נגן וידאו

שמחת תורה – מהות החג ועיקרו

בפסח - אוכלים מצות וזהו סמלו כל החג. בסוכות - יש ארבעה מינים, יש סוכה, והם סמלו של חג הסוכות • בחג שמיני עצרת - אין לנו שום סמל מיוחד שנוהגים בו כדי להדגיש את החג הזה . מדוע ?

אורך הוידאו:

1:46

דבר תורה ל

לחג התורה אין שום אמצעים בין ישראל לקב"ה בפסח אוכלים מצות, וזהו סמלו כל החג. בסוכות יש ארבעה מינים, יש סוכה, והם סמלם של חל הסוכות. בחג שבועות אין לנו שום סמל מיוחד שנוהגים בו כדי להדגיש את החג הזה, ומדוע זה כך? אמנם יש הנוהגים לאכול מאכלי חלב, והזוהר אומר ללמוד כל הלילה, אבל בתורה אין מנהג מיוחד? גם בשמיני עצרת אין מנהג מיוחד, אין סמל מיוחד שהתורה מצווה כדי להדגיש את קדושתו של החג, גם מה שרוקדים בו עם התורה לא כתוב בתורה? אלא, העניין הוא שבחג שבועות הוא חג של התורה הקדושה, חג מתן תורה. חג שמיני עצרת בו גומרים את התורה, הוא גם כן חג של התורה הקדושה. בחגים אלו אומר הקדוש ברוך הוא ,שהוא חג מיוחד שהוא בינו לבין עם ישראל במיוחד, והוא ישיר בין עם ישראל לאביהם שבשמים, בחגים אלו לא צריכים שום אמצעים שיחברו בינינו לבין הקדוש ברוך הוא. עצם מהות התורה שהוא חג של התורה, מקשר בינינו לבין הקדוש ברוך הוא. בחג סוכות כתוב 'למען ידעו דרותיכם, ובחג פסח הוא חג שבו מחזקים את האמונה בבורא העולם, בכחו, בידו החזקה וזרועו הנטויה, בהוציאו את עם ישראל ממצרים, וצריך בשביל זה מצה, זכר ליציאתם של ישראל בחפזון. מה שאין כן בחג שבועות וחג שמיני עצרת.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

מדוע נאסר להסיר את הבדים מהארון? פרשת תרומה

מדוע נאסר להסיר את הבדים מהארון? | פרשת תרומה

בפרשת השבוע נאמר "וְהֵבֵאתָ אֶת הַבַּדִּים בַּטַּבָּעֹת עַל צַלְעֹת הָאָרֹן לָשֵׂאת אֶת הָאָרֹן בָּהֶם, בְּטַבְּעֹת הָאָרֹן יִהְיוּ הַבַּדִּים לֹא יָסֻרוּ מִמֶּנּוּ", מדוע אסור להסיר את הבדים מארון העדות? צפו בהסבר נפלא מאת מרן הרב

ניסוך המים – אין מים אלא תורה

בזמן שהיה בהמ"ק קיים, לא היו הצדוקים מנסכים ניסוך המים שהיה על גבי המזבח, בטענה שלא היה כתוב דבר זה בתורה…• מדוע הצדוקים התעקשו על כך ואיך ניסו לעקור מנהג חשוב זה?

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה