נגן וידאו

ארבע לשונות של גאולה | פרשת וארא

ישנו הבדל במקום בו מופיעים לשונות של הגאולה • שינויי הלשון באים ללמדנו על ארבע מצבים שונים שעם ישראל היה בהם • פירושים מתוקים מדבש על אופני הגאולה

אורך הוידאו:

2:18

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל –

ארבע לשונות של גאולה: "והוצאתי, והצלתי", "וגאלתי", "ולקחתי".

אבל המעניין הוא כך: שבפסוק ו' כתובים שלוש לשונות של גאולה, ובפסוק אחר כך: "ולקחתי אתכם לי לעם" – זה פסוק נפרד. כלומר, "והוצאתי אתכם", "והצלתי", "וגאלתי" – זה פסוק אחד, ואת הלשון הרביעית: "ולקחתי" – זה הפסוק השני.

ה"אור החיים" הקדוש והרמב"ן הסבירו, ש"והוצאתי אתכם", "והצלתי אתכם", "וגאלתי אתכם" – זה הולך על כשעם ישראל היה במצרים; "והוצאתי אתכם תחת סבלות מצרים" – שלא יעבדו עבודה קשה, או כדברי ה"אור החיים" הקדוש שהם עבדו אבל עבדו עבודות קלות. אחר כך "והצלתי אתכם מעבודתם" – גם עבודות קלות לא יעשו; "וגאלתי אתכם בזרוע נטויה ובשפטים גדולים" – זה כבר גאולה ומכת בכורות ויציאת מצרים וקריעת ים-סוף. "ולקחתי אתכם לי לעם" – שניהם אומרים, גם הרמב"ן נחמני אומר: "ולקחתי אתכם לי לעם" – זה מדבר על מתן תורה שאז נאמר: "והייתם לי סגולה מכל העמים". וכך אומר גם כן ה"אור החיים" הקדוש: "וכשאומר ולקחתי אתכם לי לעם – הוא מתן תורה כי שם נתייחדו לו לעם וייחד שמו עלינו, והוא אומרו 'והייתי לכם לאלקים'".

אז כל שלושת הדיברות, האמרות, המילים של "והצלתי", "ולקחתי"… הלשונות, זה פסוק אחד על מצרים, אבל "ולקחתי" זה משהו בודד, "ולקחתי" זה משהו רוחני, מתן תורה, לכן נאמר בפסוק נפרד.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

ניסים בימים ההם וגאולה בזמן הזה!

הבקשה שלנו מאיתו יתברך שנקרא לפניו את כל התהילים ולא רק את ההלל והעיקר שנזכה להיוושע! • היחודיות של בית המקדש השלישי ובמקביל יסודותיו מבתי המקדש הראשון והשני

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה