נגן וידאו

בעת שלום וצרה – הזמן לאחדות!

אומר יעקב אבינו לבני ישראל : בני! בלי מלחמות ובלי ויכוחים! לא אתה אשם ולא השני אשם! כל אחד יאמר אני אשם... כל אחד שיאמר: בגללי הרעה הזאת! עוד מחלוקת בעם ישראל?! עוד ריב בתוך עם ישראל?! עוד שנאה בתוך עם ישראל?! עוד קטגוריה נגד התורה נגד היהדות?! נגד הדתיים ונגד האחרים?! היאספו ותתאגדו!

אורך הוידאו:

03:43

דבר תורה לפרשת

כשיעקב אבינו ע"ה רצה ללכת מן העולם : "וַיִּקְרָא יַעֲקֹב אֶל בָּנָיו וַיֹּאמֶר הֵאָסְפוּ וְאַגִּידָה לָכֶם אֵת אֲשֶׁר יִקְרָא אֶתְכֶם בְּאַחֲרִית הַיָּמִים – הִקָּבְצוּ וְשִׁמְעוּ בְּנֵי יַעֲקֹב וְשִׁמְעוּ אֶל יִשְׂרָאֵל אֲבִיכֶם " (בראשית מ"ט א' – ב') אני (יעקב) רוצה לומר לכם מתי הגאולה אבל אני רואה מחלוקת ביניכם – ריב ביניכם! "בת קמה באמה" ( גמ' סוטה דף מט:) שפחה בגבירתה, תלמיד ברבו, מלחמות! ויכוחים! ריב! שנאה בתוך עם ישראל, מחלוקת בתוך העם לשניים, נלמד מוסר גדול מדברי הרמב"ם, שכשאדם עושה עוון מכריע את העולם כולו לכף חובה! אפילו אחד! עשה מצווה אחת מכריע את העולם כולו לכף זכות.

 

אומר יעקב אבינו לבני ישראל : בני! בלי מלחמות ובלי ויכוחים! לא אתה אשם ולא השני אשם! כל אחד יאמר אני אשם…

כל אחד שיאמר: בשלי (בגללי) הרעה הזאת! עוד מחלוקת בעם ישראל?! עוד ריב בתוך עם ישראל?! עוד שנאה בתוך עם ישראל?! עוד קטגוריה נגד התורה נגד היהדות?! נגד הדתיים ונגד האחרים?! היאספו ותתאגדו!

"הקבצו ושימעו בני יעקב" – אומרים ליעקב אבינו אנחנו לא יוכלים (להתאחד) כל אחד יש לו מפלגה משלו כל אחד רוצה להיבחר (לראשות הממשלה)…

אומר להם (יעקב): עזבו אתכם מהבחירות שלכם עכשיו הקבצו ושימעו מה שאני אומר לכם! אומרים לו בניו של יעקב :

 

"שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' אֱלֹהֵינוּ ה' אֶחָד" ! (דברים ו' ד') כמו שה' אחד, כמו שאתה אין בליבך אלא אחד, גם עכשיו אנחנו נכנסים לאחדות!

גם אנחנו מקבלים עלינו לעבודתו יתברך שמו ויתעלה! כולם להתאחד! כולם להתלכד!

ועל זה אומר הנביא ירמיה : "וְאַתָּה אַל תִּירָא עַבְדִּי יַעֲקֹב נְאֻם יְהֹוָה וְאַל תֵּחַת יִשְׂרָאֵל כִּי הִנְנִי מוֹשִׁיעֲךָ מֵרָחוֹק וְאֶת זַרְעֲךָ מֵאֶרֶץ שִׁבְיָם וְשָׁב יַעֲקֹב וְשָׁקַט וְשַׁאֲנַן וְאֵין מַחֲרִיד" (ירמיה ל' י')

תשבו כל אחד ואחד בביתו בשכונתינו וברחובותינו ואין מחריד!

ואדרבה! וְהָיוּ לִמְשִׁסָּה שׁאסָיִךְ וְרָחֲקוּ כָּל מְבַלְּעָיִךְ יָשִּׁישּׁ עָלַיִךְ אֱלהָיִךְ כִּמְשּׁושּׁ חָתָן עַל כַּלָּה!

נזכה אנחנו שהקב"ה יערה עלינו רוח טהרה ממרום על כל עם ישראל וכולם יתאגדו ויתאחדו כולם יגידו : שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' אֱלֹהֵינוּ ה' אֶחָד!

ואומרים חז"ל: שיעקב אבינו ענה :ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד" ואנחנו אומרים את זה בלחש כל השנה כולה.

ביום הכיפורים אנחנו אומרים את זה בקול רם

אומר יעקב אבינו אם אתם : שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד מאוחדים! מאמינים בקב"ה שומרים את המצוות ולא כל אחד בא ומפרש את התורה איך שרוצה ואומר (מכנה את עצמו) "זרמים ביהדות" אלא כולם מתאחדים עם התורה אז זה כמו יום הכיפורים זה יום מחילה וסליחה! זה יום טוב!

 

אז אני יכול לומר בקול רם : ברוך שם וכו' בקול רם!

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

גאולת עם ישראל? פרשת משפטים

גאולת עם ישראל | פרשת משפטים

מהו הדימוי של אמה עבריה לעם ישראל? • ומה אנחנו מבקשים מהקב"ה ומה הדרך של עם ישראל לגאולה אמיתית ושלמה • "לעם נכרי לא ימשול למכרה בבגדו בה "

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה