נגן וידאו

האם מותר ללמד נשים גמרא?

מהי עמדת ההלכה לנשים שרוצות ללמוד תורה לשם הרחבת אופקים ? • והאם אפשרי להקים "בית מדרש לנשים " או שמא זה מיותר • ומה באמת נשים צריכות ללמוד ועל מה חובתן להשקיע • מרן הרב עושה סדר בדברים

אורך הוידאו:

3:03

אנו נמצאים בדור שיותר ויותר נשים עוסקות במגוון מקצועות החל מרפואה, עריכת דין, מחשבים וכו'. מצד השני יש יותר תעוזה וחשק לנשים ללמוד תורה ותורה שבעל פה גם כן.

השאלה היא, האם היום בדורנו יש ללמד נשים תורה שבעל פה. מעבר לסוגיות הספציפיות שאשה חייבת בהן?
תשובה: כתוב שיש הלכות שהאשה חייבת ללמוד אותן, ועל כן האשה מברכת בכל בוקר ברכת התורה: "אשר נתן לנו את תורתו". יש הרבה הלכות שאשה צריכה ללמוד יותר ממה שהבעל צריך ללמוד. הלכות מליחה, הלכות נדה, הלכות שבת, מוקצה, ועוד.. על זה אין מה לדבר.
דבר נוסף, לדוגמא אשה שהיא מורה ורוצה ללמד הלכות קרבנות. הרי היא לא כהנת, וגם אם תהיה כהנת הרי היא לא יכולה להקריב קרבנות, או שרוצה ללמד הלכות תפילין לילדים – אם זה ללמוד על מנת ללמד לתלמידים אחרים, כבר אמרו הפוסקים האחרונים בדרך רמז על הפסוק: "כה תאמר לבית יעקב ותגיד לבני ישראל" – אם ה"בית יעקב", האשה – רוצה ללמד, אז "ותגיד לבני ישראל". זה דבר שבודאי מותר.
דבר שני, היתה תקופה שהנשים לא למדו תורה, ואפילו לא ידעו לקרוא אל"ף בי"ת. באה תקופה ההשכלה, ובאה תקופת הרפורמים והיה הרב הירש ע"ה שלחם נגדם בשצף קצף ואז הוא פתח לראשונה בית ספר לבנות ללמד אותן תורה. אמרו לו באותה תקופה, איך אתה מלמד תורה לבנות? אמר להם: "עת לעשות לה' הפרו תורתך" – הן תלמדנה כדי ללמד לאחרים כדי שתדענה מה להשיב.
כך שבשני מישורים יכולה אשה היום ללמוד תורה. וברוך ה' שיש כמיהה לתורה ורצון וחשק ללמוד תורה. רק שהלימוד התורה שהנשים לומדות לא יהיה לא על חשבון הבעל ולא על חשבון הילדים אלא מהזמן הפנוי שלה, ואת התורה שלומדת, אם היא רוצה ללמד לאחרים – תבוא עליה ברכה.
שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מנהגים והלכות בספירת העומר

מעלתם הגדולה של ימי ספירת העומר • האם נשים יוכולות לברך ולספור ספירת העומר • כל מנהגי ימי ספירת העומר • תספורת וגילוח הזקן בימי ספירת העומר • ברכתה של המצה אחרי חג הפסח

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה