מבית דרכי הוראה לרבנים

נגן וידאו

מדוע שמחים וחוגגים בט"ו בשבט?

מה נוגע לנו כיהודים שלאילנות יש חג • והמכנה המשותף שיש בין האדם לעץ השדה • המדריך המלא לצמיחה רוחנית!

אורך הוידאו:

2:55

דבר תורה ל

תגיות:

דברי הרב :

 

אמר אחד הרבנים: ט"ו בשבט ראש השנה לאילנות. ולכאורה, שהאילנות ירקדו וישמחו, מה זה נוגע לנו? מדוע אנחנו צריכים לעשות מזה חג? אומר על זה התוספות יום טוב, שאמנם נכון הוא שהראש השנה הוא לאילנות, אבל אתה הוא שתאכל את הפירות הללו, אתה תקח את מה שצריכים מהעצים, ואם העצים יתנו פרים ויש שפע גדול בעולם – הרי שאנחנו נהנים מאותו השפע. ולכן, כשמתפללים לקב"ה שיהיו פירות טובים ומשובחים אז תשרה ברכה מרובה באותם פירות! 

הקשר בין ט"ו בשבט לאדם

 

ונראה עוד לבאר על הקושיה הנ"ל: הנה אומרים לאדם רמז, עליך להתבונן מה זה בכלל ט"ו בשבט? מה יש בט"ו בשבט? והנה, הגמרא אומרת במסכת ראש השנה (ב' ע"א), מדוע נקבע יום זה בתאריך של ט"ו לחודש שבט, ומביאה מחלוקת בית שמאי ובית הלל, וז"ל: "באחד בשבט ראש השנה לאילן כדברי בית שמאי, בית הלל אומרים בחמשה עשר בו", והלכה כבית הלל. ומבארת הגמרא (שם י"ד ע"ב) מה המשמעות של אותם תאריכים המוזכרים במשנה? ואומרת: "באחד בשבט ראש השנה לאילן: מאי טעמא אמר רבי אלעזר אמר רבי אושעיא הואיל ויצאו רוב גשמי שנה" (יבואר להלן).

 

והנה, ידועים דברי חז"ל שאדם נמשל לעץ, מה עץ צריך לו מים ומשקים אותו מים ולא רק כלפי חוץ אלא בשורש שלו, וכל המים שמשקים בט"ו בשבט הם חיצוניים ואחר כך חודרים פנימה לתוך השורשים, אחרת העץ לא יוכל להחזיק מעמד בקיץ; כמו כן, מה עץ צריך טיפול, צריך לזבל, לגזום, ורק כך יצאו ממנו פירות טובים – כך האדם: "כי האדם עץ השדה", ואין מים אלא תורה, וכשם שהחיות של העץ זה במים, כך החיות של האדם היא בתורה, במים של תורה. ואל יאמר אדם, הרי חז"ל קבעו "כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא", הרי חלקי שמור לי – לא! אמנם נכון שיש לך חלק לעולם הבא, אבל רק אם תעבד את החלק הזה, ורק אם תעבוד בו ותעמול בשבילו, תגזום אותו, תתאמץ לקיים את המצוות, רק אז הפירות יהיו פירות ואחרת לא יהיה טוב. 

 

 

שלח במייל
שלח בוואטסאפ
שתף בפייסבוק
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

האם ניתן לאכול תאנים מיובשות?

כיום היבוא של פירות יבשים מתורכיה גדל מאד ובפרט תאנים יבשות, האם ניתן לאוכלם • ואיך אפשר לבודקם מחשש תולעים • ומה במקרה שהתולעת נהפכה לאפר

אתר הרב מרדכי אליהו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה