נגן וידאו

ירח ימים – חודש אלול – דברי האור החיים הקדוש

התורה כותבת בתחילת פרשת כי תצא בעניין אשת יפת תואר "ובכתה את אביה ואת אמה ירח ימים" בעל 'אור החיים' הקדוש מבאר את עניין אשת יפת תואר על דרך הפשט והרמז על חודש אלול

אורך הוידאו:

1:36

דבר תורה ל

ירח ימים – חודש אלול

דברי מרן הרב:

 

התורה כותבת בתחילת הפרשה כי תצא כא, יג בענין של אשת יפת תואר "ובכתה את אביה ואת אמה ירח ימים" – וחכמים בעלי המוסר הרחיבו בענין פרשיות אלו המדברות במלחמה ביצר הרע וכיצד לגבור עליו.

בעל 'אור החיים' הקדוש מבאר את עניין אשת יפת תואר על דרך הפשט והרמז: שצריך שהמקום לא יהיה טמא וזה יהיה על מירוק החטאים ודרכי התשובה והכנת הדעת מול אלוקי ישראל ב"ה. ויבחר מקום מושב לה בית מיוחד לישראל שהוא בית המדרש, והוא אומרו וישבה בביתך ותתוודה בבכי על אשר מעלה באביה ואמה ועל פרידתה מהם.

 

ולקראת סוף דבריו הוא כותב ד"ה וראיתי "אביה – זה הקב"ה, אמה – זו כנסת ישראל, ירח ימים – זה שיעור המספיק לשב, או ירמוז לחודש המיוחד לתשובה שהוא חודש אלול"

 

מלמדנו 'אור החיים' הקדוש, כי בחודש זה מי שרוצה להצליח בתשובה בזמן המסוגל לכך צריך לבכות ולעשות חשבונות עם עצמו במה יכול לתקן ואיך לשוב אל ה' בלב שלם.

 

 

ראיית השופר מחרידה

כתוב: "היתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו"?! היה רב גדול שאמר על עצמו שכשראה שופר בחודש אלול מיד נזכר לקראת מה הולכים ביום הדין, והיה נחרד חרדה גדולה.

ואם כך הדבר בראיית השופר לבד, תקיעה בו ושמיעת קול השופר על אחת כמה וכמה שצריכים להחרד ולהתעורר ולשוב בתשובה שלמה לפני הקב"ה.

ועל כן בחודש זה יש להרבות בבקשות ובתחנונים ויהיו אלו הכנות לעשרת ימי התשובה, כפי שאומר רבנו יונה. וההכנה הטובה להיות בבחינת "מריה דחושבניא" שיעשה הוא בעצמו חשבון הנפש היומי שלו, מה מצוות עשה היום ומה עבירות עשה, וכיצד עליו לתקן.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

אתם ניצבים היום? יום ראש השנה? פרשת ניצבים

אתם ניצבים היום יום ראש השנה | פרשת ניצבים

'ניצבים' בראש השנה • 'יציבות' בדין משתיקה קטרוגים • גם אם האדם התרחק ביותר יוכל לשוב בתשובה • התשובה שולחת את הייסורים על אויביו • מפני מה החמיצו מאה חביות יין לרב הונא? • השב מאהבה הופכים עוונות לזכויות (גם בעסקיו).

מעלת יום ראש השנה ותשובה מאהבה

"תחל שנה וברכותיה" כמה חשוב לחזור בתשובה בחודש אלול עוד לפני ראש השנה, ומעלתו של החוזר בתשובה מאהבה שיתקיים בו הפסוק "ווְנָתַן ה' אֱלֹהֶיךָ אֵת כָּל הָאָלוֹת הָאֵלֶּה עַל אֹיְבֶיךָ וְעַל שֹׂנְאֶיךָ אֲשֶׁר רְדָפוּךָ"

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה