נגן וידאו

מה ההבדל בין המן הרשע לפרעה האכזר?

בפורים אנו מחויבים למחות את זכר המן האגגי • לעומת זאת על רשע לא פחות אכזר - פרעה, לא נצטוינו למחות את שמו כמו המן הרשע • האם לפרעה יש פרוטקציה שאין להמן?

אורך הוידאו:

4:35

דבר תורה ל

 

דברי מרן הרב זצוק"ל – 

 

עוד מקשה ה"בן איש חי" זיע"א, לשם מה הנהיגו להכות ב"המן" בכל כך הרבה רעש עם רעשנים וכדו', וכי פרעה לא יותר גרוע מהמן, והרי השתעבד בעם ישראל כל כך קשה, הוא הרג ילדים רכים, שחט אותם, זרק אותם ליאור בעודם חיים, עינה בעם ישראל, קיבל מכות, קריעת ים-סוף, ולמרות הכל לא מכים כלל ולא עושים שום רעשנים, ואילו כאן מכים ועושים את כל הרעש הזה!

 

ויש לדעת, שכל הניסים והנפלאות שעשה עמנו הקב"ה היה בדרך של חסד גמור, זה לא היה מגיע לנו! הרי נהנו מסעודתו של אחשורוש, השתחוו לצלם, מפוזרים, מפורדים, היו ביניהם בעלי מחלוקת ומריבה אחד עם השני, כך שעם כל זה לא היה מגיע להם כאלה ניסים ונפלאות! אבל הרי מרדכי היהודי וגם אסתר המלכה עוררו את הציבור, הילדים בכו וגעו כצאן, עם ישראל ישבו בצום, בשמים משה רבנו עמד וסנגר עליהם, היתה אתרעותא דלתתא ואתערותא דלעלא, וכך השתנה המצב עד שהתקיים בהם "ונהפוך הוא".

 

אבל במצרים הרי הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו "ידוע תדע כי זר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה וגם את הגוי אשר יעבודו דן אנוכי ואחרי כן יצאו ברכוש גדול, כך שכל הסדר כבר נקבע מראש והיה זה מכח הבטחתו של הקב"ה שיצאה נגדו נקמתו של הבורא יתברך שמו ויתעלה. ולכן לא עושים רעשנים וכדומה. 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

נס ושמו מגילת אסתר – התבוננות בניסי המגילה

המן האגגי נפל ונכשל באופן על טבעי למתבונן לעומק של מגילת אסתר • במקום שהמן יעשה "חשבון נפש" איך הוא מתרסק כל כך מהר, הוא העדיף לתלות זאת ב"מקרה" ולא שזה יד ההשגחה העליונה • המן היה כל כך בטוח שהכל מקרה עד שניסה לשכנע גם את הסובבים אותו בכך דבר שלא עזר לו כמובן

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה