נגן וידאו

כיבוד אב ואם | פרשת ויחי

איך יוסף תיקן את סדר הנחת ידי אביו על בניו באומרו "לא כן אבי"?! • הלכה שאין אדם רשאי לתקן את רבו או אביו בלשון זו - איך נהג כך יוסף הצדיק? • ולמי התכוון יוסף שאמר כך • פירוש נפלא

אורך הוידאו:

1:53

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל –

איך אמר יוסף "לא כן" לאביו?!

כשמברך יעקב את ילדי יוסף, לוקח יוסף את שניהם ושם את אפרים בימינו- משמאל יעקב, את מנשה משמאלו מימין ישראל.

אומר רש"י, שכשאדם הולך מול אדם אחרי אז הימין שלו זה השמאל של חברו והשמאל שלו זה הימין של מי שכנגד, יוסף לקח את אפרים ואת מנשה, , את מנשה שם בשמאל מימין של יעקב אבינו ואת מנשה שם אותו מימין יעקב אבינו. ויעקב ברך את אפרים, שיכל את ידיו, שם יד ימינו.

הפסוק אומר: "וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אָבִיו לֹא כֵן אָבִי כִּי זֶה הַבְּכֹר שִׂים יְמִינְךָ עַל רֹאשׁוֹ". מותר לומר לאבא "לא כן"?! רב שמלמד וטעה בהלכה, לתלמיד אסור לומר לרבו "טעית" אלא יאמר לו: "לימדתנו רבנו כך וכך". איך בן יכול לומר לאבא: "לא נכון אתה אומר"!? "לא כן אבי"!? לא ככה עושים"!?

ה-לא כן, הולך על יוסף ולא על אביו

אומרים הרשב"ם, והאלשיך הקדוש, הפירוש במילים "לא כן אבי" הוא לא עשיתי כן, אלא הבכור הבאתי לימינך, המילים "לא כן" הולכים על יוסף "לא כן", אבא, אני לא טעיתי, אני הבאתי לך את הבכור לימינך ואת הצעיר לשמאלך, לא שהתבלבלתי. אז ה"לא כן" לא חוזר על אביו אלא זה חוזר על עצמו.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

יעקב אבינו והארץ המובטחת? פרשת ויצא

יעקב אבינו והארץ המובטחת | פרשת ויצא

"הארץ המובטחת לאברהם אבינו, מקופלת תחתיך, ותהא נוחה לבניך להכבש". הקב"ה לא שם את מפת הארץ מתחת ליעקב אלא את הארץ ממש, כבר ראינו, שבני אדם לוקחים "מפות" מקצצים מרחיבים ומשנים, מפה אפשר למחוק, את הארץ המובטחת אי אפשר למחוק.

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה