ברית מילה בשבת – במחיר של חילול שבת המוני?

יש מקומות שאם חל הברית ביום שבת אז המשפחה חוששת מחילול שבת,ומחליטים לדחות את הברית ליום ראשון. ולפעמים זה הפוך, כשנולד ביום ראשון, ואנשים חסים על יום עבודה וחוששים שמא לא יבואו ביום ראשון לברית, אז עורכים את הברית ביום שלפני הברית – ביום שבת! מה עושים?

4:11

נמסר בפרשת

בנושא

שלום למאזינים.

השבוע נקרא בפרשה "וביום השמיני ימול בשר ערלתו". ישנה תופעה קשה ומשונה משני הכיוונים, אני מתכוון בעניין ברית מילה בשבת. לפי הדין אומרים חז"ל "וביום השמיני ימול" אפילו בשבת. דהיינו, אם נולד בשבת הברית מילה היא ביום שבת.

אבל כל כך הדבר הזה הוא חשוב מאוד, עד כדי כך שחז"ל אומרים שאם יחול יום פורים ביום שבת לא קוראים את המגילה ביום פורים בשבת מפני גזירה שמא יטלטל.

שופר – אם יחול ראש השנה בשבת לא תוקעים בשופר שמא ילך אצל בקי ללמוד איך לתקוע בשופר.

לולב בשבת – אם יחול יום טוב ראשון של סוכות בשבת לא נוטלים את הלולב וכן בחול המועד לא נוטלים את הלולב שמא ילך ללמוד.

אז גזרו על מגילה ושופר ולולב שלא יקיימו את זה בשבת שמא ילך לטלטל את זה.

שואלים התוספות הרי אם יחול ברית מילה בשבת יש בעיה של טלטול הילד, יש בעיה של טלטול כלי מילה, ולמה לא גוזרים לדחות את זה ליום ראשון? אומרים התוספות כמה תירוצים, ואחד מהם, כל כך ברית מילה חשובה שנכרתו עליה י"ג בריתות ולכן אם נולד בשבת – נימול בשבת ולא חוששים לכל החששות כולם. ויש עוד הרבה תירוצים.

זאת אומרת שאם הילד נולד בשבת – הברית מילה בשבת ולא דוחים.

היום יש מקומות ותופעות משונות משני הכיוונים. הא כיצד? יש מקומות שאם חל הברית ביום שבת אז המשפה חוששת מחילול שבת, חוששת שהדתיים לא יבואו לברית מילה בשבת, מכל החששות האלה אז הם מחליטים לדחות את הברית ליום ראשון. לפעמים זה הפוך, הוא נולד ביום ראשון, ואנשים חסים על יום עבודה וחוששים שמא אנשים לא יבואו ביום ראשון לברית, אז עורכים את הברית ביום שלפני הברית – ביום שבת! כי יום שבת כולם פנויים.

והמוהלים, אני מדבר לזכותם, לומר לדון אותם לכף זכות, הם לא מודעים לדבר הזה.

אז וכן המשפחות לא כל כך רגישות ולא מבינות מה ערך של ברית בזמנה, לא לפני ולא אחרי.

גם צריכים לדעת שכל ילד שנולד ביום שבת, אם נולד בצורה טבעית הברית היא ביום שבת. אבל אם נולד בצורה לא טבעית כניתוח קיסרי, לא מלים ביום שבת אלא ביום ראשון.

לעומת זה, אם ההריון היה בצורה של מבחנה או בצורה אחרת, והלידה היתה בשבת, למרות שיש כמה פוסקים אחרונים שאומרים שלא נימול בשבת, ההלכה הולכים לפי הלידה והוא נימול בשבת.

שבת הוא חשוב מאוד, המעלה שלו חשובה, הוא אות, תפילין זה אות, וברית מילה זה אות. ברית מילה דוחה שבת, שבת דוחה תפילין, מכאן שכל כך חשובה ברית מילה בשבת "וביום השמיני" שאפילו בשבת ימולו ולא לפני ולא לאחרי.

ויהי רצון שבזכות דם של ברית מילה, יציל אותנו מכל מיני "דמים" אחרים. וכמו שאבותינו נגאלו ממצרים בזכות ברית המילה, ובזכותה נכנסו אבותינו לארץ ישראל בזמן יהושע בן נון, נזכה לגאולה שלמה בעגלא ובזמן קריב ונאמר אמן.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב print
הדפס

אולי יעניין אותך גם:

מרן הרב מספר על הבבא סאלי
גדולי ישראל

מרן הרב מספר על הבבא סאלי

הקשר המיוחד שהיה למרן הרב עם סידנא בבא סאלי היה מן המפורסמות • בוידאו שלפניכם אנו מביאים לראשונה את מרן הרב בקולו מכלי ראשון מספר על הבבא סאלי • החל מסיפורי מופת נדירים, עד מעמד ההכתרה לראשון לציון

מעלת שבת ושמירתה מאז ובימינו
שבת

מעלת שבת ושמירתה מאז ובימינו

משה רבינו יוצא ורואה "בסבלותם" של עם ישראל – מהו "סבלותם" ? – המנוחה המיוחדת שיש בשבת קודש – לא עושים עסקים על כבוד שמירת השבת !

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה