נגן וידאו

איך נודע ליתרו על הניסים שנעשו לעם ישראל | פרשת יתרו

יתרו התוודע לכל הניסים שנעשו לעם ישראל בצורה מופלאה • " שמיעתו " של יתרו הייתה שונה מכל שאר האומות שהוא "התבונן" בכל נס ונס • יתרו הינו דוגמא ומופת לכל הגרים הבאים בצל היהדות

אורך הוידאו:

4:24

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל –

מאיפה שמע יתרו על קריעת ים סוף ומלחמת עמלק ?

כתוב בפרשתנו: "וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן משֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹקִים לְמשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם".

אומר רש"י בשם המדרש: "מה שמועה שמע ובא? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק". התורה מדגישה את החשיבות, המעלה והתועלת הגדולה של שמיעתו של יתרו, והיא: "כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם".

גם אחרי כן כתוב: וַיִּחַדְּ יִתְרוֹ עַל כָּל הַטּוֹבָה אֲשֶׁר עָשָׂה ה' לְיִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר הִצִּילוֹ מִיַּד מִצְרָיִם. וַיֹּאמֶר יִתְרוֹ בָּרוּךְ ה' אֲשֶׁר הִצִּיל אֶתְכֶם מִיַּד מִצְרַיִם וּמִיַּד פַּרְעֹה אֲשֶׁר הִצִּיל אֶת הָעָם מִתַּחַת יַד מִצְרָיִם. עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי גָדוֹל ה' מִכָּל הָאֱלֹהִים כִּי בַדָּבָר אֲשֶׁר זָדוּ עֲלֵיהֶם".

ולכאורה קשה לפי זה, שאם התורה הדגישה את מטרת שמיעתו של יתרו, מדוע רש"י מוסיף את סיבת שמיעתו של משה: קריעת ים סוף ומלחמת עמלק? ונראה לבאר, שכן הנה בימינו יש הרבה אמצעים טכנולוגיים להעביר לעולם כולו כל אירוע שקורה בעולם באופן מיידי, יש רדיו, יש טלביזיה, יש לוויינים וכדו'.

אבל בזמן שבני ישראל היו במדבר לא היו שום אמצעים טכנולוגיים משוכללים כמו שיש היום, ומניין שמע יתרו את כל השמועות שלו? בשלמא קריעת ים סוף אפשר להבין שהוא שמע, שכן חז"ל למדו מהפסוק: "ויבקעו המים" – שכל מימות שבעולם נבקעו, אדם יושב בביתו ומתפוצץ לו הכד שלו או החבית שלו, והוא הולך לראות מאיפה בא הרעש הזה, והוא שומע שבני ישראל הלכו ביבשה בתוך הים וכי הקב"ה הוא שקרע להם את כל הים, ומאותם המים יצאו קולות של שירתם של עם ישראל: "מי כמוכה באלים ה'".

אבל מלחמת עמלק מניין שמע? אלא, אומרים חז"ל, שכשם שעמדה חמה ליהושע בגלגל, כך עמדה חמה למשה רבנו, וכשעמד משה רבנו להתפלל, ראה שהעמלקים עשו כישופים והצגנינות וראו בכוכבים באיזו שעה טוב להם וחשוב להם להלחם בישראל, וגם שלחו אנשים מיוחדים שלא ימותו במלחמה על סמך המזל שלהם בשמים שלא ימותו. כשעמד משה רבנו וראה כך, אמר, אני אעמיד את השמש, אעמיד את הכוכבים, אעמיד את כל המזלות ואשנה בכך את כל המהלכים, וזהו: "ויהי ידיו אמונה עד בוא השמש", שבאותה שעה העמיד את כל הכוכבים והמזלות והיו עם ישראל נוצחים במלחמה. באותה עת, ראו כל העולם כולו שהשמש לא ממשיכה במהלכה אלא עומדת במקומה, שאלו מה קרה, ונעשה רעש גדול בכל העולם, וכך ידעו שמשה רבנו הוא שהעמיד את כל הכוכבים והמזלות לטובתם של עם ישראל

וישמע יתרו – שמע והתבונן

פירוש שני: אנחנו אומרים בתפילה בכל יום, ולא רק פעמיים כמו שהתורה דורשת מאתנו, אלא יותר פעמים מכך: "שמע ישראל ה' אלקינו ה' אחד". מה זה: "שמע ישראל"? מה יש לשמוע? ונכון אמת הדבר שיש גמרא מפורשת שאומרת שהפירוש: "תשמע ישראל – ישמעו אוזניך מה שאתה מוציא מפיך", אבל להלכה אדם צריך קודם לכוון לשמוע וגם צריך להבין: "הבן ישראל". וזו הכוונה "שמע".

 

והנה, סתם שמועה אדם יכול לשמעו, כמו שכתוב "שמעו עמים ירגזון", שמעו והתרגזו ותו לא, לא יצא מזה כלום! אבל יתרו שמע והתבונן בדברים שהקב"ה עשה לעם ישראל, ואז בא והתקרב וביקש להתגייר ונעשה יהודי. והגיור שלו היה גיור אמיתי, הוא קיבל את מתן תורה ואת כל המצוות כולם, הוא לא עשה "חכמות" אלא קיבל את כל ההלכות ושיבח את הקב"ה: "ברוך ה' אשר הציל אתכם מיד פרעה ומיד מצרים".

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

כבוד השבת ועם ישראל? פרשת בשלח

כבוד השבת ועם ישראל | פרשת בשלח

איך אפשר להגיע לראיית השבת בחוש ממש • כמה זמן נשארו לעם ישראל המצות משעת יציאתם ממצרים • ואיך לימוד תורה ותפילה מסייע בלחימה בעמלק גם בימים אלו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה