נגן וידאו

כי האדם עץ השדה – ט"ו בשבט וחינוך ילדים

מה פירוש הפסוק "כי האדם עץ השדה" באלו דברים האדם דומה לעץ • ומהו המסר החשוב בחינוך ילדים שניתן ללמוד מזה • לאיזה שאיפות ניתן ללמוד לשאוף מאילן

אורך הוידאו:

2:56

דבר תורה ל

 

כי האדם עץ השדה כתוב בתורה (דברים כ', י"ט): "כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה לָבֹא מִפָּנֶיךָ בַּמָּצוֹר".

ואומרים חז"ל על הפשט של הפסוק בלשון בתמיהה: וכי עץ השדה זה אדם שתחשוב שהוא יכול להזיק לך?! למה אתה כורת אותו?! למה אתה מוריד אותו?! זה הפשט.

 אבל אנחנו לומדים מכאן, שעץ השדה דומה לאדם.  עץ השדה – כל עץ ועץ, כשהוא קטן הוא יכול להיות עקום, ואם תעמיד על ידו עוד עץ ישר, הוא יגדל ישר.

 

כל עץ ועץ – אם אתה תתן לו לגדול כמו פרא, זה יהיה כמו שכתוב (מלכים א, א, ו'): 'וְלֹא עֲצָבוֹ אָבִיו מִיָּמָיו לֵאמֹר מַדּוּעַ כָּכָה עָשִׂיתָ וְגַם הוּא טוֹב תֹּאַר מְאֹד וְאֹתוֹ יָלְדָה אַחֲרֵי אַבְשָׁלוֹם', ויצא מזה אבשלום.  כלומר, שאם אתה לא "תגזום את העץ", אם אתה לא תתן מוסר לבן, לא תצעק עליו ולא תוכיח אותו, מה יצא לך? גידול פרא! צריך "לגזום" את העץ, "ליישר" אותו, "לסדר" אותו, ואז יצאו לך פירות טובים.

 

 

 ואם אתה עשית את זה, והעמדת אותו על ידי עץ ישר וגזמת אותו, אבל לא השקית אותו מים… "אין מים אלא תורה", ואם לא נתת לו מים, הוא יתייבש!! צריך מים!! ולפעמים יש מים ויש מים, יש מים שמזיקים ויש מים שהם מלוכלכים, יש מים עם לכלוך, ויש מים שהם נותנים כח לעץ לגדול יפה ולהיות: 'זַיִת רַעֲנָן יְפֵה פְרִי תֹּאַר' (ירמיה י"א, ט"ז).  

 

האדם נמשל לעץ, וצריך כבר מקטנותו רב שילמד אותו ולחנך אותו ולסדר אותו שיגדל ישר! וצריך לקבל מוסר מאביו, וגם כן צריך לגדול על מים – כלומר על מים של תורה, לגדול ולצמוח על מים של תורה, זה החשיבות וזה כל המעלה.  ועץ – השורשים שלו למטה והוא הולך וגדל למעלה, וכתוב (תהילים צ"ב, י"ג): 'צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרָח כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה', כלומר שהאדם צריך תמיד לשאול לעלות למעלה! להגיע לדרגה גבוהה! ולומר לעמו: מתי יגיעו מעשיי למעשי אבותי אברהם יצחק ויעקב! להגיע לדרגה גבוהה!

 

אם אדם שואף להגיע לדרגה גבוהה ומגיע לדרגה פחות גבוהה, גם כן טוב, ועצם השאיפה זה דבר חשוב מאוד.  כמו שאדם חייב לעשר את הפירות, גם אדם חייב לעשר את זמנו! שיקדיש מזמנו לשבת וללמוד תורה! "קבעת עתים לתורה" זה דבר חשוב מאוד.

 

ולפחות מעכשו עד ט"ו בשבט, איך אמר בספר החרדים? "לפיכך למדנו שחייב אדם ללמוד הלכות תרומות ומעשרות"! אז לפחות מעכשו עד ט"ו בשבט ילמד אדם הלכות תרומות ומעשרות, הלכות ערלה, וממילא אם ילמד אדם הלכות תרומות ומעשרות והלכות ערלה – המלאך שנברא מלימוד זה ימנע ממנו מלעשות את הדברים האלה כולם. 

 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מלאכי צבאות ידודון ידודון - משל מרתק
לימוד תורה

מלאכי צבאות ידודון ידודון – משל מרתק

אמר רבי יהושע בן לוי, כל דיבור ודיבור שיצא מפי הקב"ה (-במתן תורה) חזרו ישראל לאחוריהן שנים עשר מיל, והיו מלאכי השרת מדדין אותן, שנאמר (תהלים סח, יג) "מלכי צבאות ידודון ידודון", אל תיקרי ידודון אלא ידודון (פח ע"ב). – מה התרחש שם בעת מתן תורה?

ביכורים והאדם? פרשת כי תבוא? פרשת כי תבוא

הביכורים והאדם | פרשת כי תבוא

מתי אפשר להגיע לשמחה אמיתית ושלמה? • מה ההבדל בין שמחה פנימית לשמחה חיצונית • שמחה בקיום תורה ומצוות • תורה מאירה נפש האדם בשמחה אין סופית

חובת השעה לאחדות - רק באמצעות התורה!
אקטואליה

חובת השעה לאחדות – רק באמצעות התורה!

חובת השעה תמיד לנגד עיני מרן הרב היתה תמיד האחדות בעם ישראל • בכל כנס מרן היה זועק מנהמת ליבו על הצורך באחדות • הדבר שמאחד בעיני מרן הוא רק על ידי תורה • וידאו עוצמתי וסוחף

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה