נגן וידאו

מי היה 'עד המדינה' בסיפור מגילת אסתר?

כשהמן הרשע מגיע לאחשוורוש בבקשה לתלות את מרדכי אחשוורוש מכין לו מעין "משפט צבאי - שדה" • אחשוורוש בתקן שופט ותובע, ואחד מו הסריסים עד מדינה נגד.. המן • מי היה אחד מן הסריסים שתקע את המסמר האחרון במפלת הרשע - כן יאבדו כל אויבי ה'

אורך הוידאו:

2:31

דבר תורה ל

 

דברי מרן הרב זצוק"ל :

 

אנחנו אומרים – 'וגם חרבונה זכור לטוב'; יש לכוון כשאומרים מילים אלה [זה לא כל כך קשה]:

 

חרבונ"ה עם הכולל – בגימטריא 272; פנח"ס ז"ה אליה"ו – בגימטריא 272. אומר על זה האר"י הקדוש, שכשאומרים חרבונ"ה, לזכור שלא מדברים על חרבונה שבסיפור קריאת המגילה, אלא יש לכוון שמדברים על "פנחס הוא אליהו" זכור לטוב ועליו אנחנו מזכירים את הדבר הזה.

 

 

ידוע מה שאומר רבנו יוסף חיים זיע"א בעל הבן איש חי, שחרבונה – לפי הפשט – היה בעצה אחת עם המן הרשע, ופתאום ברגע האחרון חזר בו והחליט להיות לצידו של מרדכי הצדיק, ואז בא לאחשוורוש וסיפר לו על כל מה שעשה. וכתוב: 'וגם חרבונה' – הוא בא למלך ואמר לו:

 

אדוני המלך, אתה רוצה שאני אהיה "עד מדינה"? אמר לו: כן. אמר לו: אין לי שום אשמה על העבר, וראה שאני עד עכשו הייתי בעצה אחת עם המן הרשע, ואני בדקתי את העץ שהכין המן בגובה חמישים אמה: 'וגם הנה העץ אשר עשה המן למרדכי' בגובה של חמישים אמה, ועכשו אני "עד מדינה", אני פטור מהדבר הזה.

 

לאחר מכן אמר לו אחשוורוש ומדוע הכנתם את העץ הזה כל כך גבוה בגובה חמשים אמה? אמר לו: זה כבר סוד ואיני יכול לגלותו לך. אמר לו אחשוורוש: למה? אמר לו: אם אומר לך את הטעם שבדבר, הרי ידוע שמי שהולך בטוב – בסוף מקבל עונש, לא כדאי לי! אמר לו אחשוורוש: אני מלך עכשו! אני מצווה עליך להגיד לי את טעם הדבר, וגם תגיד לי מדוע אינך רוצה לספר לי את זה. תגיד! אמר לו: אדוני המלך, הרי המן רצה לתלות את מרדכי, ואם אתה תצעק עליו, הוא יתלה אותך גם כן! כששמע כך אחשוורוש, אמר: ככה?! אם כך 'תלוהו עליו'!

 

לכן אומרים, ש"וגם חרבונה זכור לטוב" בעבור מה שהוא הוסיף את הדברים הללו לפני המלך אחשוורוש. 

 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה