מבית דרכי הוראה לרבנים

נגן וידאו

תפלת הדרך לנוסעים מירושלים לאפרת – וזמן הזריחה והשקיעה באזור אפרת

האם בנסיעה מירושלים ליישובים הסמוכים יש לומר תפילת הדרך?

אורך הוידאו:

3:46

בנושא:

ערב טוב לכבוד הרב ולציבור הקדוש, בשעה טובה הותקנה אצלנו אתמול נקודה לשידור הלויין, יושב אצלנו הציבור הקדוש בבית הכנסת ושמח לשמוע את כבוד הרב, וברוך ה` שהצלחנו להקים את הנקודה על ידי המאמצים של הציבור ושל ארגון נעלה, ויהי רצון שיזכה כבוד הרב להקים תורה ולהאדירה, וברצוני רק לציין שאנחנו היישוב הראשון בכל גוש עציון, ויהי רצון שירבו כמותו. רצינו רק לשאול את כבוד הרב שתי שאלות שנוגעים לאזור שלנו, האם כשנוסעים בכבישים שמירושלים לאפרת ומאפרת לירושלים צריכים לברך תפלת הדרך. ועוד רצינו לדעת האם זמן הדלקת הנרות באפרת כמו ירושלים או כמו תל-אביב. תודה רבה לכבוד הרב.
תשובה: קודם כל, אתם באפרת מסמלים פרייה ורבייה הן ברוחניות והן בגשמיות, ויהי רצון שיהיה לכם הכל בהצלחה, ושהקב"ה ישמור צאתכם ובואכם מעתה ועד עולם. הדרך הטובה ביותר היא בדרך כלל, שאנשים שרגילים לנסוע כל יום מעיר לעיר וממקום למקום, שיאמרו בתפלת שמונה עשרה של תפלת שחרית לפני שאומרים כי אתה שומע תפלת כל פה, שיאמרו תפלת הדרך, ובזה לכל הדעות הוא טוב ושפיר שכן מותר להוסיף כמה בקשות ותפלות שירצה ללא שום חשש. ואם לא עשה כן, כגון שגר באפרת ועובד באפרת (וכן בכל מקום אחר) והחליט לפני מנחה לנסוע, שיסע ויאמר תפלת הדרך, אלא לא יחתום בשם ומלכות אלא ברוך שומע תפלה.בעניין השקיעה והזריחה בעיר אפרת. בכל מקום ומקום שונה זריחתו ושקיעתו ממשנהו. בינתיים, כל היישובים שבין חברון לירושלים ינהגו כירושלים שהם קרובים לירושלים. מה שאני ממליץ בכל מקום הוא להעמיד אדם במקום גבוה, באופן קבוע פעם אחת בשבוע כל יום ראשון, ויראה בדיוק אימתי מבצבצת הזריחה ועל פי זה ינהגו כל אותו השבוע, אבל עד אז ינהגו כמו שכתוב בלוחות את זמני השקיעה והזריחה לפי חשבון ירושלים.ויהי רצון שמירושלים ועד אפרת יפרו וירבו בארץ, ותהיה הדרך סלולה ולא תעלה שוב השאלה האם עליהם לברך תפלת הדרך. ברכה והצלחה.
שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

הפלות - ותחיינה את הילדים
אקטואליה

הפלות – ותחיינה את הילדים

כל ילד/ה יהודי/ה היא נשמה גבוהה שיש לה ייעוד בעולם! גם אם הם עוברים במעי אמם – על חומרת ההפלות וחשיבות אירגון "אפרת"

שבת

הלכות שבת – שימוש במים מ-דוד שמש בשבת

עבדות בני ישראל בפרך במצרים • גבורתם של המיילדות העבריות • שביתה בשבת • שימוש באש – בחמה – (שמש) – ותולדותיהם • שימוש בדוד חימום חשמלי (בוילר) – ובדוד שמש • מנהיגותו של משה רבינו ע"ה

תוכנית רדיו – שאלות ותשובות – ערב שבת עקב

האם יש מקור למנהג שיולדת לא יכולה לגור ארבעים יום עם כלה חדשה? – האם אפשר לתת לילד שם על שם דוד או קרוב מסוים שנפטר? – האם ציבור דתי צריך להזמין ציבור חילוני להתארח בשבת גם כאשר הדבר גובל בבעיות של צניעות וכדו' – חייל שגוייס ונולדה לו בשעה טובה בת, היכן עדיף שיקראו את שמה בביתם היכן שהם גרים או במקומו בצבא?

אתר הרב מרדכי אליהו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה