מבית דרכי הוראה לרבנים

נגן וידאו

הלכות יום טוב וחג השבועות

מדוע בדברים מסויימים החמירו ביום טוב יותר מאשר שבת קודש? - דין סעודה בערב יום טוב - דינים כשחל יום טוב במוצאי שבת ובערב שבת לענייין תפילה וקידוש וההכנות - הדלקת הנרות ביום טוב ומעלת וקדושת יום מתן תורה

אורך הוידאו:

1:16:13

מספר:

46

נמסר בחודש

סיוון

תשנ"ח

בפרשת:

במדבר

• היום יש שעון "שעון של גז" שהשעון הזה, שמכוון אותו, כפי שאתה רוצה שעה, חצי שעה, או יותר מזה, זאת אומרת שאתה מכוון אותו לפי מה שאתה רוצה לפי האוכל שיתבשל או שיתחמם, אז עושה פעולה מסוימת, מנתק את המעבר של הגז לתוך ה.מבער, ואם אין גז, נכבה הגז. השאלה אם זה מותר ביום טוב לעשות או אסור? זה גרם כיבוי! אתה מפעיל את השעון שיגרום לכך שבעוד שעה או בעוד חצי שעה זה ייכבה. לדעת השולחן ערוך והרא"ש – אם הדלקת את הגז, זאת אומרת שהעברת את האש מאש לאש והולכת לגז, אז אתה רוצה לשים את השעון שיכבה? זה גרם כיבוי, אתה פועל באש עצמו! וזה אסור. אבל לפני שהדלקת את הגז, הגז היה כבוי, ואתה מכוון את השעון שבעוד שעה או שעתיים השעון הזה יפעל, בינתיים הזרם של הגז פועל, ואתה מעביר אש ואתה מדליק אותו, ואחר כך השעון הזה בעוד שעה או בעוד שעתיים הוא בא לכבות, זה כמו שאומר השולחן ערוך לדעת הרא"ש, שאם הדלקת את הנר ושמת אותו בתוך חול – אסור, שמת אותו בתוך חול והדלקת את הנר – זה מותר. אותו דבר פה. ברגע שאתה הפעלת את השעון לעוד שעתיים ואחר כך הדלקת את הגז – אז זה מותר, אחרת זה אסור. ולכאורה היינו אומרים שזה כמו מים, ובמים לכאורה זה אסור, אבל לכאורה זה לא דומה למים, במים מה שאסרו, זה מדובר להדליק אותו אחרי שדלוק, אבל לפני ההדלקה אז זה רק גרם כיבוי וזה מותר. זה המחלוקת שישנה. היצר הרע מוצא לאדם מתי להיות קמצן במצוות, בהלכות, בדינים. לא חבל? שבת ויום טוב? מה, אז במשך 48 שעות יהיה לך פלטה דולקת? ? 48 שעות הגז יהיה דולק?? 48 שעות החשמל יהיה דולק? ומתחיל להיות לו קמצן, רחמנות, אסור, זה הרבה כסף, ממון ישראל כל זה הוא יודע את כל ההלכות כולם, אז הוא אומר לו מותר, גרמא, וימצא לו כל מיני קולות לכבות לו את הגז שלו. לא! אדם לא יתפתה להכנס לתוך המחלוקות אם גרמא מותר או גרמא אסור, לא יכנס לכל המחלוקות. אדם צריך מראש לתכנן את האוכל ולתכנן את המצב, או שיישאר, נאמר דוגמא שהוא משתמש בפלטה חשמלית, ישאיר אותה 48 שעות דולקת! וגם ביום טוב, הוא לא צריך את זה כל הזמן? אין דבר! ביום טוב הוא הרי יכול לשים אוכל על הפלטה, הוא יכול לשים את הפלטה זה לא כמו שבת.

• ביום שבת אם יש לו בהקפאה חלות, פיתות, אוכל, בשביל ליל יום טוב, אסור לו להוציא ביום שבת מהמקפיא אלא אם כן יכולים להיות מופשרים ולהיות ראויים לאכילה לפני השקיעה, שאפשר יהיה לאכול מהם. הא אם לא כן? אסור לך להוציא אותם. אתה רוצה להוציא אותם ולהכין אותם משבת ליום טוב, שבת לא מכין ליום טוב.

• היום בערב ראש חודש סיון, תיקן השל"ה הקדוש תפילה מיוחדת לחינוך הבנים, ואם אדם לא אמר את זה היום – יאמר את זה הלילה, ואם לא אמר את זה הלילה יאמר את זה מחר.

• ואדם צריך להיזהר, שכל השנה כולה ולא רק בשבועות אלא כגון ביום חול שהוא אוכל במטבח שם יש לו שולחן פורמייקה לאכול עליו, ויש בפניו צלחת עם מרק חם רותח שהיד סולדת בו עד כדי כך שלא ניתן לשתות ממנו מרוב חום שהוא יד סולדת בו, ומשום כך נשפך טיפת מרק על השולחן – מייד אדם ינגב אותו ולא יתן אפשרות או זמן שהשולחן יבלע מהבשר שבמרק. וזאת משום שלמחר או מחרתיים – מבלי משים יניח על השולחן גבינה מלוחה, והגבינה הזאת – אם משרים אותה על השולחן כשיעור זמן מסויים – היא תוכל לבלוע מהשולחן את הבשר שנמצא עליו!

• אומר הרב בעל הבן איש חי משל למלך שהיה לו יועץ לכל העניינים, פיקח עצום, לענייני מדינה, לענייני בטחון, לענייני כלכלה על הכל היה מתייעץ אתו. והיה לו בן יחיד, וכשבא היועץ, אמר לו המלך לבן צא החוצה אני צריך לדבר עם היועץ. הבן הזה, הילד, היה לו עגמת נפש, אמר: אני הבן שלך! והוא סך הכל יועץ ! מ ה את ה זורק אותי החוצה?! אני לא חשוב?! אז הייתה לו עגמת נפש!! ובכל פעם היה לו ילד שמרגיש לא טוב, והמלך היה עם היועץ ומתחשב אתו ולא היה מתחשב עם הילד. יום אחד הלכו לצוד ציד, המלך והיועץ שלו והבן שלו, ולכל אחד היה סוס, ובאמצע הדרך הסוס של הבן נפל, הבן לא ידע טוב לרכב על הסוס ונשברה לסוס הרגל. אמר המלך: וכי נחכה אנחנו?! נעזוב את הסוס הזה! אמר המלך ליועץ שלו, תרד מהסוס שלך, קח את הבן שלי, תרים אותו ותשים אותו על הסוס שלך ואתה תלך אחרינו ברגל. התחיל הילד לשמוח שמחה גדולה. אמר לו אביו, על מה אתה כל כך שמח?? אמר לו, בודאי שאני שמח , כ ל הזמן חשבתי שאת ה מעריך את היועץ יותר ממני, ועכשיו אני רואה שאתה נותן ליועץ לעבוד יותר קשה לכבודי, עכשיו אני יודע כמה אתה מעריך אותי. ככה גם עשה הקדוש ברוך הוא, בתחילה בא משה למרום והמלאכים התחילו להתווכח עד שקיבל את התורה, אז אומרים ישראל, המלאכים – מלאכים! ומשה הצליח, ואנחנו מה אנחנו? אנחנו לא משה רבנו! מה עושה הקדוש ברוך הוא? מעיף אותם! תדעו מה זה "קול ה'", ואחר כך מחיה אותם והמלאכים באים ומלוים אותם, אתם המלאכים?! חשבנו כל הזמן שאתם המלאכים חשובים ואתם עובדים לנו?! אתם משרתים אותנו כאילו אתם הנהגים שלנו?! כמו הבעלי עגלונים שלנו?! ועוזרים לנו?! מלאכי צבאות ידודון ידודון!! נתן לנו שבח גדול ולא ידענו מה הערך של עם ישראל. מראש חודש סיון כבר אנחנו צריכים, כל אחד ואחד צריך לעשות לעצמו הכנה להארה של קבלת התורה . ואם אדם מכין עצמו להארה של קבלת התורה – הוא מרגיש את ההארה. יהי רצון שנזכה לקבלת התורה, ולהארה של תורה, ולזכות התורה, ונזכה לכל מידי דמיטב וכן יהי רצון ונאמר אמן.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב print
הדפס

אולי יעניין אותך גם:

סעודת יום טוב והלכותיה

מהי ההגדרה ההלכתית לחיוב סעודה ביום טוב • מתי צריך לאכול דווקא פת • האם חיוב האכילה משפיע על דיני ברכת המזון • מתי מתחילה ברכת "הטוב והמטיב" • שיעור אכילה ושתיה לעניין חיוב ברכה אחרונה• דיני יום טוב שחל בערב שבת

ל"ג בעומר ורבי שמעון בר יוחאי

מעלתו הגדולה של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי זיע"א • מדוע נאלץ רשב"י לחזור לעוד שנה במערה • איזה אדם אינו פטור מלעבוד לפרנסתו • איך זה אפשרי לקיים מצוות תלמוד תורה גם בבוקר וגם בערב • באיזו מידה דבק רשב"י?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה