיק שאתמול בכינו והיום נבכה – 'ויוסיפו כל העם לבכות עליו'.

מורי ורבותי! לא מכירים את ר' מאיר! לא יודעים את הערך שלו! את היראת שמים שלו! את הלמדנות שלו! את החסד שלו! את הצדקות שלו בסתר! כמה משפחות בערב פסח ובערב סוכות ובערב ראש השנה קבלו ממנו מצרכים. כמה עניים קיבלו ממנו כסף, מתן בסתר.

אני יכול לומר לכם, בתקופה האחרונה הוא חילק שלושים וארבע אלף דולר לצדקה. ולמשפחה אחת שהיה חסר לה כסף – הוציא מכיסו הפרטי ונתן לה. זה חסד, זה יראת שמים, זה צדקה, זה מתן בסתר.

התכונות הנפשיות שלו, העדינות שבנפש שלו, היראת שמים הפנימית שלו – את זה לא יודעים ולא מכירים. מורי ורבותי! הקביעת עיתים לתורה שלו – את זה אנחנו לא יודעים.

מי התחיל לדבר על יהודי רוסיה? מי עורר את העם מקיפאונו, מתרדמותיו? מי עורר אותנו על יהודי רוסיה? מי חזה מראש שיהודי רוסיה עוד יצאו מגלות מצרים הזו שרוסיה נקראת?! הלא הוא ר' מאיר כהנא הי"ד!

רבותי! אני יכול לומר עכשיו, כמה עגונות ביקשתי ממנו שיעזור ויפעל, והצלנו כמה עגונות. כמה נשים יהודיות הציל מידיים לא יהודיות!

מורי ורבותי! על דא קא בכינא, "וי לארעא דישראל דחסרא גברא רבא כהאי", "וי להאי שופרא דבלי בארעא".

רבי מאיר, רבי מאיר! אני מבקש ממך שתעלה בשמים ותעורר את כל הרוגי המלכות שיעמדו בשמים על טובת כלל ישראל, שלא נוסיף לדאבה עוד, ושהקורבן הזה יהיה הקורבן אחרון, ולא ישמע עוד שוד ושבר בימינו, ונזכה לגאולה שלימה במהרה בימינו אמן.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה