נגן וידאו

אסתר המלכה – שרה אימנו ע"ה – ולהבדיל המצביא נפוליאון בונפרטה

מדוע כשרבי עקיבא רצה לעורר את תלמידיו פתח בשאלה: "מפני מה זכתה אסתר למלוך על 127 מדינות"? • ומה הקשר בין שרה אימנו ע"ה לאסתר המלכה • ולמה נפוליאון בונפרטה ישן בקושי שעתיים בלילה?

אורך הוידאו:

2:47

דבר תורה ל

 

כתוב במדרש שפעם רבי עקיבא היה דורש, והאנשים התחילו להתנמנם בדרשה שלו. 

רצה רבי עקיבא להעיר אותם, ושאל אותם שאלה מעניינת:

 

מה זכתה אסתר המלכה למלוך על מאה עשרים ושבע מדינות? ועל זה אמר: משום שהיא היתה מזרעה של שרה אמנו שחיה מאה עשרים ושבע שנים. בשומעם כך, הציבור התעוררו והתפלאו על ההקשר שבין הדברים. 

ביארו המפרשים כך: שרה אמנו היתה צנועה, וכמו שכתוב ששאל הקדוש ברוך הוא את שרה אמנו:

'איה שרה אשתך', ואמר: 'הנה באהל'. ובזכות הצניעות המופלגת שהיתה בשרה אמנו, זכתה להגיע לנבואה מופלגת ברוח הקודש. 

והנה, אסתר המלכה גם כן היתה צנועה ביותר, וכמו שכתוב במגילה שלא בקשה דבר אלא 'את אשר יאמר הגי', אבל היא מעצמה לא רוצה שום דבר. ולכן אמרה אסתר…

אומרים על האדמו"ר מחב"ד השביעי – האחרון, שבליל שבת הוא לא היה ישן, לא היה נשכב על מטתו, אלא היה יושב על כסאו ולכל היותר היה מתנמנם מעט, אבל הוא לא היה ישן. גם ביום שבת הוא לא היה ישן. באו אליו חסידיו המקורבים והעיזו לשאול אותו והרי אמרו חז"ל "ש'ינה ב'שבת ת'ענוג"? והיה משיב להם שהוא עסוק בהכנת השיעור, אבל לא היה הולך לישון. 

ומספרים שנפוליאון היה הולך לישון ואומר לאנשיו שבעוד שעתיים או שלש שעות עליהם להעיר אותו! היו שואלים אותו נתיניו, מדוע אתה קם כל כך מהר, והרי אתה "מלך" ותוכל להרשות לעצמך לישון, וזה אפילו יכול להיות יותר חשוב בשבילך, ואם תרצה – אפילו עד הצהריים אתה יכול ללכת לישון! והוא היה אומר להם: טפשים! הרי אני קיסר, וכל עוד שאני ער – אני שולט! אבל כשאני יושן אני בעצם כלום! לכן כיון שאני רוצה להנות בכל רגע ורגע מהקיסרות שלי, לכן אני נשאר ער. 

לפי זה מובן המעשה עם רבי עקיבא. שכשרבי עקיבא ראה אותם מתנמנמים, אמר להם: איך אתם ישנים?! והרי כל רגע ורגע שוה ערך עצום!!

 

הנה תראו שאסתר המלכה הגיעה לשלטון על מאה עשרים ושבע מדינות בגלל מאה עשרים ושבע שנים של חיים חיותה של שרה אמנו! ואם נעשה חשבון, הרי שבכל מדינה יש ערים, יש כפרים, יש ישובים; כך שלפי החשבון – כל שנה "קיבלה" מדינה, ובכל מדינה יש ערים רבות, כך שכל שבוע בשנה – או אפילו כל יום בשנה – "קיבלה" עיר, ובעיר יש ישוב או שכונה, כך שכל שעה "קיבלה" שכונה, ובשכונה יש רחובות רבים, כך שכל דקה "קיבלה" רחוב, וברחובות יש בתים רבים, כך שכל שניה "קיבלה" בית או בניין שלם!! לכן תעלו על דעתכם כמה כל רגע ורגע שווה! מה אתם מתנמנמים?! תתעוררו ותעשו את הדבר החשוב הזה!!

 

 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מעלת תפילת צדיק בן רשע? פרשת תולדות

מעלת תפילת צדיק בן רשע | פרשת תולדות

איזה תפילה יותר נשמעת : תפילת צדיק בן רשע או צדיק בן צדיק • איך שמע הקב"ה לתפילת רבי עקיבא למרות היותו בן גרים? • והאם בתפילה על אחרים אין צורך ב"זכות אבות" • כוחה של תפילה מתוך הלב

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה