נגן וידאו

מה ההבדל בין המן הרשע לפרעה האכזר?

בפורים אנו מחויבים למחות את זכר המן האגגי • לעומת זאת על רשע לא פחות אכזר - פרעה, לא נצטוינו למחות את שמו כמו המן הרשע • האם לפרעה יש פרוטקציה שאין להמן?

אורך הוידאו:

4:35

דבר תורה ל

 

דברי מרן הרב זצוק"ל – 

 

עוד מקשה ה"בן איש חי" זיע"א, לשם מה הנהיגו להכות ב"המן" בכל כך הרבה רעש עם רעשנים וכדו', וכי פרעה לא יותר גרוע מהמן, והרי השתעבד בעם ישראל כל כך קשה, הוא הרג ילדים רכים, שחט אותם, זרק אותם ליאור בעודם חיים, עינה בעם ישראל, קיבל מכות, קריעת ים-סוף, ולמרות הכל לא מכים כלל ולא עושים שום רעשנים, ואילו כאן מכים ועושים את כל הרעש הזה!

 

ויש לדעת, שכל הניסים והנפלאות שעשה עמנו הקב"ה היה בדרך של חסד גמור, זה לא היה מגיע לנו! הרי נהנו מסעודתו של אחשורוש, השתחוו לצלם, מפוזרים, מפורדים, היו ביניהם בעלי מחלוקת ומריבה אחד עם השני, כך שעם כל זה לא היה מגיע להם כאלה ניסים ונפלאות! אבל הרי מרדכי היהודי וגם אסתר המלכה עוררו את הציבור, הילדים בכו וגעו כצאן, עם ישראל ישבו בצום, בשמים משה רבנו עמד וסנגר עליהם, היתה אתרעותא דלתתא ואתערותא דלעלא, וכך השתנה המצב עד שהתקיים בהם "ונהפוך הוא".

 

אבל במצרים הרי הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו "ידוע תדע כי זר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה וגם את הגוי אשר יעבודו דן אנוכי ואחרי כן יצאו ברכוש גדול, כך שכל הסדר כבר נקבע מראש והיה זה מכח הבטחתו של הקב"ה שיצאה נגדו נקמתו של הבורא יתברך שמו ויתעלה. ולכן לא עושים רעשנים וכדומה. 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מעלת יום תענית אסתר, סגולותיו והלכותיו

לכל אחד מאתנו יש דבר שמעיק עליו הן בפרנסה בריאות וכדו' מהי הסגולה המיוחדת שיש ביום תענית אסתר? • והאם מותר להתרחץ או להסתר ביום תענית אסתר • בגדים מיוחדים לקראת יום פורים ומגילת אסתר

כבוד השבת ועם ישראל? פרשת בשלח

כבוד השבת ועם ישראל | פרשת בשלח

איך אפשר להגיע לראיית השבת בחוש ממש • כמה זמן נשארו לעם ישראל המצות משעת יציאתם ממצרים • ואיך לימוד תורה ותפילה מסייע בלחימה בעמלק גם בימים אלו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור