נגן וידאו

מדוע השבת לא מברכים את החודש | פרשת ניצבים

מדוע שונה ראש חודש תשרי מכל הראשי חודשים שעליהם מכריזים? • ומה ההבדל בין שבעת ימי אבילות בר - מינן לשבעת ימי משתה של חתן וכלה • ומהי הראיה שמקצת שנה במעשים טובים הרי היא כשנה שלמה בטוב

אורך הוידאו:

3:29

דבר תורה לפרשת

תמצית דברי מרן הרב זצוק"ל –

ראש השנה לא צריך הכרזה

בשבת שלפני ראש השנה קוראים את פרשת נצבים לומר שצריכים להיות יציבים במצוות ובמעשים טובים. שבת זו היא לכאורה ככל השבתות אבל יש בה דינים שונים ומיוחדים מכל שבת שלפני ר"ח.

כל שבת שלפני ראשי חודשי השנה עומדים ומכריזים על ראש חודש. אבל בשבת שלפני ראש השנה אומר המגן אברהם שלא עומדים ומכריזים.

יש האומרים טעם אחד שזה משום 'בכסה ליום חגנו', כלומר שיום חגנו יוכר דוקא בכסה ולא לפני כן.

ועוד שלא אומרים בתפלת מוסף של ראש השנה 'את מוספי השבת וגם של ראש חודש' אילו היה חל ראש השנה בשבת, וכמו שאומרים במוסף של שבת וראש חודש, אלא בכל אופן אומרים רק את מוסף יום הזכרון, והגמ' אומרת טעם לכך לפי שהזכרון עולה לכאן ולכאן.

והטעם שלא מכריזים את ראש חדש תשרי שהוא ראש השנה הוא כדי לבלבל את השטן שלא ידע מתי ראש השנה ולא יכין עצמו לקטרוגים על ישראל. ויש אומרים שהטעם הוא שאת ראש החדש הזה הקדוש ברוך הוא בעצמו מברך את ראש החדש הזה, שחביב עליו, ועל הדרך מתברכים כל ראשי חדשי כל השנה כולה.

מקצת שנה ככולה לעניין תשובה

פעם אמר אחד הרבנים שבאבלות אומרים שמקצת יום שביעי לשבעת ימי אבלות ככולו ויכולים לקום מיד בבוקר. אבל-להבדיל-בשבעת ימי המשתה של חתן וכלה לא אומרים שכלו ימי המשתה מיד בבוקרו של היום השביעי בגלל שמקצת היום ככולו, אלא יש להם שבעה ימים מלאים עד אחרי השקיעה.

עד כדי כך שיש מחלוקת בין הפוסקים מה הדין אם נמשכה הסעודה של היום השביעי עד לתוך הלילה אם יברכו שבעה ברכות או לא, להלכה נפסק שלא יברכו.

ועוד הגמ' אומרת (ראש השנה ב ע"ב) שמקצת השנה כשנה "תנו רבנן מלך שעמד בעשרים ותשעה באדר, כיון שהגיע אחד בניסן עלתה לו שנה (פרש"י רש"י כלומר כלתה לו שנתו, ומעתה מונין לו שנה שניה) וכו' ויום אחד בשנה חשוב שנה".

אמר אחד הרבנים שהטוב בערב ראש השנה להרהר בתשובה ולחזור בתשובה בכל כחו, ואז כיון שמקצת שנה ככולה יחשב לו שהיה בהרהורי תשובה כל השנה ואז יגזרו עלינו גזרות טובות ומחשבות טובות לעתיד.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

יום חמישה עשר באב – מה מעלתו וחשיבותו?

חכמינו הפליגו במעלת יום ט"ו באב, מה מיוחד ביום הזה? "אָמַר רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל, לֹא הָיוּ יָמִים טוֹבִים לְיִשְׂרָאֵל כַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בְּאָב וּכְיוֹם הַכִּפּוּרִים, שֶׁבָּהֶן בְּנוֹת יְרוּשָׁלַיִם יוֹצְאוֹת בִּכְלֵי לָבָן שְׁאוּלִין, שֶׁלֹּא לְבַיֵּשׁ אֶת מִי שֶׁאֵין לוֹ. כָּל הַכֵּלִים טְעוּנִין טְבִילָה. וּבְנוֹת יְרוּשָׁלַיִם יוֹצְאוֹת וְחוֹלוֹת בַּכְּרָמִים…"

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה