נגן וידאו

מדוע מביאים גם פירות האדמה בט"ו בשבט?

מה הטעם ששולחן ט"ו בשבט מעוטר גם בפירות האדמה בעוד החג הוא "חג האילנות"? • ואיזה הלכות יש להתחיל לעסוק ביום ט"ו בשבט •" כי האדם עץ השדה"

אורך הוידאו:

1:44

דבר תורה ל

 

בדרך כלל הפרשה הזאת נקראת בחודש שבט שהוא חודש של עצים, וכתוב "כי האדם עץ השדה". 

בחודש שבט אין החכמה רק לאכול פירות. היה פעם רב אחד שהקשה קושיה חזקה והניח אותה ב"צריך עיון". הוא שאל, הרי בליל ט"ו בשבט מביאים פירות העץ וגם פירות האדמה, ולטענתו זה טעות להביא פירות האדמה, שכן למה מביאים מפירות העץ בט"ו בשבט – משום שהוא ראש השנה לאילנות, לערלה, למעשרות, לחישוב שנת מעשר וכדומה. 

אבל אם תביא ירקות, הרי ה"ראש השנה" שלהם הוא בר"ח תשרי, והחישובים של מעשרות נקבעים מאז. ועתה שמביאים גם ירקות יגיע אדם לטעות ויאמר שאם מביאים עכשו גם ירקות הוא יעשה מעשה ויעשר כמו בפירות האילן לפי ט"ו בשבט. 

ועל זה תמה אותו רב שמביאים ירקות וכי יש להביא אך ורק פירות העץ?! ונשאר ב"צריך עיון".

 ומכל מקום, הוא לא יודע שראש השנה לאילנות אינו אלא סתם ראש השנה, אלא יש בחודש זה להתחיל ללמוד הלכות ברכות, ואם יביאו רק פירות העץ אדם לא ידע את הלכות קדימה בברכות ואיזה ברכה קודמת לאיזו, על כן מביאים פירות משבעת המינים, ופירות משאר אילנות, וגם פירות האדמה, וכך ילמד וידע על איזה פרי יש להקדים ולברך, וכך ידע את הלכות ברכות היטב ואת ההלכה לאשורה . 

 

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מקור הדין של ברכת "הגומל"
אקטואליה

מקור הדין של ברכת "הגומל"

אמירת ברכת הגומל לחולה שהתרפא מעלתה גדולה מאוד – מהו המעשה בגמרא שלומדים ממנו איך מברכים ובאיזה מעמד? ואיך מרן השו"ע פסק הלכה למעשה

סיפור על דבר שטיבולו במשקה

החובה הקדושה ליטול ידיים לכל פרי או ירק שטיבולו במשקה אינו נוגע רק לפסח אלא לכל השנה כולה • הזהירות גם בקרב יהודים המדקדים בכשרות ויעיד המעשה שסיפר מרן הרב שהתרחש אצל אחד האדמורי"ם המפורסמים…

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה