נגן וידאו

משנכנס אדר מרבים בשמחה מאימתי מתחילה השמחה?

מאימתי מתחילים בשמחה של חודש אדר? • מדוע אמרו חז"ל "משנכנס אדר" ולא אמרו "באדר מרבים בשמחה"?

אורך הוידאו:

1:57

דבר תורה ל

תגיות:

דברי מרן הרב זצוק"ל :

 

מאימתי מתחילים בשמחה של חודש אדר?

חז"ל אומרים בגמ' במסכת תענית: "משנכנס אדר – מרבים בשמחה". דייק מרן גאון עוזנו ותפארתנו בעל ה"בן איש חי" זיע"א ושאל, מדוע אמרו חז"ל "משנכנס אדר" ולא אמרו "באדר מרבים בשמחה"?על זה ענה ואמר, שהנה ידוע שראש חודש אדר לעולם יחול יומיים וראש חודש ניסן שלאחריו יחול יום אחד, ואדר הוא חודש חסר ואילו חודש ניסן הוא חודש מלא. ואם כן זה הכוונה משנכנס אדר בדווקא, אל תחשוב שכשנכנס חודש אדר שהוא א' בחודש אדר, אלא מיום א' דראש חודש שהוא בעצם יום ל' שבט. כבר מאז צריך להרבות בשמחה, ועוד הוסיף הבן איש חי ואומר, שהרי לפעמים המולד הוא לפני ראש חודש, לכן "משנכנס אדר" עוד מהמולד, כבר מרבים בשמחה, ומצוה להקדים אותה שמחה כמה שניתן.

 

להרבות בשמחה החל משבת מברכים

אחר כך הוסיף וכתב הבן איש חי, ואותו דבר כתב האדמו"ר מחב"ד האחרון שזכותו תגן עלינו ועל כל ישראל, למרות שהם ודאי לא ראו האחד את השני, שכבר מ"שבת מברכים" שמכריזים על חודש אדר יש להתחיל את השמחה!

 

יש ללמוד הלכות פורים ל' יום קודם החג

בגמרא משמע שמכריזים על השקלים לפחות שבועיים קודם הפורים לפי רבן גמליאל, ולדעת חכמים שלשים יום – הרי ששלשים יום קודם חג הפורים אדם צריך להתכונן למצוות החג, ולא יגיד פורים זה פורים ובסך הכל המצוות שלו הם ביום פורים: קריאת המגילה וסעודת פורים ולחלק צדקה וזה הכל, אלא יש מסכת שלמה – מסכת מגילה – שמפרטת את מצוות החג, וכמו כן יש הלכות מיוחדות ודינים מיוחדים שחג זה מלא מהם מלפני החג ועד החג עצמו, ולכן חשוב להשתדל בלימוד הלכות פורים עוד לפני החג.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

לשם מה תיקנו מצוות – משלוח מנות ומתנות לאביונים

עיקר "מתנות לאביונים" כנגד החסד שעשה עמנו הקב"ה • ומדוע דווקא נקרא "מתנות לאביונים" ולא "צדקה לאביונים " • לימוד זכות שעושים בשמיים כשמקיימים בהידור משלוח מנות ומתנות לאביונים • ומה זו הגדרה ההלכתית של "מנה" למצוות משלוח מנות • ולא לשכוח לשלוח מנות בכשרות מהודרת ורק תוצרת הארץ

ביכורים והאדם? פרשת כי תבוא? פרשת כי תבוא

הביכורים והאדם | פרשת כי תבוא

מתי אפשר להגיע לשמחה אמיתית ושלמה? • מה ההבדל בין שמחה פנימית לשמחה חיצונית • שמחה בקיום תורה ומצוות • תורה מאירה נפש האדם בשמחה אין סופית

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה