נגן וידאו

ארבע לשונות של גאולה | פרשת וארא

ישנו הבדל במקום בו מופיעים לשונות של הגאולה • שינויי הלשון באים ללמדנו על ארבע מצבים שונים שעם ישראל היה בהם • פירושים מתוקים מדבש על אופני הגאולה

אורך הוידאו:

2:18

דבר תורה לפרשת

דברי מרן הרב זצוק"ל –

ארבע לשונות של גאולה: "והוצאתי, והצלתי", "וגאלתי", "ולקחתי".

אבל המעניין הוא כך: שבפסוק ו' כתובים שלוש לשונות של גאולה, ובפסוק אחר כך: "ולקחתי אתכם לי לעם" – זה פסוק נפרד. כלומר, "והוצאתי אתכם", "והצלתי", "וגאלתי" – זה פסוק אחד, ואת הלשון הרביעית: "ולקחתי" – זה הפסוק השני.

ה"אור החיים" הקדוש והרמב"ן הסבירו, ש"והוצאתי אתכם", "והצלתי אתכם", "וגאלתי אתכם" – זה הולך על כשעם ישראל היה במצרים; "והוצאתי אתכם תחת סבלות מצרים" – שלא יעבדו עבודה קשה, או כדברי ה"אור החיים" הקדוש שהם עבדו אבל עבדו עבודות קלות. אחר כך "והצלתי אתכם מעבודתם" – גם עבודות קלות לא יעשו; "וגאלתי אתכם בזרוע נטויה ובשפטים גדולים" – זה כבר גאולה ומכת בכורות ויציאת מצרים וקריעת ים-סוף. "ולקחתי אתכם לי לעם" – שניהם אומרים, גם הרמב"ן נחמני אומר: "ולקחתי אתכם לי לעם" – זה מדבר על מתן תורה שאז נאמר: "והייתם לי סגולה מכל העמים". וכך אומר גם כן ה"אור החיים" הקדוש: "וכשאומר ולקחתי אתכם לי לעם – הוא מתן תורה כי שם נתייחדו לו לעם וייחד שמו עלינו, והוא אומרו 'והייתי לכם לאלקים'".

אז כל שלושת הדיברות, האמרות, המילים של "והצלתי", "ולקחתי"… הלשונות, זה פסוק אחד על מצרים, אבל "ולקחתי" זה משהו בודד, "ולקחתי" זה משהו רוחני, מתן תורה, לכן נאמר בפסוק נפרד.

שיתוף ב email
שלח במייל
שיתוף ב whatsapp
שלח בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
צייץ בטוויטר

אולי יעניין אותך גם:

האם נחגוג את חנוכה בביאת המשיח?

ש מי שאומר שכשיבא המשיח חנוכה יתבטל, ויש מי שאומר שיהיה עדיין חנוכה, וזה מה שאנו אומרים  'ונודה לשמך הגדול סלה' שכל מקום שכתוב שם 'סלה' זה להביא לימות המשיח הלאה

מכת דם? מידה כנגד מידה? פרשת וארא

מכת דם מידה כנגד מידה | פרשת וארא

במכת דם כל המים שהיו במצרים נהפכו לדם • מהיכן היה לחרטומים מים להפכם לדם • היאור שהוא היה אלוהים של מצרים נפגע אנושות וגם … מידה כנגד מידה • בזאת תדע כי אני ה'!

חפש סרטון, סיפור, או שיעור

צור קשר

מעוניינים לשלוח חומר על הרב? או להשתתף בהפצת תורתו במגוון ערוצים? תוכלו ליצור עימנו קשר בטופס זה