מבית דרכי הוראה לרבנים

כיצד זוכות הנשים לאור התורה?

חז"ל מספרים שפעם "אמר ליה רב לרבי חייא: נשים במאי זכיין?", והוא השיבו: הנשים זוכות לחיי עולם הבא בשכר שעוזרות לילדיהן ולבעליהן ללמוד תורה: ונשאלת השאלה מדוע שאל רב: "נשים במאי זכיין"? וכי חסרות להן מצוות שבשכרן יזכו לחיי העולם הבא!?

מתוך

סדרת שיעורי קול צופייך

תגיות:

כיצד זוכות הנשים לאור התורה

חז"ל מספרים שפעם"אמר ליה רב לרבי חייא: נשים במאי זכיין?", והוא השיבו:"באקרויי בנייהו לבי כנישתא ובאתנויי גברייהו בי רבנן, ונטרין לגברייהו עד דאתו מבי רבנן" (ברכות יז.). כלומר, הנשים זוכות לחיי עולם הבא בשכר שעוזרות לילדיהן ולבעליהן ללמוד תורה: מזרזות את בניהן ללכת לבית הכנסת, ושולחות את בעליהן לבית המדרש. ונשאלת השאלה, מאחר ונשים מחויבות במצוות רבות – כגון תפילה, כשרות, טהרת המשפחה, שבת, נטילת ידים ועוד, והן גם לומדות את הלכותיהן של מצוות אלו – מדוע שאל רב:"נשים במאי זכיין"? וכי חסרות להן מצוות שבשכרן יזכו לחיי העולם הבא!? גם תשובת רבי חייא:"באקרויי בנייהו ובאתנויי גברייהו" וכו` – לא ברורה, מדוע לא ענה לו שזוכות בשכר כל אלו המצוות? התשובה היא שהמצוות קרויות"נר", בעוד התורה -"אור":"כי נר מצווה ותורה אור" (משלי ו, כג). אור התורה אינו כאור חשמל קלוש, אלא כאורה של השמש, שעליו נאמר:"יוצר אור".

אם נשווה את אור הנר לאור השמש, נגלה שהם שונים לגמרי, באופן מהותי: השמש מאירה תמיד, אפילו ביום מעונן. השמש זורחת כל יום ומאירה לעולם ומלואו, לארץ ולדרים עליה. אורה מאיר לכל תושבי הארץ, חינם אין כסף. אלא שלא זו בלבד שהיא מאירה, אלא שאורה מצמיח ומבשל את הפירות, ומועיל לעולם כולו תועלות מרובות נוספות. בו משתמשים גם כמקור אנרגיה ללווינים המקיפים את כדור הארץ ונמצאים הרחק בחלל. כל זה, כמובן, לא מצוי באור הנר. וכמשל – הנמשל: אור המצווה, אור הנר, קלוש ביחס לאור התורה, אור השמש. לכן שואל רב:"נשים במאי זכיין" לאור תורה? אמנם מצוות רבות להן, אך מניין הן זוכות לאור התורה? שהרי נשים פטורות מלימוד תורה. והשיבו רבי חייא שהן זוכות לאור התורה בכך שעוזרות לבעליהן ללמוד תורה, ובכך שמגדלות את בניהן לתורה וליראה. זה דבר חשוב, זו מעלה חשובה, ובזכותה הן זוכות לאור התורה.

הגמרא מספרת שלרב ולרבי חייא היו נשים קשות, ואף על פי כן הקפידו על כבודן מפני שהן מגדלות את הבנים, ועוזרות ומסייעות לבעליהן (יבמות סג ע"א). לכן לא השתמשו כאן בביטוי"הני נשי" – ביטוי מצוי בגמרא – כדי שלא יישמע ח"ו שהם מזלזלים בנשים, שיש להן זכויות ומעלות, ומעלתן חשובה.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

תפילות וסגולות נוספות:

אולי יעניין אותך גם:

תוכנית רדיו – שאלות ותשובות – ערב שבת פרשת קרח

בשבח החדות וזהירות ובריחה ממחלוקת והאם תלמיד יכול לחלוק על רבו בענייני הלכה? – מי מצטרף לזימון בשלושה ובעשרה? – מתי מוסיפים שם לאדם ומתי משמיטים שם ובאיזה צורך ואיך עורכים זאת? – מחאה בעניין ההשתלחות באברכים ובבני התורה

ברכות התורה מדאורייתא או מדרבנן

מעלתם של הימים שלאחר חג השבועות • מעלתם של ברכות התורה • התורה היא כלי חמדתו של הקב"ה • אמירת "נעשה ונשמע" • כוונה במילים של ברכות התורה • מעלתה הגדולה של התורה שמקדשת את האדם

ליהודים היתה אורה ושמחה

אורה זה תורה ומה שבסופו של דבר גרם להצלתם של היהודים מהמן הרשע זה זכות התורה שלימד מרדכי הצדיק את ילדי ישראל הטהורים.

אתר הרב מרדכי אליהו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה