נגן וידאו

דרכי אבותינו לימוד מדרכיו של יעקב אבינו | פרשת וישלח

סיפור מעשיו ודרכיו של יעקב אבינו בפרשת השבוע והלימוד הנפלא שאפשר להפיק מכך

אורך הוידאו:

6:31

דבר תורה לפרשת

עשרים שנה אצל רמאי ללא נזק

בפרשתנו כתוב (בראשית ל"ב ד-ה) "וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים לְפָנָיו אֶל עֵשָׂו אָחִיו אַרְצָה שֵׂעִיר שְׂדֵה אֱדוֹם. וַיְצַו אֹתָם לֵאמֹר כֹּה תֹאמְרוּן לַאדֹנִי לְעֵשָׂו כֹּה אָמַר עַבְדְּךָ יַעֲקֹב עִם לָבָן גַּרְתִּי וָאֵחַר עַד עָתָּה".

ומבאר רש"י שאמר לו יעקב ששמר תרי"ג מצוות בבית לבן ולא למד ממעשיו הרעים. וז"ל:

"דבר אחר, גרתי בגימטריא תרי"ג, כלומר עם לבן הרשע גרתי ותרי"ג מצות שמרתי ולא למדתי ממעשיו הרעים".

אנו רואים מכאן, שאמר לו יעקב אבינו לעשו שני דברים.

גם שהוא גר בביתו של לבן וקיים את כל תרי"ג המצוות, וגם שלא למד ממעשיו הרעים. והשאלה נשאלת, הרי אם יעקב אבינו ע"ה קיים את כל התרי"ג מצוות [ואין כוונתו שהוא קיים אותם בפועל אלא שהיה ראוי לקיים את כל תרי"ג המצוות] למרות שהיה בבית לבן, מובן מאליו שלא למד ממעשיו הרעים, אם כן מה הצורך לפרט שני הדברים?

אלא הכוונה היא, שיעקב אבינו אומר לעשו שהוא גר עם אדם המחזיק הנגוע במדה עצומה של רמאות, וכמו שהוא עצמו מתבטא אחר כך בדברו עם רחל ולאה (שם ל"ב ז-ח) 'וַאֲבִיכֶן הֵתֶל בִּי וְהֶחֱלִף אֶת מַשְׂכֻּרְתִּי עֲשֶׂרֶת מֹנִים וְלֹא נְתָנוֹ אֱלֹקִים לְהָרַע עִמָּדִי.

אִם כֹּה יֹאמַר נְקֻדִּים יִהְיֶה שְׂכָרֶךָ וְיָלְדוּ כָל הַצֹּאן נְקֻדִּים וְאִם כֹּה יֹאמַר עֲקֻדִּים יִהְיֶה שְׂכָרֶךָ וְיָלְדוּ כָל הַצֹּאן עֲקֻדִּים".

בר מן דין, ההצלחה הגדולה ביותר שקצר לבן ברמאותו היא שהוא הצליח להחליף את לאה ברחל – ובודאי צריך בשביל זה אומנות וערמה אינסופיים כדי להעיז ולעשות מעשה כזה להחליף נערה בנערה בליל נישואיה, למרות ששתיהן בנותיו, והיה הדבר למורת רוחן בתכלית. יעקב אבינו רואה את כל זאת, ועוקב אחרי לבן, שמלבד שהיה רמאי, היה מנחש ומתעסק עם תרפים, וראה בו איש חכם וערום, נבון ופיקח שאין כמוהו – ועל אף הכל, הוא הצליח לשרוד ברוחניותו ובקדושתו מבלי להתפס וליפול ברשתות שטמן לו חמיו ללא הרף. את זה רצה יעקב להדגיש לעשו, שעובדת מגוריו בבית לבן לא גרמה לו ללמוד ממעשיו הרעים.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

כיבוש הארץ רק עם לימוד תורה? פרשת ויחי

כיבוש הארץ רק עם לימוד תורה | פרשת ויחי

יעקב אבינו משנה את סדר הנחת ידיו על בני יוסף • מה העדיף יעקב אבינו? מנהיג גדול שרק כובש את הארץ, או מנהיג תלמיד חכם שגם כובש את הארץ • ומדוע ספר יהושוע "מפריע" לכמה שרים בממשלת ישראל

מי ראוי באמת להקים ולנהל בית מדרש? פרשת ויגש

מי ראוי באמת להקים ולנהל בית מדרש? | פרשת ויגש

כשצריך לפתוח ישיבות במקומות עם קשיים רוחניים צריך לשלוח דווקא את יהודה • האבות הקדושים למדו ולימדו תורה • כל ראש ישיבה צריך לדעת שבפתיחת ישיבה עליו לדאוג במסירות נפש לרווחתם של תלמידיו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה