נגן וידאו

מהו זמן השקיעה בישובי הבקעה?

זמני השקיעה בישובים הנמצאים מזרחית לירושלים

אורך הוידאו:

4:33

בנושא:

יש לי לכבוד מרן הראשון לציון שאלה יחודית לנו למעלה אדומים הנמצאת מזרחית לירושלים ושאלה זו שייכת גם לכפר אדומים, למצפה יריחו, לכל ישובי הבקעה ולעניות דעתי גם לעמק בית שאן. אנחנו היות ואנחנו נמצאים כ-300 מטר מתחת להרי ירושלים, השקיעה הנראית אצלנו היא כ-20 דקות לפני ירושלים. אנחנו, ברוך ה', במעלה אדומים קבלנו על עצמנו את מנהגי ירושלים ואנחנו מדליקים נרות שבת 40 דקות לפני השקיעה של ירושלים.
אבל היות ועדיין ישנם נשים שעוסקים במלאכה ובאים ברכבם לבית הכנסת ומביאים כסף לגבאי וכו', אנחנו רוצים לדעת האם אצלנו במעלה אדומים ובשאר ההרים והמקומות מזרחית לירושלים לכיוון בקעת הירדן וים המלח, האם מהשקיעה הנראית שהשמש איננה נראית לנו, היא השקיעה שאסור לנו לעשות מלאכה, למרות שבשמים עדיין יש אור, או שהולכים לפי השקיעה האמיתית. אבקש את תשובת כבוד מרן הראשון לציון."

השואל הוא הרה"ג מרדכי נגארי שליט"א רב העיר מעלה אדומים
תשובה: כשפעם רצו לקבוע מתי הזריחה בירושלים החליטו לשלוח רב שילך ויעמוד בהר הצופים ורב שיעמוד בהר הזיתים ורב שיעמוד בקצה הר הזיתים למטה, ואז יראו הרבנים האלה מתי הזריחה וזה שעמד עם מצפה לכיוון ים המלח ולפי זה קבעו מתי הזריחה בירושלים.
ואז קמו רבנים והתחילו להגיד אולי אחד עומד בהר הצופים גבוה, ואחד רואה באמצע, כל אחד רואה במקום אחר, אז לקחו את הדבר האמצעי. כאן בירושלים, אם אנחנו נלך בכל מקום ומקום לפי הראיה של המקום, תהיה בעיה, והדוגמא הפשוטה ביותר היא בין נחלת שבעה, כלומר רחוב יפו לרוממה. או למה ללכת עד שמה? יש בבנייני האומה, ליד בנייני האומה יש מלון הילטון, ויש ברחוב הרצל למטה, מרחוב הרצל למטה עד מלון הילטון למעלה יש דקה וחצי הליכה. אבל ממלון הילטון למעלה בקומה העליונה השמש שם שוקעת יותר מאוחר וברחוב הרצל יותר מוקדם. אז לקחו את השיעור האמצעי בין כאן לכאן, וכך קבעו את הזמן של הנץ החמה.
אצלכם, אתם, צריכים להעמיד כמה צופים מ"קול צופיך" אחד יצפה לכיוון הרי מואב ואחד לכיוון ים המלח ואחד לכיוון הבקעה ואז תקבעו אתם מתי אצלכם השקיעה.
אחרי שתקבעו מתי השקיעה טוב מאוד שתמשיכו כמנהגי ירושלים ותקבעו 40 דקות לפני השקיעה, זה חשוב מאוד. הרב הרי אומר, שאחדים אחרי הדלקת נרות עוד עושים מלאכות. ואם תקבע להם חצי שעה או 20 רגע או כמה דקות לפני השקיעה, יעשו מלאכות לפני שבת, אז קבעו ועשו את הגבול לזה את המשמרת למשמרתי. ויהי רצון ש"ועליך יזרח ה' וכבודו עליך יראה"."
שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה