נגן וידאו

התמידות בעבודת ה' | פרשת תצווה

מה אנו למדים מהקביעות שהייתה בהדלקת הנר בבית המקדש • עד כמה יהודי חייב במצוות לימוד תורה • ואיך כל זה קשור ללימודם של בחורי הישיבות

אורך הוידאו:

1:50

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל:

להעלות נר תמיד – ידוע שהתורה והמצוות מלוים את האדם משעה שפותח את עיניו בבוקר ועד שעוצם את עיניו בלילה, מיד כשקם בבוקר אומר: "מודה אני לפניך" ומקיים מצות נטילת ידיים של שחרית, גם מצווה שלא להלך ארבע אמות ללא נטילת ידיים, כמו כן הוא מצווה שלא לדבר שום שיחה ואפילו לא דברי תורה, ואז – הוא מצווה החל ממצוות הנהגה של שחר ועד שעולה לישון יש לו מצוות המוטלות עליו, ואפילו בתוך השינה יש מצוות המלוות אותו כיצד ועל איזה צד עליו לשכב, וכך עד הבוקר וחוזר חלילה. גם לימוד התורה מלווה את האדם 24 שעות, וכשמקיים "יצא אדם לפעלו ולעבודתו עדי ערב" מוטל עליו לדעת את ההלכות שבחושן משפט, דיני הוראה וריבית וכן על זה הדרך.

בכל עת אדם צריך להיות עסוק בלימוד התורה ובקיום מצוותיה

וזהו: "להעלות נר תמיד" – שבתמידות עליו לקיים את כל המצוות וגם את לימוד התורה, כך שאם הוא זוכה לשבת וללמוד תורה, עליו ללמוד ביום ובלילה,ואם הוא לא זוכה בכלל ללמוד בישיבה או שהוא עובד חצי יום וקובע חצי יום ללימוד תורה, עליו לדאוג בכל מקרה שלפחות "הנר המערבי" ידלק במשך 24 שעות.

ועינינו רואות כמה שמקנאים במספר בחורי הישיבות שהולך ומתרבה, ואף שהם אומרים "פן ירבה" אנחנו אומרים "כן ירבה". וכן רואים שהם מגזימים במספרים, אבל אנחנו נאמר שכן יהיה ויקום, ואמן כן יהי רצון. כמו כן, הם מספרים בצרות עין כמה כסף ותקציבים הם מקבלים מהממשלה, אבל אנחנו אומרים: הלואי שיקבלו את כל התקציבים ואדרבה שירבו ויוכפלו התקציבים אמן כן יהי רצון.

על כן יש לכל אדם לחשב את דרכיו ולדעת איך לקיים את ה"נר תמיד", אם כבן ישיבה שילמד 24 שעות, ואם הוא בעל מקצוע – עליו לדאוג ל"נר המערבי" ואם הוא עסוק הרבה – עליו לדאוג לפחות לקבוע עיתים לתורה בכל לילה ולילה.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מה משותף לפרה אדומה ולמנורה? | פרשת תצווה

מה משותף לפרה אדומה ולמנורה | פרשת תצווה

הציווי להביא שמן זית בא בלשון של "אליך" דהיינו דווקא למשה רבינו ולא למצוות הדלקה • את הלשון הזו מצאנו גם במצוות פרה אדומה • מה הדבר המשותף שמקיימים במצוות ההדלקה ופרה האדומה שקשור למשה רבינו

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה